Hellasdubbeln 2008, Medeldistans, 3 maj 2008sö 2008-05-04 13:48
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



D10  (12)      1730 m                      

    1          Hanna Hugosson            98    10 Sundsvalls OK                16:24          
    2          Clara Sturk               98    15 Waxholms OK                  17:07          
    3          Stina Nordin              98    10 Sundsvalls OK                17:22          
    4          Ebba Leickt               98    15 Tullinge SK                  19:11          
    5          Jonna Fors                98    16 OK Grip                      21:23          
    6          Maja Bergman              98    15 OK Ravinen                   22:23          
    7          Tone Albrektsson          98    15 OK Ravinen                   26:39          
    8          Hanna Tynong              98    15 Tullinge SK                  26:49          
    9          Agnes Hektor              98    15 Järla IF OK                  29:26          
   10          Lisa Åkre                 99    10 Sundsvalls OK                33:37          
   11          Kristina Tedhamre         99    15 Snättringe SK                33:43          
   12          Ida Malmberg              98    15 Waxholms OK                1:23:22          



D12  (25)      2260 m                      

    1          Hanna Korhonen            96    15 Haninge SOK                  19:45          
    2          Sofia Ehn                 96    16 Södertälje-Nykvarn OF        22:42          
    3          Anna Dahlgren-Rosén       97    15 Järla IF OK                  22:43          
    4          Ebba Pegestam             96    15 OK Ravinen                   23:07          
    5          Tove Rönnbäck             97     4 Visborgs OK                  24:34          
    6          Victoria Gahm             96     4 Svaide-Roma SOK              25:00          
    7          Julia Frejd               97    15 OK Ravinen                   25:21          
    8          Kristina Nilsson          96    15 Täby OK                      25:44          
    9          Nathalie Lybert           96    15 OK Ravinen                   26:08          
   10          Sonja Mellberg            97    15 Tumba-Mälarhöjden OK         27:08          
   11          Emelie Johansson          96    15 Haninge SOK                  29:40          
   12          Greta Forsgren            97    15 Täby OK                      32:54          
   13          Ebba Henriksson           96     4 Svaide-Roma SOK              32:57          
   14          Caroline Johansson        97    10 Sundsvalls OK                33:53          
   15          Agnes Carlsson            96     4 Visborgs OK                  37:01          
   16          Linnéa Granlund           96    15 Täby OK                      37:44          
   17          Ebba Karlsson             96     4 Visborgs OK                  42:16          
   18          Malin Törnblom            97    15 Söders SOL Tyresö            43:49          
   19          Esmeralda Svenningsson    96    19 Umeå OK                      52:16          
   20          Ida Torbiörnsson          97    15 Järla IF OK                1:32:16          

               Ellinor Vejlens           96     4 Visborgs OK               Ej godk.          
               Sara Tynong               96    15 Tullinge SK               ej start          
               Frida Junegard            97    15 Tullinge SK               ej start          
               Caroline Längheim         97    15 Tullinge SK               ej start          
               Amanda Berggren           97    15 Tullinge SK               ej start          



D14  (22)      2450 m                      

    1          Annika Carlberg           94    17 Vallentuna-Össeby OL         27:59          
    2          Hilda Mattsson            94    15 Järla IF OK                  30:36          
    3          Moa Nissar                94    15 Järla IF OK                  31:32          
    4          Mikaela Rönnbäck          95     4 Visborgs OK                  32:23          
    5          Linnéa Engstedt           95    15 Tullinge SK                  34:49          
    6          Alice Hugosson            94    10 Sundsvalls OK                35:58          
    7          Caroline Berglind         94    15 OK Södertörn                 38:07          
    8          Liisa Wettemark           94    15 Sundbybergs IK               38:24          
    9          Ronja Bergman             95    15 Tullinge SK                  40:41          
   10          Cecilia Imark             94    15 Tullinge SK                  41:26          
   11          Elina Sundqvist           94    15 Tullinge SK                  46:23          
   12          Junia Birgersson          95     4 Visborgs OK                  54:48          
   13          Alexandra Lengquist       95    15 Tullinge SK                1:00:16          
   14          Moa Heijkenskjöld         94    15 Tullinge SK                1:04:17          
   15          Ida Kallur                95    15 OK Ravinen                 1:10:14          
   16          Linn Möller               95     4 Visborgs OK                1:18:15          

               Sanna Forsberg            95    17 Långhundra IF             Ej godk.          
               Katarina Johansson        94    10 Sundsvalls OK             Ej godk.          
               Ellinor Fryxell           94    15 Tullinge SK               Ej godk.          
               Cornelia Hansson          95     4 Gotlands Bro OK           ej start          
               Julia Alström             94    10 Sundsvalls OK             ej start          
               Jorunn Lindström          95    10 Sundsvalls OK             ej start          



D16  (9)       3070 m                      

    1          Helena Markstedt          93    15 OK Södertörn                 28:58          
    2          Hedvig Markgren           93    15 Täby OK                      31:10          
    3          Annie Forsberg            92    15 OK Ravinen                   34:13          
    4          Annika Nilsson            93    15 Täby OK                      35:37          
    5          Mathilda Holmström        93    15 OK Ravinen                   37:57          
    6          Anna Linde                93    17 OK Linné                     39:27          
    7          Minna Sahlsten            93    15 Skarpnäcks OL                54:25          
    8          Erika Jangnäs             92    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:06:17          

