Hellasdubbeln 2008, Långdistans, 4 maj 2008sö 2008-05-04 13:44
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



D10  (14)      2000 m                      

    1          Hanna Hugosson            98    10 Sundsvalls OK                17:05          
    2          Stina Nordin              98    10 Sundsvalls OK                19:50          
    3          Matilda Forsberg          98    15 OK Ravinen                   22:33          
    4          Olivia Björklund          98    15 OK Ravinen                   22:51          
    5          Moa Westblad              99    15 OK Ravinen                   24:15          
    6          Johanna Molin             98    15 Turebergs IF                 27:35          
    7          Emmy Albinsson            99    15 IFK Enskede                  29:51          
    8          Maja Bergman              98    15 OK Ravinen                   30:16          
    9          Astrid Henriksson         99    15 Järla IF OK                  31:20          
   10          Hanna Tynong              98    15 Tullinge SK                  33:18          
   11          Hanna Persson             98    15 Tumba-Mälarhöjden OK         33:42          
   12          Lisa Åkre                 99    10 Sundsvalls OK                34:57          
   13          Ellinor Östervall         99    15 Tumba-Mälarhöjden OK         34:58          
   14          Agnes Hektor              98    15 Järla IF OK                  36:13          



D12  (21)      2530 m                      

    1          Anna Kindlundh            96    16 Trosabygdens OK              20:05          
    2          Tove Rönnbäck             97     4 Visborgs OK                  20:13          
    3          Ellinor Vejlens           96     4 Visborgs OK                  22:35          
    4          Amanda Berggren           97    15 Tullinge SK                  26:05          
    5          Victoria Gahm             96     4 Svaide-Roma SOK              26:09          
    6          Julia Frejd               97    15 OK Ravinen                   27:18          
    7          Anna Dahlgren-Rosén       97    15 Järla IF OK                  27:44          
    8          Agnes Carlsson            96     4 Visborgs OK                  28:06          
    9          Kristina Nilsson          96    15 Täby OK                      29:00          
   10          Amanda Emanuelsson        96    15 Tullinge SK                  29:09          
   11          May Hylander              96    15 Tumba-Mälarhöjden OK         32:45          
   12          Ebba Henriksson           96     4 Svaide-Roma SOK              32:56          
   13          Ebba Karlsson             96     4 Visborgs OK                  34:58          
   14          Linnéa Granlund           96    15 Täby OK                      36:44          
   15          Caroline Johansson        97    10 Sundsvalls OK                38:27          
   16          Frida Forsberg            97    15 Tullinge SK                  41:06          

               Camilla Nyqvist           97    15 Järla IF OK               Ej godk.          
               Julia Ladefoged           96     7 Falkenbergs OK            ej start          
               Tyra Kleijn               96    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          
               Sara Tynong               96    15 Tullinge SK               ej start          
               Greta Forsgren            97    15 Täby OK                   ej start          



D14  (19)      3180 m                      

    1          Mikaela Rönnbäck          95     4 Visborgs OK                  28:18          
    2          Laura dAngelo             94    15 Attunda OK                   29:38          
    3          Alice Hugosson            94    10 Sundsvalls OK                30:28          
    4          Tove Sundh                94    15 Sundbybergs IK               31:33          
    5          Cecilia Imark             94    15 Tullinge SK                  33:34          
    6          Julia Alström             94    10 Sundsvalls OK                33:42          
    7          Ida Kallur                95    15 OK Ravinen                   35:41          
    8          Ellinor Fryxell           94    15 Tullinge SK                  36:40          
    9          Katarina Johansson        94    10 Sundsvalls OK                37:41          
   10          Jorunn Lindström          95    10 Sundsvalls OK                39:08          
   11          Elin Gustavsson           94    17 Vallentuna-Össeby OL         40:07          
   12          Moa Nissar                94    15 Järla IF OK                  42:49          
   13          Elin Brunnberg            94    17 Vallentuna-Össeby OL         47:36          
   14          Junia Birgersson          95     4 Visborgs OK                  48:06          
   15          Linn Möller               95     4 Visborgs OK                  52:20          

               Alexandra Lengquist       95    15 Tullinge SK               j fullf.          
               Cornelia Hansson          95     4 Gotlands Bro OK           ej start          
               Sanna Forsberg            95    17 Långhundra IF             ej start          
               Mathilda Karlsson         95    17 OK Rodhen                 ej start          



D16  (11)      4340 m                      

    1          Annie Forsberg            92    15 OK Ravinen                   45:30          
    2          Helena Markstedt          93    15 OK Södertörn                 46:37          
    2          Hedvig Markgren           93    15 Täby OK                      46:37          
    4          Kajsa Eriksson            92    15 Haninge SOK                  54:06          
    5          Anna Linde                93    17 OK Linné                     56:34          
    6          Annika Nilsson            93    15 Täby OK                    1:02:06          

               Anna Lindmark             92    15 Skarpnäcks OL             Ej godk.          
               Erika Jangnäs             92    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          
               Mathilda Holmström        93    15 OK Ravinen                ej start          
               Anette Önerud             92    15 OK Ravinen                ej start          
               Hilda Forsgren            93    15 Täby OK                   ej start          



D17-20  (1)    4020 m                      

    1          Vanja Börjesson           89    15 Attunda OK                   46:27 G        



D18  (4)       4570 m                      

    1   (0536) Ronja Hill                90    15 Tumba-Mälarhöjden OK         52:38 G        
    2   (0628) Johanna Einarsson         90    15 Tullinge SK                  53:27 G        
    3          Therese Wilson            91    15 Haninge SOK                1:02:30 S        
    4          Emma Åhman                90    17 Långhundra IF              1:04:01 S        



D18 Lång  (6)  5050 m                      

    1   (0498) Erica Hellgren            90    15 Järla IF OK                  54:48 G        
    2   (0462) Amanda Jonasson           90    15 Attunda OK                   56:26 G        
    3   (0553) Jenny Asztalos            90    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:00:13 G        
    4   (0603) Cecilia Emanuelsson       91    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:06:30 S        
    5   (0596) Linn Johansson            91    15 OK Ravinen                 1:07:40 S        

        (0404) Eva Englid                90    15 Tumba-Mälarhöjden OK      ej start          



D20 LÅNG  (4)  5730 m                      

    1   (0714) Emelie Bringsäter         89    15 Haninge SOK                1:10:19 G        
    2   (0730) Kristina Moberg           89    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:15:57 G        

        (0476) Malin Sundqvist           88    15 Tullinge SK               Ej godk.          
        (0481) Matilda Lagerholm         89    15 Tumba-Mälarhöjden OK      ej start          



D21  (17)      5050 m                      

    1   (0421) Elin Woxlin               82    17 IF Thor                      44:38 G        
    2          Jenny Holmberg            80    15 Attunda OK                   45:00 G        
    3          Sara Grenmark                   15 Tullinge SK                  45:49 G        
    4   (0360) Elin Björkman             86    15 Täby OK                      48:19 G        
    5          Katarina Galle            76    15 Mälarö SOK                   52:22 S        
    6          Zuzana Prochazkova        85    15 Järla IF OK                  53:08 S        
    7          Sandra Karnebrink         75    15 OK Älvsjö-Örby               56:25 S        
    8          Lena Öhman                74    17 OK Linné                     58:05 S        
    9          Elin Ahlström             76    15 IFK Enskede                1:01:49 S        
   10          My Heinrup                80    15 Järla IF OK                1:02:47 S        
   11          Kristina Langels          87    15 Skarpnäcks OL              1:07:14 B        
   12          Sofia Andersson           84    15 Centrum OK                 1:09:29          
   13          Mette Petersson           75    15 Centrum OK                 1:20:13          

               Anne Solbraa              83    15 Centrum OK                Ej godk.          
               Annica Sundeby            77    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
               Maria Lybert              74    15 OK Ravinen                ej start          
               Åsa Nordlander            83    17 OK Linné                  ej start          



D21 LÅNG  (18) 7880 m                      

    1   (0060) Tina Junegard             70    15 Tullinge SK                1:03:46 G        
    2   (0105) Fanny Deckner             84    15 Skarpnäcks OL              1:04:40 G        
    3          Lina Bäckström                  17 OK Linné                   1:05:20 G        
    4   (0079) Lenka Zatloukalova        85    15 Tullinge SK                1:06:02 G        
    5   (0032) Elin Dahlstedt Tysk       75     3 Leksands OK                1:07:13 G        
    6          Fanny Fredriksson               17 IF Thor                    1:07:25 G        
    7   (0237) Kristina Roberto          84    17 OK Linné                   1:07:29 G        
    8   (0241) Emma Carlsson             89    15 Skarpnäcks OL              1:08:07 G        
    9   (0109) Alexandra Svanström       72    15 Täby OK                    1:09:21 G        
   10   (0168) Anke Xylander             71    15 Söders SOL Tyresö          1:10:07 G        
   11   (0175) Ellinor Fransson          81    16 Ärla IF                    1:12:33 S        
   12   (0342) Annika Ridell             72    17 IF Thor                    1:19:53 S        
   13          Therese Persson           84    15 Snättringe SK              1:33:45 B        
   14          Helena Widegren           72    17 IF Thor                    1:38:35          

        (0187) Diana Sarmiala            77    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
        (0167) Hanna Brus                85     3 Västerbergslagens OL      Ej godk.          
        (0218) Sofie Sihver              87    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          
        (0142) Sara Lundblad             84    15 Tullinge SK               ej start          



D35  (8)       4570 m                      

    1   (0147) Maria von Schmalensé      73    15 Täby OK                      35:58 G        
    2          Jessica Sjöberg           73    15 Tullinge SK                  37:30 G        
    3          Kerstin Imark             69    15 Tullinge SK                  43:57 S        
    4          Annika Bygdén             71    16 Södertälje-Nykvarn OF        45:05 S        
    5          Camilla Engel             71    15 OK Ravinen                   45:20 S        
    6          Lotta Östervall           70    15 Tumba-Mälarhöjden OK         51:22 B        

               Pernilla Svedin           72    17 OK Rodhen                 Ej godk.          
               Kerstin Frænell           72    10 Sundsvalls OK             Ej godk.          



D35 LÅNG  (2)  5050 m                      

    1          Thérès Ericsson           71    15 OK Ravinen                   50:24 G        
    2          Hana Tichovska                     Czech Republic               53:43 G        



D35 MOTION  (3 3180 m                      

    1          Eva Lenell                65    15 Mälarö SOK                   37:34 S        
    2          Malin Albinsson           72    15 IFK Enskede                  46:20 B        
    3          Katarina Berggren         68    15 Tullinge SK                  51:17 B        



D40  (17)      4020 m                      

    1          Ulla Molin                64    15 Attunda OK                   33:10 G        
    2          Ann Franzén               66    15 OK Södertörn                 36:38 G        
    3          Marie Hedar               67    16 Eskilstuna OL                38:15 S        
    4          Annica Jansson            68    15 IFK Lidingös Skid o OK       38:41 S        
    5          Anna Nordin               68    10 Sundsvalls OK                39:34 S        
    6          Karin Nordling            65    10 Sundsvalls OK                42:25 S        
    7          Annika Knutas             68    15 Nynäshamns OK                43:20 S        
    8          Monica Malmén             65    18 OK Älgen                     44:42 S        
    9          Ann Granqvist             67    15 OK Ravinen                   44:44 S        
   10          Helena Adebrant           68    15 Tumba-Mälarhöjden OK         45:34 S        
   11          Monica Roos               67    15 Attunda OK                   46:12 S        
   12          Catrin Johansson          67    10 Sundsvalls OK                51:11          
   13          Carina Nilsson            66    15 Täby OK                      52:41          
   14          Maria Tibell              65    17 Långhundra IF                54:31          
   14          Cecilia Henriksson        68     4 Svaide-Roma SOK              54:31          
   16          Sara Hektor               68    15 Järla IF OK                1:05:58          

               Annika Lindberg           68    15 Attunda OK                ej start          



D45  (18)      4020 m                      

    1          Caroline Magnusson        56    15 Täby OK                      37:43 G        
    2          Maria Bratt               61    15 Tullinge SK                  39:44 G        
    3          Inger Zetterström         62    15 Söders SOL Tyresö            40:18 G        
    4          Gunilla Kallhauge         63    15 Snättringe SK                43:54 S        
    5          Carina Hill               63    15 Tumba-Mälarhöjden OK         46:22 S        
    6          Karin Greilert            62    15 Haninge SOK                  46:38 S        
    7          Catrin Johnson            61    15 Skogsluffarnas OK            48:59 S        
    8          Eva Anderling             62    15 Täby OK                      51:16 S        
    9          Christina Perneby         63    15 IFK Lidingös Skid o OK       51:55 S        
   10          Caroline Johansson        61    15 OK Ravinen                   56:20 B        
   11          Eva Molén                 59    15 Skarpnäcks OL                58:12          
   12          Katarina Tynong           62    15 Tullinge SK                  58:44          
   13          Madelene Bjernulf         61    15 Sundbybergs IK             1:07:24          
   14          Riina-Maj Larsson-Mänd    60    15 Fredrikshofs IF Skid & OK  1:14:14          

               Helen Glännefors          61    15 Söders SOL Tyresö         Ej godk.          
               Karin Forsberg            60    15 Tullinge SK               Ej godk.          
               Eva Svanberg              61    15 Järfälla OK               ej start          
               Ingrid Sjölander          50    17 OK Rodhen                 ej start          



D45 MOTION  (6 3180 m                      

    1          Ellika Nyqvist            62    15 Järla IF OK                  46:12 S        
    2          Birgitta Henriksson       62    15 Järla IF OK                  51:16 S        
    3          Mimmi Westblad            63    15 OK Ravinen                   58:38 B        
    4          Kerstin Movin             58    15 Snättringe SK                59:56 B        

               Kjerstin Markstedt        62    15 OK Södertörn              Ej godk.          
               Annika Zetterqvist        60    17 Sigtuna OK                Ej godk.          



D50  (22)      3550 m                      

    1          Elisabeth Hedlöf          55    17 Rånäs OK                     31:43 G        
    2          Pia-Lena Putkonen         56    15 Tullinge SK                  34:58 G        
    3          Anne-Chr Schunnesson      55    15 Turebergs IF                 37:45 S        
    4          Marita Samuelsson         54    15 Sundbybergs IK               38:21 S        
    5          Britt-Marie Hellgren      58    15 OK Älvsjö-Örby               40:22 S        
    6          Anita Karlsson            58    15 OK Södertörn                 41:16 S        
    7          Vivianne Axton            57    16 OK Klemmingen                41:33 S        
    8          Margareta Wadin           56    15 OK Älvsjö-Örby               41:41 S        
    9          Anna-Karin Ohlsson        58    15 Tullinge SK                  42:16 S        
   10          Åsa Ericsson              58    15 Haninge SOK                  43:12 S        
   11          Karin Ivarsson            55    15 Haninge SOK                  44:15 S        
   12          Helena Bachman            56    15 Täby OK                      45:12 B        
   13          Eva Olsson                56    15 Hammarby IF OF               46:31 B        
   14          Maggan Bogstedt           57    15 Tullinge SK                  48:07          
   15          Eva-Lena Ericson          57    16 Södertälje-Nykvarn OF        56:39          
   16          Eva Emanuelsson           58    15 IFK Lidingös Skid o OK       59:06          
   17          Margareta Meiton          57    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:24:23          

               Linnea Carlsson           55    15 Skarpnäcks OL             Ej godk.          
               Lena Jansson              54    15 Järla IF OK               ej start          
               Gun-Britt Eriksson        55    17 OK Rodhen                 ej start          
               Monika Larsson            57    15 Skarpnäcks OL             ej start          
               Monica Darland            57    15 Solna OK                  ej start          



D55  (8)       3550 m                      

    1          Marianne Liss             52    16 Eskilstuna OL                37:41 G        
    2          Karin Gustavsson          48    16 Strängnäs-Malmby OL          38:05 G        
    3          Aila Halttunen            49    15 Haninge SOK                  40:00 G        
    4          Margareta Haraldsson      49    15 Gustavsbergs OK              45:33 S        
    5          Viveka Backman            50    15 Tullinge SK                  46:01 S        
    6          Helen Törnros             50    15 Tumba-Mälarhöjden OK         51:21 S        
    7          Kerstin Liss              50    16 Eskilstuna OL                51:51 S        
    8          Ingegerd Lusensky         50    17 Sigtuna OK                 1:01:13          



D55 MOTION  (2 2530 m                      

    1          Margaretha Nylund         50    15 OK Södertörn                 35:42 S        
    2          Ewa Arvidsson             51    15 OK Södertörn                 36:50 S        



D60  (13)      3550 m                      

    1          Kerstin Rosengren         46    15 Turebergs IF                 42:20 G        
    2          Gun Inger Sahlberg        46    17 Långhundra IF                44:53 G        
    3          Kristina Nygren-Frisk     46    15 Attunda OK                   45:13 G        
    4          Anna Blomgren             48    15 Tullinge SK                  46:52 G        
    5          Gunvor Sandberg           47    15 Bromma-Vällingby SOK         47:49 G        
    6          Margareta Haraldsson      44    17 Sigtuna OK                   49:22 S        
    7          Margareta Hagstedt        47    15 Väsby OK                     49:42 S        
    8          Ylva Nilsson              48    17 Vallentuna-Össeby OL         52:28 S        
    9          Inger Jansson             45    15 Nynäshamns OK                58:55 S        
   10          Britt-Marie Danielsson    45    17 Enköpings AIF              1:16:24          
   11          Birgitta Nylund           45    15 Järfälla OK                1:46:24          

               Kerstin Magnusson         46    15 Skogsluffarnas OK         Ej godk.          
               Karin Tibbelin            45    15 Turebergs IF              ej start          



D65  (19)      3100 m                      

    1          Dagny Gustavsson          42    17 Sigtuna OK                   36:58 G        
    2          U-C Lybert Eriksson       43    15 Väsby OK                     44:12 S        
    3          Gunnel Granqvist          41    15 Nynäshamns OK                44:43 S        
    4          Eva-Stina Svärd           43    15 Haninge SOK                  45:30 S        
    5          Eva von Heijne            40    17 Sigtuna OK                   45:41 S        
    6          Siv Frölund               41    15 Haninge SOK                  46:07 S        
    7          Solveig Dillman           39    15 Hammarby IF OF               46:22 S        
    8          Saga Mård                 40    15 Bromma-Vällingby SOK         47:42 S        
    9          Ann-Mari Fehrnström       43    15 Enebybergs IF                48:24 S        
   10          Kersti Larsson            42    15 Spårvägens OK                51:12 S        
   11          Inger Pahlén              43    15 Söders SOL Tyresö            51:18 S        
   12          Yvonne Roos               40    15 Attunda OK                   52:11 B        
   13          Gunvor Granath            39    15 Nynäshamns OK                59:02          
   14          Britt Ericson             39    15 Hammarby IF OF             1:00:57          
   15          Barbro Cedérus            42    15 Snättringe SK              1:05:35          
   16          Britt-Marie Danell        43    15 Tullinge SK                1:08:00          
   17          Eva-Lena Svanström        43    15 Täby OK                    1:12:34          