               Hilda Forsgren            93    15 Täby OK                   ej start          



D17-20  (1)    3070 m                      

    1          Vanja Börjesson           89    15 Attunda OK                 1:15:40 G        



D18  (8)       2870 m                      

    1          Madla Svobodna                     Kotlarka Praha               37:58 G        
    2   (0628) Johanna Einarsson         90    15 Tullinge SK                  39:25 G        
    3   (0462) Amanda Jonasson           90    15 Attunda OK                   40:21 G        
    4   (0632) Linnéa Carlberg           91    17 Vallentuna-Össeby OL         42:31 S        
    5          Frida Ottosson            90    15 Haninge SOK                  47:35 S        
    6   (0603) Cecilia Emanuelsson       91    15 IFK Lidingös Skid o OK       52:08 S        

        (0596) Linn Johansson            91    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Linnéa Svensson           90    15 Tumba-Mälarhöjden OK      ej start          



D20  (2)       2870 m                      

    1   (0476) Malin Sundqvist           88    15 Tullinge SK                  35:32 G        
    2   (0637) Carin Reinholdsson        89    17 IF Thor                      44:38 S        



D21  (62)      3580 m                      

    1   (0017) Katarina Borg             64    16 Södertälje-Nykvarn OF        29:20 G        
    2   (0014) Ida Wikström Holmgren     78    15 IFK Lidingös Skid o OK       30:19 G        
    3          Maria Sandström           73    15 OK Ravinen                   32:36 G        
    4   (0105) Fanny Deckner             84    15 Skarpnäcks OL                32:41 G        
    5          Lina Karlberg             67    15 Tullinge SK                  33:15 S        
    6   (0032) Elin Dahlstedt Tysk       75     3 Leksands OK                  33:43 S        
    7   (0140) Petra Halvarsson          80    17 IF Thor                      33:54 S        
    8          Katrin Söderberg          76    15 Söders SOL Tyresö            34:38 S        
    9          Eva Hallsten              74    15 IFK Lidingös Skid o OK       34:40 S        
   10   (0171) Maria Henriques           75    15 Söders SOL Tyresö            34:42 S        
   11   (0168) Anke Xylander             71    15 Söders SOL Tyresö            34:44 S        
   12   (0060) Tina Junegard             70    15 Tullinge SK                  35:11 S        
   13   (0201) Karin Lundberg            80    16 Ärla IF                      36:07 S        
   14          Yvonne Andersson          66    15 Tullinge SK                  36:12 S        
   15   (0237) Kristina Roberto          84    17 OK Linné                     36:20 S        
   16          Fanny Fredriksson               17 IF Thor                      36:29 S        
   17          Jenny Tirén               73    15 OK Ravinen                   36:47 S        
   18          Jessica Sjöberg           73    15 Tullinge SK                  36:57 S        
   19          Simona Karochova                   Kotlarka Praha               37:09 S        
   20   (0167) Hanna Brus                85     3 Västerbergslagens OL         37:15 S        
   21          Kristyna Kovarova                  Kotlarka Praha               37:20 S        
   22   (0044) Helena Forsberg           77    22 Skogslöparna                 37:25 S        
   23   (0147) Maria von Schmalensé      73    15 Täby OK                      38:29 S        
   24   (0187) Diana Sarmiala            77    15 Tumba-Mälarhöjden OK         40:30 S        
   25   (0421) Elin Woxlin               82    17 IF Thor                      41:13 S        
   26   (0112) Jo Stevenson              78    16 Södertälje-Nykvarn OF        41:15 S        
   27   (0300) Bára Malisova             79    15 Tumba-Mälarhöjden OK         43:57 B        
   28   (0498) Erica Hellgren            90    15 Järla IF OK                  44:26 B        
   29   (0175) Ellinor Fransson          81    16 Ärla IF                      44:29 B        
   30   (0079) Lenka Zatloukalova        85    15 Tullinge SK                  45:04          
   31          Zuzana Prochazkova        85    15 Järla IF OK                  45:14          
   32          Josefin Carlsson                14 SOK Viljan                   46:07          
   33          Sara Grenmark                   15 Tullinge SK                  47:31          
   34   (0553) Jenny Asztalos            90    15 Tumba-Mälarhöjden OK         48:33          
   35          Elin Ahlström             76    15 IFK Enskede                  48:41          
   36          Jennifer Warg             83    16 Södertälje-Nykvarn OF        49:25          
   37   (0730) Kristina Moberg           89    15 Tumba-Mälarhöjden OK         50:15          
   38          Karolína Kousalová        85    17 OK Linné                     50:16          
   39   (0404) Eva Englid                90    15 Tumba-Mälarhöjden OK         51:40          
   40          Therese Persson           84    15 Snättringe SK                51:49          
   41   (0746) Camilla Svensson          81    15 Tumba-Mälarhöjden OK         52:47          
   42          Katarina Galle            76    15 Mälarö SOK                   53:58          
   43          Matilda Thorsson          82    15 Tullinge SK                  54:36          
   44          My Heinrup                80    15 Järla IF OK                  54:45          
   45          Jonna Rickard             85    15 IFK Enskede                  56:25          
   46          Sofia Andersson           84    15 Centrum OK                   57:32          
   47          Mette Petersson           75    15 Centrum OK                 1:25:26          