               Sonja Perneby             43    15 Tullinge SK               Ej godk.          
               Solveig Pettersson        39    15 OK Österåker              ej start          



D70  (9)       3100 m                      

    1          Lisbeth Johansson         38    16 Södertälje-Nykvarn OF        55:21 G        
    2          Margareta Wallén          38    15 Täby OK                      55:57 G        
    3          Edda Nilsson              38    15 Stockholmspolisens IF        58:08 G        
    4          Birgitta Westergren       34    15 Täby OK                      59:01 G        
    5          Gunnel Junegard           36    15 OK Södertörn                 59:03 G        
    6          Sonja Sundell             35    15 Sundbybergs IK             1:09:04 S        
    7          Ingrid Carlsson           34    15 Täby OK                    1:11:41 S        

               Marianne Bergstrand       35    15 Skogsluffarnas OK         Ej godk.          
               Inga Johansson            36    15 Söders SOL Tyresö         ej start          



D75  (2)       3100 m                      

    1          Ulla-Britt Åleberg        31    15 Attunda OK                 1:02:00 G        
    2          Karin Olsson              25    15 Hammarby IF OF             1:21:03 S        



H10  (13)      2000 m                      

    1          Simon Imark               98    15 Tullinge SK                  14:33          
    2          Victor Imark              98    15 Tullinge SK                  17:10          
    3          Axel Granqvist            99    15 OK Ravinen                   21:12          
    4          Jesper Hedar              98    16 Eskilstuna OL                23:18          
    5          Ruben Hylander            99    15 Tumba-Mälarhöjden OK         25:35          
    6          David Levin               98     4 Svaide-Roma SOK              27:50          
    7          Jakob Alfredsson          98    15 Attunda OK                   29:42          
    8          Björn Johansson           00    10 Sundsvalls OK                31:49          
    9          Sindre Jonsson-Wold       96    15 Sundbybergs IK               31:57          

               Lukas Hellgren            99    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Gustav Frænell            99    10 Sundsvalls OK             Ej godk.          
               Mattias Holmström         98    15 Attunda OK                ej start          
               isak chalkias             98    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          



H12  (20)      2530 m                      

    1          Joel Pettersson           96    15 Tullinge SK                  17:19          
    2          Oliver Nilsson            96    16 Nyköpings OK                 18:12          
    3          Fredrik Levin             96     4 Svaide-Roma SOK              19:20          
    4          Andreas Hultqvist         96    15 Tullinge SK                  19:28          
    5          Anton Forsberg            97    17 Långhundra IF                21:16          
    6          Johan Nordin              96    10 Sundsvalls OK                22:00          
    7          Andreas Movin             96    15 Snättringe SK                23:13          
    8          Jonas Kallhauge           97    15 Snättringe SK                23:32          
    9          Tobias Bjernulf           97    15 Sundbybergs IK               23:34          
   10          Elmer Blåvarg             96    15 Järla IF OK                  25:24          
   11          Niklas Sundqvist          96    15 Tullinge SK                  28:17          
   12          Mattias Perneby           97    15 IFK Lidingös Skid o OK       28:59          
   13          Anton Hördell             97    15 Söders SOL Tyresö            31:52          
   14          William Gahm              96     4 Svaide-Roma SOK              32:51          
   15          Jeremias Mellberg         96     4 Svaide-Roma SOK              33:36          
   16          Amadeus Hansson           97     4 Gotlands Bro OK              38:53          
   17          Erik Åkre                 97    10 Sundsvalls OK                40:30          

               Otto Brinkman             97    15 Järla IF OK               Ej godk.          
               Felix Hellgren            97    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Samuel Holmström          96    15 Attunda OK                ej start          



H14  (23)      3180 m                      

    1          Emil Granqvist            95    15 OK Ravinen                   23:30          
    2          Martin Dahlgren-Rosén     94    15 Järla IF OK                  23:52          
    3          Daniel Nilsson            94    16 Nyköpings OK                 24:57          
    4          Olle Forsberg             94    15 OK Ravinen                   26:10          
    5          Jakob Ivarsson            94    15 Haninge SOK                  26:11          
    6          Joakim Byström            94    15 Järfälla OK                  26:31          
    7          Simon Kappel              95     4 Gotlands Bro OK              26:53          
    8          Simon Andersson           94    17 OK Rodhen                    27:46          
    9          Johan Önerud              94    15 OK Ravinen                   28:15          
   10          Markus Westblad           94    15 OK Ravinen                   30:06          
   11          Martin Norrman            95    16 Eskilstuna OL                31:27          
   12          Daniel Roos               95    15 Attunda OK                   34:06          
   13          Viktor Nordling           95    10 Sundsvalls OK                34:46          
   14          Oskar Greilert            95    15 Haninge SOK                  37:32          
   15          Andreas Winander-Schönn   94    15 Järfälla OK                  40:43          
   16          Johan Ek-Larsson          95    16 Södertälje-Nykvarn OF        40:55          
   17          Simon Martelius           95    15 Attunda OK                   42:42          
   18          Albert Askengren          95     4 Visborgs OK                  46:58          
   19          Jesper Tibell             95    17 Långhundra IF                48:58          
   20          Mikael Gardelin           95     4 Visborgs OK                  51:56          

               Arvid Henriksson          95    15 Järla IF OK               ej start          
               Ludvig Mellberg           94     4 Svaide-Roma SOK           ej start          
               Daniel Bengtsson          95    15 Tullinge SK               ej start          



H16  (27)      5050 m                      

    1          Rasmus Palmqvist          93    15 Järfälla OK                  40:05          
    2   (0709) Kalle Bergman             92    15 OK Ravinen                   40:41          
    3          Magnus Glännefors         93    15 Söders SOL Tyresö            40:50          
    4   (0816) Joel Lenell               92    15 OK Ravinen                   41:10          
    5   (1105) Fredrik Forsberg          92    15 Tullinge SK                  41:22          
    6          Krister Kölzow            93    15 OK Ravinen                   42:21          
    7          Ludvig Eriksson           93    16 Södertälje-Nykvarn OF        45:51          
    8   (0983) Hugo Nissar               92    15 Järla IF OK                  46:02          
    9          Linus Ericson             92    16 Södertälje-Nykvarn OF        46:16          
   10          Fredrik Bjernulf          93    15 Sundbybergs IK               47:16          
   11          Emil Åström               92    10 Sundsvalls OK                48:28          
   12          Emil Vejlens              93     4 Visborgs OK                  49:25          
   13          Oskar Ek-Larsson          93    16 Södertälje-Nykvarn OF        49:48          
   14          Mikael Mellberg           93    15 Tumba-Mälarhöjden OK         50:39          
   15          Tobias Forsén             93    15 Tullinge SK                  50:52          
   16          Jakob Redtzer             93    15 Attunda OK                   51:23          
   17          Joakim Westblad           92    15 OK Ravinen                   52:12          
   18          André Sahlsten            92    15 Skarpnäcks OL                52:27          
   19          Axel Wrådhe               93    15 Attunda OK                   55:13          
   20          Harald Henriksson         93    15 Järla IF OK                  55:14          
   21          Erik Toomingas            92    10 Sundsvalls OK                55:30          
   22          Joakim Nordling           93    10 Sundsvalls OK              1:00:41          
   23          Oscar Gustavsson          92    17 Vallentuna-Össeby OL       1:21:07          

               Jonas Borg                93    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          
        (0730) Fredrik Carlsson          92    15 Täby OK                   ej start          
        (0756) Joakim Carlsson           92    15 Täby OK                   ej start          
               Alexander Arvidsson       93    15 Täby OK                   ej start          



H20 LÅNG  (5)  9930 m                      

    1   (0880) Torbjörn Kölzow           91    15 OK Ravinen                 1:28:42 G        
    2   (0830) Jesper Eriksson           89    15 OK Ravinen                 1:31:15 G        
    3          Tobias Toresson                 16 Södertälje-Nykvarn OF      1:35:13 G        
    4   (0871) Anders Karlsson           90    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:37:42 G        
    5   (0599) Anders Boström            89    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:38:58 S        



H21  (8)       8150 m                      

    1          Ulf Persson               74    15 IFK Enskede                  59:54 G        
    2          Christer Backman          75    15 Tullinge SK                1:04:42 G        
    3   (0438) Boris Granovskiy          85    17 OK Linné                   1:06:47 S        
    4          Bengt Langels             81    15 Skarpnäcks OL              1:14:16 S        
    5          Daniel Torén              79    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:37:27          

               Oskar Karlin              78    15 Centrum OK                ej start          
               Tomas Liss                81    16 Eskilstuna OL             ej start          
        (1080) Mikael Grudd              74    15 Väsby OK                  ej start          



H21 LÅNG  (41) 12950 m                     

    1   (0108) Jakob Jansson             79    15 Järla IF OK                1:28:46 G        
    2   (0157) Martin Lindskog           74    15 OK Ravinen                 1:29:46 G        
    3   (0217) Johan Lindahl             84    15 Täby OK                    1:30:17 G        
    4   (0359) Niklas Serrander          87    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:30:28 G        
    5   (0131) Martin Larbo              75    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:30:42 G        
    6   (0144) Greger Tysk               79     3 Leksands OK                1:30:50 G        
    7   (0152) Per-Åke Olsson            64    15 OK Ravinen                 1:32:25 G        
    8   (0241) Ulrik Imberg              71    17 OK Linné                   1:32:52 G        
    9   (0396) Johan Nordström           72    15 OK Ravinen                 1:37:33 G        
   10   (0347) Lars Håkan Sandvik        65    15 Täby OK                    1:38:47 S        
   11   (0352) Mattias Allared           80    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:38:58 S        
   12   (0099) Lukas Peterson            86    19 IFK Umeå                   1:39:21 S        
   13   (0678) Mikael Tjernberg          72    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:40:27 S        
   14   (0389) Anders Axling             82    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:42:19 S        
   15   (0573) Jan Norling               72    15 Söders SOL Tyresö          1:43:05 S        
   16   (0269) Johan Eklöv               76    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:43:11 S        
   17   (0528) Mikus Zagata              88    15 OK Älvsjö-Örby             1:44:26 S        
   18   (0483) Mikael Jansson            77    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:45:08 S        
   19   (0571) Anders Jansson            81    15 Täby OK                    1:48:08 S        
   20   (0409) Lars Strid                78    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:49:47 S        
   21   (1127) Joacim Tingstorp          74    15 Hammarby IF OF             1:50:12 S        
   22   (0479) Henrik Persson            75    15 Tullinge SK                1:51:28 S        
   23   (1148) Mats Edengren             74    16 Nyköpings OK               1:51:42 S        
   24   (0173) Csaba Gösswein            85    17 OK Linné                   1:51:53 S        
   25   (0996) John Solbreck             70    17 OK Roslagen                1:57:25 S        
   26   (0808) Zemgus Zagata             89    15 OK Älvsjö-Örby             2:02:58 S        
   27   (0697) Magnus Nordström          84    15 OK Älvsjö-Örby             2:05:21 B        
   28          Joel Ericsson             87    15 Haninge SOK                2:11:51 B        
   29          Ian Cumpstey                       Jesus OK                   2:36:10          

        (0387) Stephen Craig             69    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Jonas Nyman               76    15 Snättringe SK             Ej godk.          
        (0351) Martin Norling            75    15 Söders SOL Tyresö         Ej godk.          
               Pär Svensson              67    15 Söders SOL Tyresö         Ej godk.          
        (0645) Per-Ove Kivisäkk          78    15 Tullinge SK               Ej godk.          
        (0659) Mathias Wilhelmsson       81    17 IF Thor                   ej start          
        (0239) Henric Carlsson           84    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          
        (0122) Linus Kaisajuntti         78    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          
        (0139) Mattias Johansson         80    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          
        (0292) Fredrik Noborn            78    17 OK Linné                  ej start          
        (0486) Henrik Wiklund            85    15 Bromma-Vällingby SOK      ej start          
               Markus Martinelle                5 Gävle OK                  ej start          



H21 MOTION  (2 6850 m                      

    1          Markus Marteliusson       77    15 Mälarö SOK                 1:32:59 S        
    2          Fredrik Holmström         74    15 Centrum OK                 1:33:29 S        



H35  (25)      6970 m                      

    1          Magnus Gadefors           71    15 Väsby OK                     47:56 G        
    2          Jonny Bergman             71    15 OK Ravinen                   49:11 G        
    3          Joel Ahlqvist             73    15 Skarpnäcks OL                52:24 G        
    4          Lars Bygdén               72    16 Södertälje-Nykvarn OF        53:33 S        
    5          Björn Nilsson             72    15 Tumba-Mälarhöjden OK         53:54 S        
    6          Björn Rundlöf             69    15 Väsby OK                     53:55 S        
    7          Håkan Melin               70    16 OK Tor                       54:24 S        
    8          Niklas Henriksson         72    16 Södertälje-Nykvarn OF        55:46 S        
    9          Tobias Spång              70    15 Hammarby IF OF               56:45 S        
   10          Fredrik Trahn             69    15 Järla IF OK                  57:00 S        
   11          Torbjörn Olsson           71    15 Sundbybergs IK             1:03:00 S        
   12          Thomas Westerström        69    15 OK Älvsjö-Örby             1:04:48 S        
   13          Stefan Berg               70    15 OK Ravinen                 1:04:51 S        
   14          Magnus Elwin              69    15 IFK Enskede                1:05:11 S        
   15          Ola Eriksson              71    15 Bromma-Vällingby SOK       1:08:12 B        
   16          Peter Ehrlin              66    15 Sundbybergs IK             1:08:41 B        
   17          Björn Linder              72    15 Gustavsbergs OK            1:09:23 B        
   18          Mats Fransson             69    15 Snättringe SK              1:15:15          
   19          Per Lengquist             70    15 Tullinge SK                1:24:16          
   20          Rikard Pehrsson           72    15 Snättringe SK              1:35:56          

               Peter Albinsson           68    15 IFK Enskede               Ej godk.          
               Christopher Lindqvist     71    15 IFK Enskede               Ej godk.          
               Börje Persson             70    15 OK Ravinen                ej start          
               Henrik Nord               71    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          
               Patrik Rönnbäck           69     4 Visborgs OK               ej start          



H35 LÅNG  (4)  8960 m                      

    1          Lars Sjöberg              69    15 Tullinge SK                1:03:41 G        
    2   (1007) Tomas Jonsson             70    15 Järfälla OK                1:11:02 S        
    3          Martin Tichovsky                   Czech Republic             1:18:25 S        
    4          Arne Nilsson              59    16 Nyköpings OK               1:22:31 S        



H35 MOTION  (1 4490 m                      

    1          Thomas Hjelmblad          65    15 Mälarö SOK                 1:06:37 S        



H40  (37)      6740 m                      

    1          Ingemar Stenbeck          67    15 IFK Lidingös Skid o OK       43:55 G        
    2          Hans Sundqvist            64    15 Tullinge SK                  46:04 G        
    3          Conny Forsberg            65    17 IF Thor                      46:28 G        
    4   (0572) Johan Jakobsson           67    17 OK Roslagen                  47:34 G        
    5          Kari Enckell              65    16 Södertälje-Nykvarn OF        47:57 G        
    6          Tobias Svensson           65    15 OK Österåker                 48:40 G        
    7          Mats Fryxell              64    15 Tullinge SK                  49:24 S        
    8          Michael Holmgren          64    17 IF Thor                      52:49 S        
    9          Richard Nordberg          66    15 OK Ravinen                   53:04 S        
   10          Dan Giberg                67    16 Södertälje-Nykvarn OF        55:25 S        
   11          Anders Brinkman           65    15 Järla IF OK                  55:35 S        
   12          Peter Zetterström               15 Söders SOL Tyresö            55:44 S        
   13          Petter Ranefall           68    17 IF Thor                      57:28 S        
   14          Tom Svensson              68    15 Hammarby IF OF               57:50 S        
   15          Urban Larsson             55    16 Södertälje-Nykvarn OF        58:02 S        
   16          Erik Berggren             67    15 Tullinge SK                  58:27 S        
   17          Anders Björklund          64    15 OK Ravinen                   58:31 S        
   18          Claes Andersson           65    15 Tullinge SK                  59:27 S        
   19          Gunnar Kindlundh          65    16 Trosabygdens OK              59:35 S        
   20          Göran Jonsson             66    15 Sundbybergs IK             1:00:30 S        
   21          Juha Loenberg             67    15 Stigfinnarna               1:01:01 S        
   22          Stefan Pettersson         66    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:02:19 B        
   23          Gösta Forsén              66    15 Tullinge SK                1:03:02 B        
   24          Thomas Lundberg           65    15 Mälarö SOK                 1:05:33 B        
   25          Thomas Hjort              68    15 Mälarö SOK                 1:06:58          
   26          Urban Freij               66    15 Snättringe SK              1:07:40          
   27          Tomas Bäck                65    16 Trosabygdens OK            1:10:27          
   28          Rolf Johansson            66    10 Sundsvalls OK              1:13:40          
   29          Anders Levin              64     4 Svaide-Roma SOK            1:17:10          
   30          Anders Önerud             64    15 OK Ravinen                 1:19:41          

               Erik Forsberg             68    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Anders Mellergård         64    15 Snättringe SK             Ej godk.          
               Daniel Olsson             68    10 Sundsvalls OK             Ej godk.          
               Kenneth Jönsson           67    15 Tullinge SK               Ej godk.          
               Peter Enander             67    15 Centrum OK                Ej godk.          
               Mikael Eriksson           66    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          
               Tomas Hultqvist           64    15 Tullinge SK               ej start          



H45  (32)      6100 m                      

    1          Rikard Imark              62    15 Tullinge SK                  39:56 G        
    2          Lars Palmqvist            61    15 Järfälla OK                  40:49 G        
    3          Kent Bergman              61    15 OK Ravinen                   40:55 G        
    4          Lennart Borg              62    16 Södertälje-Nykvarn OF        43:32 G        
    5          Anders Stjerndahl         61    15 IFK Lidingös Skid o OK       44:07 S        
    6          Peter Enoksson            60    15 OK Österåker                 44:22 S        
    7          Johan Markstedt           62    15 OK Södertörn                 45:07 S        
    8          Per Kallhauge             63    15 Snättringe SK                45:11 S        
    9          Sune Södergrann           60    15 Tullinge SK                  47:25 S        
   10          Roger Hugosson            62    10 Sundsvalls OK                47:53 S        
   11          Pär Westblad              60    15 OK Ravinen                   48:54 S        
   12          Olof Frænell              59    10 Sundsvalls OK                50:19 S        
   13          Tommy Åhman               61    17 Långhundra IF                50:34 S        
   14          Tore Eklund               59    16 Södertälje-Nykvarn OF        51:05 S        
   15          Per-Arne Forsberg         60    15 Tullinge SK                  51:38 S        
   16          Torbjörn Johanson         60    15 OK Södertörn                 53:12 S        
   17          Peder Karlsson            59    17 Rånäs OK                     55:09 S        
   18          Stefan Gustafsson         59    15 Skarpnäcks OL                55:12 S        
   19          Anders Nilsson            63    15 Täby OK                      57:58 B        
   20          Mats Javehed              63    17 Vallentuna-Össeby OL         59:03 B        
   21          Mikael Sundqvist          60    15 Tullinge SK                1:01:40          
   22          Lars Greilert             62    15 Haninge SOK                1:03:47          
   23          Ola Henriksson            63    15 Järla IF OK                1:04:10          
   24          Per Ericsson              61    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:04:27          
   25          Tomas Movin               60    15 Snättringe SK              1:06:46          
   26          Håkan Wåhlander           61     6 Frölunda OL                1:13:31          
   27          Pär Gustavsson            60    17 Vallentuna-Össeby OL       1:23:12          
   28          Tomas Holmberg            59    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:33:21          