        (0218) Sofie Sihver              87    15 IFK Lidingös Skid o OK    Ej godk.          
        (0080) Magdalena Danielsson      77    15 IFK Lidingös Skid o OK    Ej godk.          
               Maria Lybert              74    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Johanna Gullberg          80    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Katerina Saffkova         81    16 Södertälje-Nykvarn OF     Ej godk.          
        (0481) Matilda Lagerholm         89    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
        (0601) Camilla Öhman             88    17 Vallentuna-Össeby OL      Ej godk.          
               Anne Solbraa              83    15 Centrum OK                ej start          
        (0415) Linn Bjurström            83     3 Domnarvets GOIF           ej start          
               Christina Näsman          73    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          
               Åsa Nordlander            83    17 OK Linné                  ej start          
               Åsa Pahlén                79    15 Söders SOL Tyresö         ej start          
               Åsa Pleiner               73    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          
               Annica Sundeby            77    15 Tumba-Mälarhöjden OK      ej start          
               Nina Larsson              77    15 Söders SOL Tyresö         ej start          



D21 MOTION  (2 3500 m                      

    1          Helén Eriksson            80    21 Surahammars SOK            1:10:46 S        
    2          Petra Gustafsson          78    21 Surahammars SOK            1:26:39 B        



D35  (8)       2870 m                      

    1          Camilla Engel             71    15 OK Ravinen                   29:04 G        
    2          Hana Tichovska                     Czech Republic               30:45 G        
    3          Kerstin Imark             69    15 Tullinge SK                  30:47 G        
    4          Anna Strand               70    15 Attunda OK                   31:31 G        
    5          Kerstin Frænell           72    10 Sundsvalls OK                45:09          
    6          Anette Linnersjö          70    15 Gustavsbergs OK              48:23          
    7          Lisa Leickt               71    15 Tullinge SK                  49:41          
    8          Nadja Dahlström           72    15 Snättringe SK                54:32          



D35 MOTION  (8 3070 m                      

    1          Gunilla Rudander          66    15 Sundbybergs IK               49:01 S        
    2          Malin Albinsson           72    15 IFK Enskede                1:05:25 B        
    3          Ylva Torbiörnsson         68    15 Järla IF OK                1:06:44 B        
    4          Anna-Maria Håkansson            17 SOK Joar Viking Enköping   1:17:48          
    5          Catharina Hedlund               17 SOK Joar Viking Enköping   1:19:36          

               Anna Albinsson            64     3 IFK Moras OK              Ej godk.          
               Liselott Kihl             66    15 Sundbybergs IK            Ej godk.          
               Katarina Berggren         68    15 Tullinge SK               ej start          



D40  (26)      2870 m                      

    1          Marianne Carlberg         65    17 Vallentuna-Össeby OL         30:13 G        
    2          Sofia Heldt               68    16 Södertälje-Nykvarn OF        30:47 G        
    3          Anna Nordin               68    10 Sundsvalls OK                32:26 G        
    4          Anna-Lena Längheim        67    15 Tullinge SK                  33:12 G        
    5          Karin Nordling            65    10 Sundsvalls OK                33:20 G        
    6          Helena Adebrant           68    15 Tumba-Mälarhöjden OK         34:36 G        
    7          Monica Roos               67    15 Attunda OK                   37:11 S        
    8          Cecilia Henriksson        68     4 Svaide-Roma SOK              38:01 S        
    9          Kristina Fors             68    16 OK Grip                      38:34 S        
   10          Carina Nilsson            66    15 Täby OK                      39:51 S        
   11          Monica Malmén             65    18 OK Älgen                     40:28 S        
   12          Lena Gumaelius            67    15 Waxholms OK                  40:47 S        
   13          Catrin Johansson          67    10 Sundsvalls OK                43:38 S        
   14          Eva Kappel                65     4 Gotlands Bro OK              43:44 S        
   15          Anna Ek                   65    16 Södertälje-Nykvarn OF        46:32 B        
   16          Gabriela Svenningsson     64    19 Umeå OK                      50:15          
   17          Sara Hektor               68    15 Järla IF OK                  54:21          
   18          Annika Berntsson          67    15 Väsby OK                   1:30:59          
   19          Ewa Sturk                 65    15 Waxholms OK                1:41:27          

               Marie Hedar               67    16 Eskilstuna OL             Ej godk.          
               Anna Brandhorst           64    15 Järla IF OK               Ej godk.          
               Camilla Åberg             68    17 Långhundra IF             Ej godk.          
               Eva Lenell                65    15 Mälarö SOK                Ej godk.          
               Pia Hellgren              66    15 OK Södertörn              Ej godk.          
               Monica Fröjd              64    15 Snättringe SK             Ej godk.          
               Christin Söderqvist       68    15 OK Ravinen                ej start          



D45  (19)      2530 m                      

    1          Ann Bergman               63    15 OK Ravinen                   29:19 G        
    1          Mari Heijkenskjöld        62    15 Tullinge SK                  29:19 G        
    3          Anna-Karin Sundqvist      61    15 Tullinge SK                  29:26 G        
    4          Maria Bratt               61    15 Tullinge SK                  30:39 G        
    5          Inger Zetterström         62    15 Söders SOL Tyresö            31:14 G        
    6          Marie Öhman               61    17 Vallentuna-Össeby OL         31:20 G        
    7          Karin Greilert            62    15 Haninge SOK                  32:54 G        
    7          Carina Hill               63    15 Tumba-Mälarhöjden OK         32:54 G        
    9          Anna Mari Sjöblom         62    16 Södertälje-Nykvarn OF        33:41 S        
   10          Maria Hallmans            62    15 Väsby OK                     35:41 S        
   11          Christina Perneby         63    15 IFK Lidingös Skid o OK       35:49 S        
   12          Katarina Tynong           62    15 Tullinge SK                  37:02 S        
   13          Annika Svensson           62    15 Solna OK                     37:47 S        
   14          Agneta Holgersson         59    15 Snättringe SK                39:14 S        
   15          Riina-Maj Larsson-Mänd    60    15 Fredrikshofs IF Skid & OK    40:15 S        
   16          Anette Lantz              63    15 OK Österåker                 40:57 S        
   17          Madelene Bjernulf         61    15 Sundbybergs IK               43:49 B        
   18          Christel Nilsson          60    15 Haninge SOK                1:19:03          