               Erik Bjernulf             61    15 Sundbybergs IK            Ej godk.          
               Peter Lundberg            59    15 Järfälla OK               ej start          
               Jörgen Batz               60    15 Skarpnäcks OL             ej start          
               Martin Carlsson           63    15 Täby OK                   ej start          



H50  (37)      5730 m                      

    1   (0308) Jan Nordin                58    10 Sundsvalls OK                39:58 G        
    2          Thomas Johansson          56    17 Rånäs OK                     43:16 G        
    3          Per-Ove Wallén            54    15 Täby OK                      43:32 G        
    4          Mikael Byström            56    15 Järfälla OK                  45:31 S        
    5          Göran Nilsson             56    15 Snättringe SK                45:35 S        
    6          Anders Nissar             57    15 Järla IF OK                  49:07 S        
    7          Bo Norrman                58    16 Eskilstuna OL                51:30 S        
    8          Lars Janlöv                        IF Åland                     53:06 S        
    9          Rolf Karlsson             58    15 Järla IF OK                  55:01 S        
   10          Lars-Erik Norberg         56    15 Järfälla OK                  57:03 B        
   11          Mats Zackrisson           56    15 OK Älvsjö-Örby               57:14 B        
   12          Göran Ohlsson             55    15 Tullinge SK                  57:45 B        
   13          Peter Hassmen             56    15 OK Österåker                 58:10 B        
   14          Svend Erik Mathiassen     54    17 OK Linné                     58:20 B        
   15          Lars Landström            55    17 Långhundra IF                59:41 B        
   16          Göran Andersson           58    17 OK Rodhen                  1:00:28          
   17          Anders Runander           54    16 Trosabygdens OK            1:00:54          
   18          Curt Rahlén               55    15 OK Ravinen                 1:03:50          
   19          Leif-Gunnar Pettersson    56    15 Söders SOL Tyresö          1:04:37          
   20          Peter Brunnberg           54    17 Vallentuna-Össeby OL       1:05:03          
   21          Torbjörn Bergman          55    15 Tullinge SK                1:05:28          
   22          Frej Fernström            55    15 OK Österåker               1:05:38          
   23          Georg Larsson             56    15 Fredrikshofs IF Skid & OK  1:06:11          
   24          Jan Lindgren              54    15 OK Södertörn               1:07:04          
   25          Calle Darland             55    15 Solna OK                   1:14:22          
   26          Stig Löfgren              52    15 Attunda OK                 1:18:42          
   27          Jan Nellerup              55    15 Skarpnäcks OL              1:21:46          
   28          Per-Åke Holm              54    17 Sigtuna OK                 1:37:33          

               Christer Hördell          56    15 Söders SOL Tyresö         Ej godk.          
               Claes Elvhammar           57    15 Attunda OK                ej start          
               Sven-Åke Emanuelsson      57    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          
               Hans Tarandi              58    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          
               Gunnar Svanberg           58    15 Järfälla OK               ej start          
               Jan Gottfridson           56    21 Norbergs OK               ej start          
               Roger Larsson             57    15 Snättringe SK             ej start          
               Per Nordin                55    15 Söders SOL Tyresö         ej start          
               Claes Tärnroth            55    15 Tullinge SK               ej start          



H55  (27)      5050 m                      

    1          Mikael Tarandi            53    15 IFK Lidingös Skid o OK       37:29 G        
    2          P-O Ivarsson              51    15 Haninge SOK                  41:15 G        
    3          Magnus Haraldsson         50    15 Gustavsbergs OK              43:16 S        
    4          Carl Bachman              52    15 Täby OK                      43:48 S        
    5          Hans Enström              50    15 Väsby OK                     44:15 S        
    6          Eidar Lindgren            53    15 OK Ravinen                   44:18 S        
    7          Olof Persson              51    15 Snättringe SK                44:40 S        
    8          Thomas Wester             53    15 Gustavsbergs OK              45:07 S        
    9          Per-Åke Eriksson          51    15 OK Ravinen                   45:46 S        
   10          Arne Johansson            50    15 OK Ravinen                   47:14 S        
   11          Kari Talltjärn            52    21 Västerås SOK                 48:41 S        
   12          Kjell Jansson             51    17 Långhundra IF                50:10 S        
   13          Christer Nordström        51    15 OK Älvsjö-Örby               50:24 S        
   14          Staffan Törnros           52    15 Tumba-Mälarhöjden OK         51:05 S        
   15          Lars-Gunnar Larsson       51    15 OK Södertörn                 52:05 S        
   16          Lars Boudrie              53    15 Väsby OK                     53:45 S        
   17          Per Öhlund                52    15 Gustavsbergs OK              53:46 S        
   18          Anders Karlsson           52    15 Tullinge SK                  54:20 B        
   19          Sven-Inge Nylund          50    15 Järfälla OK                  54:54 B        
   20          Olle Blomgren             51    15 OK Södertörn                 56:22 B        
   21          Bo Davidsson              53    15 Solna OK                   1:01:38          
   22          Tommy Olausson            49    15 Tullinge SK                1:02:44          
   23          Christer Galle            49    15 Mälarö SOK                 1:03:56          
   24          Martin Eriksson           50    15 OK Södertörn               1:15:20          

               Tommy Lindberg            50    15 Haninge SOK               Ej godk.          
               Tommy Sjölander           49    17 OK Rodhen                 ej start          
               Björn Lindgren            52    15 OK Österåker              ej start          



H55 MOTION  (2 4490 m                      

    1          Tommy Höglund             50    17 Långhundra IF              1:11:05 S        
    2          Inge Larsson              50    17 IF Thor                    1:18:28 S        



H60  (34)      4570 m                      

    1          Åke Wansölin              48    15 Söders SOL Tyresö            37:12 G        
    2          Leif Strandberg           44    15 Gustavsbergs OK              37:17 G        
    3          Per-Erik Wåhlberg         47    17 OK Linné                     40:42 G        
    4          Ebbe Adolfsson            47    15 Sundbybergs IK               44:18 S        
    5          Leif Carlsson             46    15 Skarpnäcks OL                44:21 S        
    6          Anders Stenback           48    15 Bromma-Vällingby SOK         44:28 S        
    7          Tage Sandberg             45    15 Bromma-Vällingby SOK         44:46 S        
    8          Leif Nordin               47    15 Attunda OK                   45:05 S        
    9          Roland Nyman              46    15 Snättringe SK                46:09 S        
   10          Göran Larbo               45    15 Attunda OK                   46:47 S        
   11          Ingemar Lindqvist         47    15 Snättringe SK                47:04 S        
   12          Torsten Pettersson        47    17 Långhundra IF                47:58 S        
   13          Göran Frisk               48    15 Attunda OK                   48:46 S        
   14          Alf Lång                  47    15 Söders SOL Tyresö            49:15 S        
   15          Bror Fureskog             46     8 Alfta-Ösa OK                 49:44 S        
   16          Lars Nordin               44    15 Solna OK                     54:19 B        
   17          Bernt Johansson           44    17 Häverödals SK                54:30 B        
   18          Bengt-Olov Törnqvist      44    17 Sigtuna OK                   54:58 B        
   19          Christer Hedin            47    15 IFK Enskede                  58:06          
   20          Klas Langels              45    15 Skarpnäcks OL                58:29          
   21          Jan Bojling               45    15 Solna OK                     58:52          
   22          Lars Öhman                44    15 Fredrikshofs IF Skid & OK    59:07          
   23          Gunnar Hedberg            47     9 Östersunds OK              1:01:25          
   24          Gunnar Eriksson           45    15 Järfälla OK                1:01:39          
   25          Johny Lindmark            46    15 Skarpnäcks OL              1:02:03          
   26          Claes Andersson           47    15 Snättringe SK              1:03:32          
   27          Jan Olof Norén            44    15 Järla IF OK                1:04:46          
   28          Jörgen Widlund            48    15 Nynäshamns OK              1:08:09          
   29          Evert Karlsson            44    17 Rimbo SOK                  1:08:52          
   30          Stig Larsson              46    15 Spårvägens OK              1:17:50          
   31          Tomas Norlén              48    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:21:19          
   32          Örjan Kampegård           45    15 OK Södertörn               1:34:51          
   33          Bo Winander               48    15 Järfälla OK                1:44:49          

               Anders Gärderud           46    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          



H65  (38)      4020 m                      

    1          Rune Rådeström            43    15 Snättringe SK                32:24 G        
    2          Björn Linnersjö           42     1 Ronneby OK                   34:27 G        
    3          Rolf Öhrn                 43    15 Nynäshamns OK                36:22 G        
    3          Leif Magnusson            43    15 Skogsluffarnas OK            36:22 G        
    5          Lars Cederus              39    15 Snättringe SK                37:44 S        
    6          Börje Pahlén              42    15 Söders SOL Tyresö            38:11 S        
    7          Olle Öberg                42    15 Skogsluffarnas OK            38:39 S        
    8          Reine Borgström           41    15 Skogsluffarnas OK            40:10 S        
    9          Hans-Olof Forsberg        43    19 Umeå OK                      40:36 S        
   10          Staffan Elmhagen          42    15 Söders SOL Tyresö            40:50 S        
   11          Bo Hedlund                41    15 IFK Enskede                  41:08 S        
   12          K-E Jonsson               41    22 OK Nolaskogsarna             42:59 S        
   13          Lars Johansson            40    16 Södertälje-Nykvarn OF        44:09 S        
   14          Bengt Eriksson            42    15 Väsby OK                     44:39 S        
   15          Gunnar Bramsten           40    15 Sundbybergs IK               45:01 S        
   16          Göran Johansson           41    15 Snättringe SK                46:56 S        
   17          Åke Andersson             39    15 OK Älvsjö-Örby               47:39 B        
   18          Göran Haglund             40    15 Haninge SOK                  48:39 B        
   19          Sten von Heijne           40    17 Sigtuna OK                   48:55 B        
   20          Ronny Hedlund             43    15 OK Södertörn                 49:53 B        
   21          Lennart Liljehammar       40    15 Nynäshamns OK                50:15          
   22          Stellan Fehrnström        42    15 Enebybergs IF                51:23          
   23          Lars Roos                 39    15 Attunda OK                   53:52          
   24          Kurt Boström              41    17 OK Linné                     54:03          
   25          Håkan Sjökvist            41    15 Söders SOL Tyresö            55:11          
   26          Benny Bogstedt            40    15 Tullinge SK                  55:24          
   27          Jan Dahlgren              43    15 Gustavsbergs OK              56:06          
   28          J-O Malm                  39    17 Sigtuna OK                   56:53          
   29          Bengt Mattiasson          43    16 Södertälje-Nykvarn OF        56:55          
   30          Levin Svedberg            41    15 Sundbybergs IK               57:38          
   31          Ingvar Jansson            43    15 Sundbybergs IK               57:54          
   32          Lars-Erik Perneby         40    15 Tullinge SK                1:01:23          
   33          Hans Sahlberg             43    17 Långhundra IF              1:01:49          
   34          Rune Thurén               40    17 Vallentuna-Össeby OL       1:03:13          
   35          Hugo Isgren               39    15 IFK Enskede                1:10:58          
   36          Gunnar Dahlström          39    15 Fredrikshofs IF Skid & OK  1:27:17          

               Bo Einar Danielsson       43    17 Enköpings AIF             Ej godk.          
               Tony Millbrant            43    15 Skogsluffarnas OK         ej start          



H70  (23)      4020 m                      

    1          Jan-Erik Danell           38    15 Tullinge SK                  39:54 G        
    2          Albert Mård               35    15 Bromma-Vällingby SOK         43:58 G        
    3          Rune Carlsson             36    15 Sundbybergs IK               44:14 S        
    4          John Vallin               35     3 Stora Tuna OK                46:14 S        
    5          Roland Löwgren            38    15 Spårvägens OK                47:30 S        
    6          P - O Eriksson            38     5 OK Hammaren                  47:49 S        
    7          Lars-Erik Lindell         35    15 Väsby OK                     49:31 S        
    8          Sten Bergstrand           34    15 Skogsluffarnas OK            49:58 S        
    9          Sigurd Wallén             35    15 Täby OK                      50:11 S        
   10          Ulf Eskilsson             36    15 OK Södertörn                 51:48 S        
   11          Arne Åhman                35    16 OK Klemmingen                51:49 S        
   12          Martin Engqvist           37    17 Upsala IF                    54:37 S        
   13          Erland Ljungström         36    15 Spårvägens OK                55:56 S        
   14          Ove Arvidsson             38    15 OK Södertörn                 57:51 B        
   15          Olof Rudin                34    15 Tumba-Mälarhöjden OK         57:58 B        
   16          Allan Wedin               37    15 Järfälla OK                  58:32 B        
   17          Lennart Junegard          35    15 OK Södertörn               1:04:40          
   18          Bror Wahlberg             35    15 Haninge SOK                1:14:01          
   19          Olle Johansson            36    15 Söders SOL Tyresö          1:14:35          

               Curt Andersson            36    15 OK Södertörn              Ej godk.          
               Bjarne Erlandsson         38    15 Hammarby IF OF            ej start          
               Nils Nilsson              37    15 Järla IF OK               ej start          
               Lars Persson              35    15 Väsby OK                  ej start          



H75  (17)      3100 m                      

    1          Göran Larsson             33    16 Södertälje-Nykvarn OF        33:47 G        
    2          Ivar Nordberg             33    15 OK Älvsjö-Örby               37:47 G        
    3          Karl-Erik Mogren          31    15 Stigfinnarna                 44:12 S        
    4          Anders Back               33    15 OK Ravinen                   47:16 S        
    5          Roland Bolin              33    15 Snättringe SK                49:27 B        
    6          David Jonsson             29    15 Hammarby IF OF               51:16          
    7          Lennart Stenberg          32    15 Stigfinnarna                 52:50          
    8          Gert Gyllbrand            29    15 Gustavsbergs OK              55:00          
    9          Åke Jansson               32    15 Attunda OK                   58:55          
   10          Börje Palmqvist           30    15 Järfälla OK                1:05:27          
   11          Alf Rosén                 31    15 Gustavsbergs OK            1:13:43          

               Hans Jonsson              32    15 Hammarby IF OF            Ej godk.          
               Lars Sandvik              32    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Alf Lundkvist             32    16 OK Tor                    Ej godk.          
               Lennart Westergren        30    15 Söders SOL Tyresö         Ej godk.          
               Sven Eriksson             33    17 OK Roslagen               ej start          
               Bengt Yttermo             32    15 OK Södertörn              ej start          



H80  (6)       3100 m                      

    1          Yngve Hedberg             28    15 Snättringe SK                48:20 G        
    2          Sven Gärderud             21    15 Skogsluffarnas OK            55:35 S        
    3          Kurt Hagelin              26    15 Gustavsbergs OK            1:14:00 B        

               Karl-Axel Hassmen         21    15 OK Österåker              Ej godk.          
               Thor Holmberg             23    15 OK Södertörn              ej start          
               KG Jansson                      15 Stockholms OK             ej start          



H90  (1)       3100 m                      

    1          Bengt Åman                18    15 Skogsluffarnas OK          2:17:43 G        



INSKOLNING  (1 2090 m                      

               David Borg                02    16 Södertälje-Nykvarn OF        Godk.          
               Samuel Söderholm          98    11 Seskarö IF                   Godk.          
               Lukas Arkäng              99    15 Tullinge SK                  Godk.          
               Filip Söderholm           00    11 Seskarö IF                   Godk.          
               Gustav Molin              01    15 Turebergs IF                 Godk.          
               Leija Blåvarg             02    15 Järla IF OK                  Godk.          
               Linnea Berglund                 15 Tumba-Mälarhöjden OK         Godk.          
               Emil Nygren               01    15 Tumba-Mälarhöjden OK         Godk.          
               Ella Forsberg             02    15 OK Ravinen                   Godk.          
               Hannes Malmen             01    18 OK Älgen                     Godk.          
               Tindra Egman              01    15 Tumba-Mälarhöjden OK         Godk.          
               Amanda Lindgren           03    15 OK Ravinen                   Godk.          
               Fanny Sandberg            99    15 Snättringe SK                Godk.          
               Sofia Zilling             00    15 OK Södertörn                 Godk.          
               Viktor Zilling            04    15 OK Södertörn                 Godk.          
               martin bygdén             02    16 Södertälje-Nykvarn OF        Godk.          

               Amanda Kleijn             00    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          



U1  (4)        2090 m                      

    1          Emilia Engel              01    15 OK Ravinen                   27:49          
    2          Beata Henriksson          00     4 Svaide-Roma SOK              28:38          
    3          Sara Movin                01    15 Snättringe SK                37:58          

               Maria Hagelin             99    15 Gustavsbergs OK           ej start          



U2  (14)       2000 m                      

    1          Johan Giberg              99    15 Tumba-Mälarhöjden OK         21:25          
    2          Hanna Mellin              96     4 Svaide-Roma SOK              22:36          
    3          Vera Markgren             98    15 Täby OK                      22:50          
    4          Christoffer Nyqvist       99    15 Järla IF OK                  24:04          
    5          Rickard Bemm              99    15 Nynäshamns OK                24:29          
    6          Sofia Bengtsson           99    15 Sundbybergs IK               25:31          
    7          Linnea Rosvall            96     4 Svaide-Roma SOK              25:41          
    8          Julia Engel               99    15 OK Ravinen                   26:14          
    9          Mattias Kallhauge         00    15 Snättringe SK                26:58          
   10          Lovisa Berlin             97     4 Svaide-Roma SOK              28:27          
   11          Eira Movin                98    15 Snättringe SK                29:10          
   12          Linus Albinsson           01    15 IFK Enskede                  29:33          

               Jennie Malmberg           96     4 Svaide-Roma SOK           ej start          
               Olle Berggren             99    15 Tullinge SK               ej start          



U3  (7)        2530 m                      

    1          Matilda Berlin            95     4 Svaide-Roma SOK              22:16          
    2          Amanda Ahlin              97     4 Svaide-Roma SOK              25:12          
    3          Valdemar Crispin          97    15 Solna OK                     27:31          
    4          Manne Frändén             96    15 Järla IF OK                  28:54          
    5          David Dahl                       4 Visborgs OK                  39:14          
    6          Johan Hagelin             97    15 Gustavsbergs OK              49:30          
    7          Yngve Rahlén              96    15 OK Ravinen                   50:53          



U4  (1)        3180 m                      

               Alice Olsson              93     4 Visborgs OK               ej start          



Öppen 1  (13)  2000 m                      

    1          Jacob Hördell             00    15 Söders SOL Tyresö            19:00 B        
    2          William Kumpulainen       97    15 Tullinge SK                  20:11 B        
    3          Alice Dangelo             97    15 Attunda OK                   26:34          
    4          David Alm                 98    15 OK Ravinen                   26:37          
    5          Gustav Krook              98    15 OK Älvsjö-Örby               29:25          
    6          Anton Alfredsson          01    15 Attunda OK                   30:35          
    7          Andre Lindgren            98    15 OK Ravinen                   30:51          
    8          Johan Martelius           00    15 Attunda OK                   31:02          
    9          Johan Tiricke             02     4 Svaide-Roma SOK              45:50          
   10          Jesper Berglund           00       Klubblös Klubb 90004         59:19          
   11          Göte Västerström                15 OK Älvsjö-Örby             1:00:51          
   12          Tomas Tiricke             02     4 Svaide-Roma SOK            2:17:59          

               Agnes Asplund             98    15 Järla IF OK               Ej godk.          