               Caroline Johansson        61    15 OK Ravinen                ej start          



D45 MOTION  (4 2450 m                      

    1          Helene Östling-Mattsson   60    15 Järla IF OK                  40:21 S        
    2          Gunilla Brus              56     3 Västerbergslagens OL         53:50 B        
    3          Ingrid Olsson             60    15 Väsby OK                     57:13 B        

               Kjerstin Markstedt        62    15 OK Södertörn              Ej godk.          



D50  (21)      2530 m                      

    1          Elisabeth Hedlöf          55    17 Rånäs OK                     26:51 G        
    1          Britt-Marie Hellgren      58    15 OK Älvsjö-Örby               26:51 G        
    3          Lena Jansson              54    15 Järla IF OK                  28:50 G        
    4          Anneli Lindkvist          54    15 Gustavsbergs OK              29:07 G        
    5          Anita Karlsson            58    15 OK Södertörn                 31:18 S        
    6          Lotta Valentin-Larsson    57    15 Gustavsbergs OK              32:26 S        
    7          Eva-Lena Ericson          57    16 Södertälje-Nykvarn OF        33:48 S        
    8          Lena Granér               58    15 Bromma-Vällingby SOK         35:03 S        
    9          Margareta Wadin           56    15 OK Älvsjö-Örby               35:17 S        
   10          Marita Samuelsson         54    15 Sundbybergs IK               35:57 S        
   11          Eva Elnerud               56    17 Sigtuna OK                   37:02 S        
   12          Ulla Westerlund           56    15 Täby OK                      38:17 B        
   13          Maggan Bogstedt           57    15 Tullinge SK                  38:36 B        
   14          Marie-Louise Karlqvist    55     4 Svaide-Roma SOK              39:23 B        
   15          Vivianne Axton            57    16 OK Klemmingen                40:46 B        
   16          Eva Emanuelsson           58    15 IFK Lidingös Skid o OK       42:03          
   17          Eva Boström               57    15 Tumba-Mälarhöjden OK         59:29          
   18          Kerstin Movin             58    15 Snättringe SK              1:01:00          

               Monika Larsson            57    15 Skarpnäcks OL             Ej godk.          
               Pia-Lena Putkonen         56    15 Tullinge SK               Ej godk.          
               Anne-Chr Schunnesson      55    15 Turebergs IF              ej start          



D55  (9)       2060 m                      

    1          Ingrid Graneli            51    15 Haninge SOK                  27:03 G        
    2          Helen Törnros             50    15 Tumba-Mälarhöjden OK         29:00 G        
    3          Viveka Backman            50    15 Tullinge SK                  30:13 G        
    4          Margareta Haraldsson      49    15 Gustavsbergs OK              30:22 G        
    5          Monica Eriksson           52    16 OK Klemmingen                31:46 S        
    6          Helena Korhonen           51    15 Haninge SOK                  42:11          
    7          Annika Petterson          76    17 OK Roslagen                1:16:26          

               Eva Nordin                53    15 Gustavsbergs OK           ej start          
               Anne Lundmark             49    15 Järfälla OK               ej start          



D60  (7)       2060 m                      

    1          Anna Blomgren             48    15 Tullinge SK                  26:14 G        
    2          Kerstin Rosengren         46    15 Turebergs IF                 28:12 G        
    3          Gunvor Sandberg           47    15 Bromma-Vällingby SOK         28:20 G        
    4          Ulla Lindell              47    16 OK Hällen                    31:02 S        
    5          Margareta Hagstedt        47    15 Väsby OK                     31:58 S        
    6          Gun Inger Sahlberg        46    17 Långhundra IF                35:35 S        
    7          Solveig Tjernberg         44    16 Södertälje-Nykvarn OF        45:23          



D65  (14)      2060 m                      

    1          Dagny Gustavsson          42    17 Sigtuna OK                   26:44 G        
    2          Siv Frölund               41    15 Haninge SOK                  30:24 S        
    3          Eva von Heijne            40    17 Sigtuna OK                   31:21 S        
    4          Marianne Hamilton         43    15 Enebybergs IF                32:10 S        
    5          Britt-Marie Danell        43    15 Tullinge SK                  34:22 S        
    6          Berit Lindunger           40    15 Haninge SOK                  35:40 S        
    7          Britt Ericson             39    15 Hammarby IF OF               36:42 S        
    8          Inger Pahlén              43    15 Söders SOL Tyresö            37:00 S        
    9          Solveig Dillman           39    15 Hammarby IF OF               38:30 B        
   10          Yvonne Roos               40    15 Attunda OK                   46:50          
   11          Barbro Cedérus            42    15 Snättringe SK                46:59          
   12          Kerstin Pettersson        43    15 Tullinge SK                  58:45          
   13          Sonja Perneby             43    15 Tullinge SK                  59:02          

               Gunvor Granath            39    15 Nynäshamns OK             ej start          



D70  (11)      2010 m                      

    1          Ann Sjöberg               38    15 Enebybergs IF                31:32 G        
    2          Edda Nilsson              38    15 Stockholmspolisens IF        32:05 G        
    3          Sonja Sundell             35    15 Sundbybergs IK               35:10 G        
    4          Gunnel Junegard           36    15 OK Södertörn                 38:09 S        
    4          Birgitta Westergren       34    15 Täby OK                      38:09 S        
    6          Lisbeth Johansson         38    16 Södertälje-Nykvarn OF        39:25 S        
    7          Ulla-Britt Åleberg        31    15 Attunda OK                   48:59          
    8          Margareta Sundberg        35    15 Snättringe SK                49:18          
    9          Ulla Andersson            36    15 OK Södertörn                 51:34          
   10          Ingrid Carlsson           34    15 Täby OK                      52:21          

               Inga Johansson            36    15 Söders SOL Tyresö         ej start          



H10  (21)      1730 m                      

    1          Simon Imark               98    15 Tullinge SK                  12:14          
    2          Albin Andersson           99    15 Tullinge SK                  15:28          
    3          Axel Granqvist            99    15 OK Ravinen                   16:32          
    4          Victor Imark              98    15 Tullinge SK                  17:05          
    5          Max Klasson               98    15 OK Ravinen                   17:52          
    6          Linus Backlund            98    15 OK Södertörn                 18:30          
    7          Jesper Hedar              98    16 Eskilstuna OL                19:30          
    8          Emil Roos                 98    15 Turebergs IF                 20:01          
    9          Jacob Albinsson           98     3 IFK Moras OK                 20:21          
   10          David Levin               98     4 Svaide-Roma SOK              20:34          
   11          Gustav Frænell            99    10 Sundsvalls OK                21:13          
   12          Samuel Kumpulainen        00    15 Tullinge SK                  23:33          
   13          Lukas Torbiörnsson        99    15 Järla IF OK                  24:03          
   14          Jonas Engstedt            99    15 Tullinge SK                  25:29          
   15          Markus Hellgren           98    15 OK Södertörn                 29:54          
   16          Mattias Holmström         98    15 Attunda OK                   34:39          
   17          Björn Johansson           00    10 Sundsvalls OK                39:46          
   18          isak chalkias             98    16 Södertälje-Nykvarn OF        40:06          

               Christian Redtzer         98    15 Attunda OK                Ej godk.          
               Jesper Roos               98    15 Turebergs IF              Ej godk.          
               Seth Wiman                98    15 Täby OK                   ej start          



H12  (28)      2260 m                      

    1          Niklas Sundqvist          96    15 Tullinge SK                  15:30          
    2          Andreas Hultqvist         96    15 Tullinge SK                  15:35          
    3          Fredrik Levin             96     4 Svaide-Roma SOK              17:25          
    4          Elmer Blåvarg             96    15 Järla IF OK                  19:38          
    5          Amadeus Hansson           97     4 Gotlands Bro OK              19:41          
    6          Olle Andersson            97    15 Tullinge SK                  20:03          
    7          Anton Forsberg            97    17 Långhundra IF                20:21          
    8          Anton Gumaelius           96    15 Waxholms OK                  23:25          
    9          Alexander Nilsson         96    15 OK Södertörn                 24:00          
   10          Kalle Karlsson            96    15 OK Ravinen                   24:08          
   11          Joel Pettersson           96    15 Tullinge SK                  24:40          
   12          William Gahm              96     4 Svaide-Roma SOK              24:50          
   13          Anton Hördell             97    15 Söders SOL Tyresö            25:48          
   14          Tobias Bjernulf           97    15 Sundbybergs IK               27:04          
   15          Erik Engstedt             97    15 Tullinge SK                  27:14          
   16          Lukas Olsson              96    15 Väsby OK                     30:21          
   17          Samuel Holmström          96    15 Attunda OK                   32:30          
   18          Jesper Sjöblom            97    16 Södertälje-Nykvarn OF        32:56          
   19          Oscar Sturk               96    15 Waxholms OK                  33:23          
   20          Sagar Joon                97    15 Snättringe SK                36:41          
   21          Birk Bergman              97    15 Tullinge SK                  38:06          
   22          Henrik Nordström          97    17 Sigtuna OK                   50:13          
   23          Jeremias Mellberg         96     4 Svaide-Roma SOK              53:11          
   24          Mattias Perneby           97    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:01:33          
   25          William Kumpulainen       97    15 Tullinge SK                1:05:38          

               Erik Åkre                 97    10 Sundsvalls OK             Ej godk.          
               Johan Nordin              96    10 Sundsvalls OK             Ej godk.          
               Nils Gumaelius            96    15 Waxholms OK               Ej godk.          