Öppen 2  (16)  2530 m                      

    1          Sanna Forsberg            95    17 Långhundra IF                24:13 B        
    2          Anna-Maria Håkansson      75    17 SOK Joar Viking Enköping     29:30 B        
    3          Elias Krook               96    15 OK Älvsjö-Örby               33:54          
    4          Johnny Rahlén             94    15 OK Ravinen                   34:39          
    5          Maud Frejd                      15 OK Ravinen                   39:01          
    6          Christina Malmqvist       61     7 Falkenbergs OK               39:47          
    7          Magdalena Hoffsten              15 Tullinge SK                  39:50          
    8          Marita Kallur             65    15 OK Ravinen                   41:10          
    9          Lasse Westling                  15 Hammarby IF OF               42:29          
   10          Valdemar Askeljung        97    16 OK Klemmingen                43:10          
   11          Lovisa Nimvik             96    15 Järla IF OK                  43:49          
   12          Erica Perneby             94    15 Tullinge SK                  43:57          
   13          Eva Kampegård             51    15 OK Södertörn                 54:33          
   14          Rolf Svensson                   15 Hammarby IF OF             1:03:01          
   15          Ann Christin Lundholm           15 Söders SOL Tyresö          1:06:02          

               Jemal Tavadze                      Klubblös Klubb 90004      Ej godk.          



Öppen 3  (8)   4490 m                      

    1          Birgitta Byström          57    15 Järfälla OK                1:02:55 B        
    2          Örjan Arkäng                       Klubblös Klubb 90004       1:09:11 B        
    3          Erik Höglund              50    15 Turebergs IF               1:13:50 B        
    4          Jan Söderkvist            60       Klubblös Klubb 90004       1:17:49 B        
    5          Erik Engstedt             97    15 Tullinge SK                1:24:31          
    6          Anders Lilja                       Klubblös Klubb 90004       1:25:21          
    7          Embla Morast              94    15 Haninge SOK                1:43:49          

               Annika Petterson          76    17 OK Roslagen               Ej godk.          



Öppen 4  (40)  3100 m                      

    1          Emil Andersson            95    15 Tullinge SK                  26:07 B        
    2          Linnéa Engstedt           95    15 Tullinge SK                  33:50 B        
    3          Anders Åkre                     10 Sundsvalls OK                34:49 B        
    4          Eva Kappel                       4 Gotlands Bro OK              38:48          
    5          Leif Hagstedt             43    15 Väsby OK                     41:22          
    6          Lena Hellström            61    15 Skarpnäcks OL                44:19          
    7          Daniel Bengtsson          94    17 Långhundra IF                44:56          
    8          Rebecka Hylander          95    16 Nyköpings OK                 46:06          
    9          Maria Tiricke                    4 Svaide-Roma SOK              47:02          
   10          Olle Skog                 97    15 Tullinge SK                  47:37          
   11          Karin Sjöberg             60    15 Stockholms Godtemplares I    50:11          
   12          Ing-Marie Bergman         47     4 Visborgs OK                  54:37          
   13          Catarina Hedlund          45    17 SOK Joar Viking Enköping     56:54          
   14          Leo Kumming               97       Klubb 90005                  57:43          
   15          Stig Ryderås              30    15 OK Österåker                 57:54          
   16          Gunilla Glanshed          46    15 IFK Enskede                  58:55          
   17          Monika Jeansson           50    15 Enebybergs IF                59:25          
   18          Maritha Olander                 15 Täby OK                      59:58          
   19          Karin Movin                     15 Snättringe SK              1:00:04          
   20          Jan Mäehans               58    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:00:59          
   21          Monika Karlsson           60    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:01:04          
   22          Lars-arne Eriksson        44    15 Haninge SOK                1:01:07          
   23          Aino Redtzer              37    15 Attunda OK                 1:02:44          
   24          Gunilla Brus              56     3 Ludvika OK                 1:02:55          
   25          Hans Redtzer                    15 Attunda OK                 1:03:02          
   26          Peter Emanuelsson               15 Tullinge SK                1:03:20          
   27          Staffan Movin                   15 Snättringe SK              1:06:31          
   28          Malin Erika Zackrisson    85    15 OK Älvsjö-Örby             1:08:22          
   29          Viviann Andersson         47    15 Snättringe SK              1:08:41          
   30          Barbara Resch                   15 Sundbybergs IK             1:08:52          
   31          Jacob Laurin              62       Klubblös Klubb 90004       1:09:26          
   32          Anders Moberg             87    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:09:46          
   33          Barbro Moberg             61    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:09:49          
   34          Eva Nordström             56    15 OK Älvsjö-Örby             1:13:18          
   35          Bengt Åhlander            28    15 Hammarby IF OF             1:19:35          
   36          Bernt Sundberg            40    15 Sofia Cykelklubb           1:19:47          
   37          Bodil Stenfalk            55    15 Täby OK                    1:29:29          
   38          AnnCatrin Walfridsson     62    10 Sundsvalls OK              1:45:23          

               Margaretha Sedvall                 Klubblös Klubb 90004      Ej godk.          
               Anna Dahlberg             68    15 IFK Enskede               Ej godk.          



Öppen 5  (27)  4020 m                      

    1          Olof Törnqvist                     Klubblös Klubb 90004         39:22 B        
    2          Robert Larsson                  17 IF Thor                      40:36 B        
    3          Johnny Moberg             55    15 Tumba-Mälarhöjden OK         43:25 B        
    4          Henrik Olsson             70    23 GOIF Tjalve                  47:16 B        
    5          Per Birkestad                      Klubblös Klubb 90004         47:39 B        
    6          Karin Johansson           74    13 Malmö OK                     47:49 B        
    7          Ola Lekselius             76    15 Sundbybergs IK               49:16 B        
    8          Bernt-Olof Gustavsson     60    15 Täby OK                      50:01 B        
    9          Raymond Reinmann          67       Klubblös Klubb 90004         50:45 B        
   10          Tommy Egman                     15 Tumba-Mälarhöjden OK         54:40          
   11          Martin Hagman                      Klubblös Klubb 90004         55:04          
   12          Lars-Henrik Persson       52    15 Mälarö SOK                   55:15          
   13          Fredrik Sundström               15 IFK Lidingös Skid o OK       58:25          
   14          Anna Molander                   16 OK Tor                       59:52          
   15          Emma Lundholm             79       Klubblös Klubb 90004       1:06:56          
   16          Kjell Anzelius            33    15 Stigfinnarna               1:07:45          
   17          Joel Ensjö                84       Klubblös Klubb 90004       1:09:22          
   18          Karin Kolk                88       Klubblös Klubb 90004       1:09:28          
   19          Jörgen Lundholm           50    15 Söders SOL Tyresö          1:10:14          
   20          Jenny Axelsson                  15 Snättringe SK              1:21:52          
   21          Sten Hellström            55    15 Skarpnäcks OL              1:22:01          
   22          Göran Karlsson                  15 Mälarö SOK                 1:25:55          
   23          Iris Wallsten             54    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:32:19          
   24          Jan Kolk                  50       Klubblös Klubb 90004       1:45:10          

               Anki Lindahl              55    15 Attunda OK                Ej godk.          
               Kristian Kumpulainen            15 Tullinge SK               Ej godk.          
               Emma Simmerlein           70    15 Haninge SOK               Ej godk.          



Öppen 6  (10)  5730 m                      

    1          Royne Myrman                    16 OK Klemmingen              1:06:33 B        
    2          Johan Tallhage            60    15 Skarpnäcks OL              1:06:51 B        
    3          Tomas Borg                59    10 Midälva OK                 1:06:59 B        
    4          Robert Rylander                 15 Söders SOL Tyresö          1:07:13 B        
    5          Henrik Sundelöf                    Klubblös Klubb 90004       1:12:50 B        
    6          Laila Norrman             67    16 Kjula IF                   1:22:13 B        
    7          Mark Glanville            78       Klubblös Klubb 90004       1:30:34          
    8          Per Einarsson             61    15 Tullinge SK                1:44:51          

               Beatrice Johansson              15 Söders SOL Tyresö         Ej godk.          
               Eleonor Johansson         88    15 Söders SOL Tyresö         Ej godk.          