H14  (33)      2780 m                      

    1          Olle Forsberg             94    15 OK Ravinen                   28:03          
    2          Martin Dahlgren-Rosén     94    15 Järla IF OK                  28:10          
    3          Emil Granqvist            95    15 OK Ravinen                   28:43          
    4          Emil Andersson            95    15 Tullinge SK                  28:49          
    5          Johan Ek-Larsson          95    16 Södertälje-Nykvarn OF        30:49          
    6          Joakim Byström                  15 Järfälla OK                  32:49          
    7          Jonas Rinnbäck            94    15 OK Ravinen                   35:19          
    8          William Nilsson           95    15 OK Södertörn                 36:53          
    9          Truls Svenningsson        94    19 Umeå OK                      37:39          
   10          Daniel Roos               95    15 Attunda OK                   40:29          
   11          Simon Kappel              95     4 Gotlands Bro OK              42:23          
   12          Erik Nygren-Wåhlin        95    15 OK Södertörn                 43:42          
   13          Andreas Winander-Schönn   94    15 Järfälla OK                  45:49          
   14          Oskar Greilert            95    15 Haninge SOK                  47:32          
   15          Ludvig Mellberg           94     4 Svaide-Roma SOK              48:17          
   16          William Erlandsson        94    15 OK Österåker                 48:29          
   17          Daniel Bengtsson          95    15 Tullinge SK                  48:51          
   18          Alexander Fors            95    15 Attunda OK                   49:22          
   19          Max Brandhorst            94    15 Järla IF OK                  50:48          
   20          Måns Hellgren             95    15 OK Södertörn                 51:06          
   21          Albert Askengren          95     4 Visborgs OK                  51:59          
   22          Robin Jakobsson           94    17 Rånäs OK                     53:32          
   23          Olle Höjvall              94    15 Attunda OK                   53:33          
   24          Simon Martelius           95    15 Attunda OK                   54:51          
   25          Magnus Harrysson          94    15 Nynäshamns OK              1:01:45          
   26          Mikael Gardelin           95     4 Visborgs OK                1:05:16          
   27          Erik Tedhamre             95    15 Snättringe SK              1:09:33          
   28          Johnny Rahlén             94    15 OK Ravinen                 1:11:37          
   29          Emil Lantz                95    15 OK Österåker               1:14:56          
   30          Viktor Nordling           95    10 Sundsvalls OK              1:17:42          
   31          Felix Classon             96    17 Rånäs OK                   1:33:35          

               Johan Karlsson            95    15 Järla IF OK               Ej godk.          
               Simon Lundin              95    15 Sundbybergs IK            Ej godk.          



H16  (29)      3500 m                      

    1   (0709) Kalle Bergman             92    15 OK Ravinen                   26:29          
    2          Magnus Glännefors         93    15 Söders SOL Tyresö            26:38          
    3   (0816) Joel Lenell               92    15 OK Ravinen                   30:26          
    4          Krister Kölzow            93    15 OK Ravinen                   32:07          
    5          Jonas Borg                93    16 Södertälje-Nykvarn OF        32:13          
    6          Tobias Andersson          93    15 OK Österåker                 32:15          
    7   (0983) Hugo Nissar               92    15 Järla IF OK                  32:19          
    8          André Sahlsten            92    15 Skarpnäcks OL                33:15          
    9          Fredrik Bjernulf          93    15 Sundbybergs IK               33:52          
   10          Linus Ericson             92    16 Södertälje-Nykvarn OF        33:54          
   11          Rasmus Palmqvist          93    15 Järfälla OK                  34:24          
   12          Emil Vejlens              93     4 Visborgs OK                  36:55          
   13          Tobias Forsén             93    15 Tullinge SK                  38:00          
   14          Simon Fröjd               93    15 Snättringe SK                38:17          
   15          Jonas Ehn                 93    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:56          
   16          Axel Wrådhe               93    15 Attunda OK                   39:09          
   17          Mårten Lundqvist          92    15 Sundbybergs IK               39:49          
   18          Joakim Nordling           93    10 Sundsvalls OK                40:59          
   19          Emil Åström               92    10 Sundsvalls OK                41:27          
   20          Jakob Redtzer             93    15 Attunda OK                   43:00          
   21          Oskar Ek-Larsson          93    16 Södertälje-Nykvarn OF        46:31          
   22          Alexander Arvidsson       93    15 Täby OK                      48:29          
   23          Tintin Karlberg           93    15 Tullinge SK                  48:57          
   24          Erik Toomingas            92    10 Sundsvalls OK                53:17          
   25          Mårten Holmström          93    15 OK Österåker               1:02:28          
   26          Rasmus Knutmejer          93    15 Söders SOL Tyresö          1:09:27          

               Ludvig Eriksson           93    16 Södertälje-Nykvarn OF     Ej godk.          
               Mikael Mellberg           93    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
               Love Ottosson             93    15 Haninge SOK               ej start          



H17-20  (1)    3500 m                      

    1          Anton Dahlberg            91    15 Haninge SOK                  56:12 G        



H18  (4)       3440 m                      

    1          Joakim Olsson             90    15 Väsby OK                     59:51 G        
    2   (0912) Anders Granberg           90    16 OK Klemmingen              1:04:13 G        
    3          Karolina Pihlo            70    15 OK Ravinen                 2:14:14          

               Erik Brandhorst           90    15 Järla IF OK               ej start          



H21  (82)      4530 m                      

    1   (0040) Anders Tiltnes            84    16 Södertälje-Nykvarn OF        28:27 G        
    2   (0097) Anders Skarholt           86    16 Södertälje-Nykvarn OF        29:05 G        
    3   (0020) Johan Näsman              73    15 IFK Lidingös Skid o OK       29:34 G        
    4   (0217) Johan Lindahl             84    15 Täby OK                      30:39 G        
    5   (0053) John Fredriksson          86    16 Södertälje-Nykvarn OF        30:43 G        
    6   (0234) Göran Thimberg            75    15 Söders SOL Tyresö            30:44 G        
    7   (0152) Per-Åke Olsson            64    15 OK Ravinen                   31:49 G        
    8   (0131) Martin Larbo              75    15 IFK Lidingös Skid o OK       32:00 G        
    9   (0139) Mattias Johansson         80    15 IFK Lidingös Skid o OK       32:01 S        
   10   (0206) Petter Jönsson            84    15 Järla IF OK                  32:18 S        
   11   (0108) Jakob Jansson             79    15 Järla IF OK                  32:21 S        
   12   (0359) Niklas Serrander          87    16 Södertälje-Nykvarn OF        32:23 S        
   13          Allan Mogensen            67    15 OK Ravinen                   32:29 S        
   14   (0144) Greger Tysk               79     3 Leksands OK                  32:40 S        
   15   (0712) Otto Lundman              85    17 OK Roslagen                  32:48 S        
   16   (0157) Martin Lindskog           74    15 OK Ravinen                   32:50 S        
   17   (0479) Henrik Persson            75    15 Tullinge SK                  33:23 S        
   18          Conny Forsberg            65    17 IF Thor                      33:24 S        
   19   (0099) Lukas Peterson            86    19 IFK Umeå                     33:55 S        
   20   (0376) Sebastian Månsson         90    12 Hagaby GoIF                  34:06 S        
   21   (0180) Johan Strandberg          84    15 Järla IF OK                  34:08 S        
   22   (0269) Johan Eklöv               76    15 Tumba-Mälarhöjden OK         34:10 S        
   23   (0241) Ulrik Imberg              71    17 OK Linné                     34:17 S        
   24   (0659) Mathias Wilhelmsson       81    17 IF Thor                      34:31 S        
   25   (0239) Henric Carlsson           84    15 IFK Lidingös Skid o OK       34:41 S        
   26   (0173) Csaba Gösswein            85    17 OK Linné                     34:58 S        
   27   (0352) Mattias Allared           80    15 Tumba-Mälarhöjden OK         35:32 S        
   28   (0562) Per Forsgren              72    15 Tumba-Mälarhöjden OK         35:42 S        
   29          Gunnar Lindberg           80    15 Bromma-Vällingby SOK         35:45 S        
   30   (0676) Robert Söderberg          73    15 Söders SOL Tyresö            36:06 S        
   30          Patrik Gunnarsson         76    21 Västerås SOK                 36:06 S        
   32   (1148) Mats Edengren             74    16 Nyköpings OK                 36:28 S        
   33   (0409) Lars Strid                78    15 Tumba-Mälarhöjden OK         36:34 S        
   34   (0483) Mikael Jansson            77    15 IFK Lidingös Skid o OK       36:45 S        
   35   (0573) Jan Norling               72    15 Söders SOL Tyresö            37:15 S        
   36   (0242) Dan Wester                84    15 Järla IF OK                  37:27 S        
   37   (0645) Per-Ove Kivisäkk          78    15 Tullinge SK                  37:41 S        
   38   (0337) Rickard Ekman             69    17 OK Roslagen                  37:50 S        
   39   (0678) Mikael Tjernberg          72    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:16 S        
   40   (0438) Boris Granovskiy          85    17 OK Linné                     39:05 S        
   41   (0389) Anders Axling             82    16 Södertälje-Nykvarn OF        39:22 S        
   42          Kent Lundvall             79    17 Vallentuna-Össeby OL         39:34 S        
   43   (0502) Niklas Olsson             87    15 Täby OK                      40:19 S        
   44   (0347) Lars Håkan Sandvik        65    15 Täby OK                      41:05 B        
   45   (0830) Jesper Eriksson           89    15 OK Ravinen                   41:24 B        
   46          Peter Juthberg            61    15 Söders SOL Tyresö            41:27 B        
   47          Peter Andersson           74    15 Söders SOL Tyresö            41:47 B        
   48          Mårten Frendelius         79    15 IFK Lidingös Skid o OK       41:54 B        
   49   (0880) Torbjörn Kölzow           91    15 OK Ravinen                   42:39 B        
   50   (0369) Johan Andersson           87    15 Järla IF OK                  43:01 B        
   51          Niklas Henriksson         72    16 Södertälje-Nykvarn OF        43:06 B        
   52          Martin Janata                      Kotlarka Praha               43:21 B        
   53   (0528) Mikus Zagata              88    15 OK Älvsjö-Örby               43:25 B        
   54          Daniel Tjernberg          75    16 Södertälje-Nykvarn OF        43:52 B        
   55   (1163) Oskar Forsberg            74    22 Skogslöparna                 43:54 B        
   56   (0808) Zemgus Zagata             89    15 OK Älvsjö-Örby               45:09          
   57          Christer Backman          75    15 Tullinge SK                  46:07          
   58          Martin Margold            81    15 Tumba-Mälarhöjden OK         46:56          
   59          Malte Guteland            81    15 Skarpnäcks OL                53:42          
   60          Daniel Torén              79    15 Tumba-Mälarhöjden OK         55:33          
   61          Henrik Trofast            74    15 Tullinge SK                  58:58          
   62          Daniel Olsen                    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:06:52          
   63          Daniel Blomster                    IF Åland                   1:09:22          
   64          Joakim Skantze            67    15 Sundbybergs IK             1:13:25          