Öppen 7  (48)  3550 m                      

    1          Hugo Bergman              75    17 OK Linné                     34:29 B        
    2          Magnus Bengtsson                17 Långhundra IF                35:28 B        
    3          Ammie Berglund                  15 Tumba-Mälarhöjden OK         36:19 B        
    4          Louis Lorieux                      Klubblös Klubb 90004         38:57 B        
    5          Tomas Egeltoft            55    15 Skarpnäcks OL                39:22 B        
    6          Karin Techel              73    15 OK Ravinen                   39:33 B        
    7          Tommy Erblom              57    15 OK Södertörn                 40:45 B        
    8          Sara Bengtsson            92    17 Långhundra IF                42:52 B        
    9          Sture Nilsson             39    15 Stockholmspolisens IF        44:29 B        
   10          Sebastian Svärd           94    15 Haninge SOK                  47:53          
   11          Karin Egeltoft            90    15 Skarpnäcks OL                47:57          
   12          Markus Aggefors           73       Klubblös Klubb 90004         48:33          
   13          Annika Lundström          61    15 Väsby OK                     48:53          
   14          Jonas Samuelsson                   Klubblös Klubb 90004         49:16          
   15          Elisabet Larsson          52    15 OK Älvsjö-Örby               49:52          
   16          Ari Sahlsten              61    15 Skarpnäcks OL                50:03          
   17          Ebba Askeljung            94    16 OK Klemmingen                50:04          
   18          Anders Hedberg            59    15 Snättringe SK                51:37          
   19          Anders Nygren                   15 Tullinge SK                  52:04          
   20          Monika Nygren             69    15 Tumba-Mälarhöjden OK         52:25          
   21          Jörgen Persson                  15 Tumba-Mälarhöjden OK         52:50          
   22          Olle Laurell              47    15 Tumba-Mälarhöjden OK         55:00          
   23          Weronica Bäck             67    16 Trosabygdens OK              55:10          
   24          Lars-Olov Andersson       43    17 Sigtuna OK                   55:43          
   25          Charlotta Askeljung       65    16 OK Klemmingen                56:50          
   26          Göran Grimvall            40    15 Täby OK                      57:36          
   27          Leif Toften               43    15 Järfälla OK                  58:00          
   28          Jan Svärd                 50    15 IFK Enskede                  58:37          
   29          Frida Anderling                 15 Täby OK                    1:01:42          
   30          Kerstin Loenberg          65    15 Stigfinnarna               1:01:53          
   31          Kristina Martelius        66    15 Attunda OK                 1:02:03          
   32          Ewert Engstedt            59    15 Tullinge SK                1:02:30          
   33          Ingela Juthberg           69    15 Söders SOL Tyresö          1:02:53          
   34          Stefan Hassmen            61    15 OK Österåker               1:03:10          
   35          Elin Bölske               80    15 Attunda OK                 1:04:03          
   36          Tomas Boyner              57       Klubblös Klubb 90004       1:05:56          
   37          Berit Edergren                  16 Nyköpings OK               1:09:19          
   38          Christer Grunder          45    15 Solna OK                   1:12:00          
   39          Kerstin Zäll              44    15 Tullinge SK                1:12:14          
   40          Håkan Larsson             47    15 OK Älvsjö-Örby             1:14:03          
   41          Ann-Marie Bogren          36    15 Sundbybergs IK             1:14:44          
   42          Bertil Berglind           23     3 IFK Moras OK               1:19:24          
   43          Bertil Bogren             35    15 Sundbybergs IK             1:20:24          
   44          Jette Axelsson            59    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:30:47          

               Ulf Stenfalk              55    15 Täby OK                   Ej godk.          
               Stefan Martelius          63    15 Attunda OK                Ej godk.          
               Per Westerlund            70    15 Skogsluffarnas OK         Ej godk.          
               Loke Sundberg             92    15 OK Södertörn              Ej godk.          



Öppen 8  (47)  5050 m                      

    1          Jonas Nylund              63    15 Centrum OK                   37:14 B        
    2          Håkan Berglund                  15 Tumba-Mälarhöjden OK         39:04 B        
    3          Magnus Hellgren           65    15 OK Ravinen                   40:40 B        
    4          Jens Tiricke              67     4 Svaide-Roma SOK              44:24 B        
    5          Patrik Adebrant           70    15 Tumba-Mälarhöjden OK         44:46 B        
    6          Clas-Göran Herrgård       50    15 Täby OK                      45:08 B        
    7          Markus Bölske             78       Klubblös Klubb 90004         45:23 B        
    8          Mikael Stern              55    15 Järla IF OK                  46:20 B        
    9          Pontus Johansson          72       Klubblös Klubb 90004         46:48 B        
   10          Jonatan Lindell           67    15 IFK Enskede                  47:27 B        
   11          Anders Werme              85    16 Södertälje-Nykvarn OF        47:58 B        
   12          Fredrik Moratz            65    15 Haninge SOK                  48:27 B        
   13          Carina Hellgren           70    15 OK Ravinen                   48:42 B        
   14          Ronnie Pettersson         70    15 Haninge SOK                  49:19 B        
   15          Leo Larsson               56    15 Snättringe SK                50:13          
   16          Christer Gustafsson              2 Eds SK                       50:41          
   17          Mats Gunnemyr                   15 Söders SOL Tyresö            51:16          
   18          Tomas Glanshed            67    20 IF Hagen                     51:29          
   19          Andreas Grunder           69    15 Solna OK                     51:54          
   20          Niklas Lundin                      Klubblös Klubb 90004         52:17          
   21          Pär Mårtensson            68    15 Tumba-Mälarhöjden OK         54:24          
   22          Gunnar Eriksson           38    16 Södertälje IF                54:42          
   23          Jari Pöyhönen             61    15 IFK Lidingös Skid o OK       55:57          
   24          Ulf Andersson             69    15 Haninge SOK                  56:14          
   25          Greger Wedin              48    16 Södertälje-Nykvarn OF        57:50          
   26          Caroline Larsson          85    15 OK Södertörn                 58:11          
   27          Sven-Erik Amren           59    15 Snättringe SK                58:21          
   28          Conny Axelsson            58    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:00:14          
   29          Lars Andersson            59    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:00:39          
   30          Göran Glanshed            45    15 IFK Enskede                1:01:37          
   31          Lars Mongård              53    15 Skogsluffarnas OK          1:01:50          
   32          Thomas Nyzell             61    16 Eskilstuna OL              1:01:53          
   33          Lars Segerman             70    15 Skarpnäcks OL              1:06:43          
   34          Peter Askerljung          62    16 OK Klemmingen              1:07:00          
   35          Katarina Holmgren         83    15 Skogsluffarnas OK          1:08:31          
   36          Hans-Erik Persson         53    15 Sundbybergs IK             1:09:43          
   37          Per Ånmark                49    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:10:27          
   38          Alfred Askeljung          90    16 OK Klemmingen              1:12:39          
   39          Åke Andreasson            49    15 Gustavsbergs OK            1:12:48          
   40          Arne Lindqvist            48    14 SOK Aneby                  1:13:25          
   41          Ida Gawell                83    15 IFK Enskede                1:14:47          
   42          Fredric Spjut             93    15 Järla IF OK                1:16:23          
   43          Anita Talltjärn           56    16 OK Tor                     1:22:37          
   44          Leif Hermundstad          40    15 Snättringe SK              1:27:37          
   45          Gunnar Anderling          60    15 Täby OK                    1:29:55          

               Anders Hedberg            69    15 OK Södertörn              Ej godk.          
               Conny Jidetoft            49     2 Stångenäs AIS             ej start          



Öppen 9  (32)  6740 m                      

    1          Ulf Hylander              59    16 Nyköpings OK                 50:26 B        
    2          Staffan Persson           80    15 Tullinge SK                  50:51 B        
    3          Rolf Söderholm            63    11 Seskarö IF                   51:04 B        
    4          Björn Axelsson            66    15 Tullinge SK                  52:19 B        
    5          Magnus Johansson          73    15 OK Ravinen                   52:40 B        
    6          Peter Juthberg                  15 Söders SOL Tyresö            52:53 B        
    7          Daniel Lind                     15 Tumba-Mälarhöjden OK         53:26 B        
    8          Jonas Persson             70    15 Järfälla OK                  54:37 B        
    9          Niclas Sjögren            71    14 Jönköpings OK                56:44 B        
   10          Anders Käll               70    15 Tumba-Mälarhöjden OK         58:17 B        
   11          Einar Eriksson                  15 Turebergs IF                 58:26 B        
   12          Peter Andersson           74    15 Söders SOL Tyresö            58:52 B        
   13          Jesper Hedberg            71    15 Sundbybergs IK               59:22 B        
   14          Stefan Gelius                   15 Sundbybergs IK             1:00:18 B        
   15          Hans Vedin                59    15 Söders SOL Tyresö          1:01:36 B        
   16          Lars Andersson            58    15 OK Södertörn               1:01:51 B        
   17          Fredrik Bölske            84    15 Attunda OK                 1:02:25 B        
   18          Staffan Zilling           64    15 OK Södertörn               1:02:59 B        
   19          Henrik Sjögren            74       IK Vikings OK              1:03:14 B        
   20          Anna Samelius             69     4 Visborgs OK                1:06:45 B        
   21          Stefan Larsson            71       Klubblös Klubb 90004       1:07:20          
   22          Fredrik Enander                    Klubblös Klubb 90004       1:07:23          
   23          Anders Bengtsson          63    15 Sundbybergs IK             1:09:15          
   24          Martin Ahlström           80    15 IFK Enskede                1:09:32          
   25          Joel Mongård              80    15 Skogsluffarnas OK          1:11:21          
   26          Jan Abrahamsson           66    21 Västerås SOK               1:12:19          
   27          Robert Lidström           71    15 Tullinge SK                1:13:53          
   28          Anders Bergmark                 15 Snättringe SK              1:15:11          
   28          Emma Andersson            80     5 Gävle OK                   1:15:11          
   30          Kristoffer Hylander       70    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:17:13          
   31          Niklas Lönnell                     Klubblös                   1:47:20          
   32          Peter Sjöstedt                  15 Mälarö SOK                 1:59:13