               Oskar Karlin              78    15 Centrum OK                Ej godk.          
        (0122) Linus Kaisajuntti         78    15 IFK Lidingös Skid o OK    Ej godk.          
        (0623) Mårten Waldenfjord        72    15 Järfälla OK               Ej godk.          
        (1053) Robert Wallsten           75     3 Leksands OK               Ej godk.          
        (0871) Anders Karlsson           90    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
        (0756) Joakim Carlsson           92    15 Täby OK                   Ej godk.          
        (0571) Anders Jansson            81    15 Täby OK                   Ej godk.          
        (0697) Magnus Nordström          84    15 OK Älvsjö-Örby            Ej godk.          
               Markus Martinelle                5 Gävle OK                  Ej godk.          
        (0651) Erik Mattsson             86    15 Järla IF OK               ej start          
        (0292) Fredrik Noborn            78    17 OK Linné                  ej start          
        (0351) Martin Norling            75    15 Söders SOL Tyresö         ej start          
        (0046) Michal Horacek            77    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          
        (0444) Anders Ohlsson            87    15 Tullinge SK               ej start          
               Erik Berggren             67    15 Tullinge SK               ej start          
        (0730) Fredrik Carlsson          92    15 Täby OK                   ej start          
        (0272) Henrik Olsson             84    15 Täby OK                   ej start          
        (0486) Henrik Wiklund            85    15 Bromma-Vällingby SOK      ej start          



H21 MOTION  (3 3850 m                      

    1          Fredrik Holmström         74    15 Centrum OK                   50:28 S        
    2          Markus Marteliusson       77    15 Mälarö SOK                   55:57 S        
    3          Nore Torbiörnsson         84    15 Järla IF OK                1:06:09 B        



H35  (22)      4060 m                      

    1          Mattias Balck             71    15 IFK Lidingös Skid o OK       31:34 G        
    2          Jonny Bergman             71    15 OK Ravinen                   32:09 G        
    3          Joel Ahlqvist             73    15 Skarpnäcks OL                33:25 G        
    4          Anders Håkansson          70     1 OK Orion                     34:31 G        
    5          Patric de Boussard        72    15 IFK Enskede                  34:40 G        
    6          Peter Haglund             70    15 Haninge SOK                  34:55 G        
    7          Lars Sjöberg              69    15 Tullinge SK                  35:25 G        
    8          Christopher Lindqvist     71    15 IFK Enskede                  36:53 S        
    9          Anders Gustavsson         70    15 Järfälla OK                  38:57 S        
   10          Andreas Fredriksson       72    15 Attunda OK                   39:47 S        
   11          Niclas Sjögren            71    14 Jönköpings OK                40:49 S        
   12          Peter Albinsson           68    15 IFK Enskede                  40:50 S        
   13          Martin Tichovsky                   Czech Republic               42:46 S        
   14          Torbjörn Olsson           71    15 Sundbybergs IK               42:55 S        
   15   (0996) John Solbreck             70    17 OK Roslagen                  43:11 S        
   16          Jonas Arvidson            73    15 OK Ravinen                   43:15 S        
   17          Henrik Nord               71    16 Södertälje-Nykvarn OF        44:30 S        
   18          Fredrik Hedin             73    15 IFK Enskede                  44:41 S        
   19          Patrik Rönnbäck           69     4 Visborgs OK                  46:12 B        
   20          Per Lengquist             70    15 Tullinge SK                  49:45          
   21          Mats Fransson             69    15 Snättringe SK                52:16          
   22          Patrik Adebrant           70    15 Tumba-Mälarhöjden OK         55:26          



H35 MOTION  (5 3500 m                      

               Måns Torbiörnsson         69    15 Järla IF OK               Ej godk.          
               Thomas Hjelmblad          65    15 Mälarö SOK                Ej godk.          
               Peter Torkildsen          67    18 OK Älgen                  Ej godk.          
               Kjell Ågren               69    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
               Oskar Nederheim           66    15 Skarpnäcks OL             Ej godk.          



H40  (40)      3440 m                      

    1          Kari Enckell              65    16 Södertälje-Nykvarn OF        23:48 G        
    2          Hans Sundqvist            64    15 Tullinge SK                  25:10 G        
    3          Håkan Söderqvist          67    15 OK Ravinen                   25:53 G        
    4          Mats Fryxell              64    15 Tullinge SK                  27:16 S        
    5          Dan Giberg                67    16 Södertälje-Nykvarn OF        27:21 S        
    5          Björn Axelsson            66    15 Tullinge SK                  27:21 S        
    7          Staffan Kjellman          66    15 OK Ravinen                   28:33 S        
    8          Patrik Leickt             68    15 Tullinge SK                  29:11 S        
    9          Kenth Berggren            64    15 Tullinge SK                  30:18 S        
   10          Patrik Fors               65    15 Attunda OK                   32:06 S        
   11          Daniel Olsson             68    10 Sundsvalls OK                32:14 S        
   12          Ronnie Dahlgren           68    15 Gustavsbergs OK              32:27 S        
   13          Lars Klasson              65    15 OK Ravinen                   32:32 S        
   14          Stefan Redtzer            65    15 Attunda OK                   32:44 S        
   15          Michael Granqvist         64    15 OK Ravinen                   32:49 S        
   16          Göran Längheim            65    15 Tullinge SK                  32:54 S        
   17          Jukka Loukusa             65    15 Gustavsbergs OK              33:57 S        
   18          Esa Myllyvainio           66    15 Sundbybergs IK               34:11 B        
   19          Urban Freij               66    15 Snättringe SK                35:36 B        
   20          Fredrik Sone              68    15 Attunda OK                   36:01          
   21          Rolf Johansson            66    10 Sundsvalls OK                36:16          
   22          Claes Andersson           65    15 Tullinge SK                  36:38          
   23          Gösta Forsén              66    15 Tullinge SK                  36:39          
   24          Per Franzén               65    15 OK Södertörn                 36:51          
   25          Anders Levin              64     4 Svaide-Roma SOK              40:44          
   26          Stefan Pettersson         66    16 Södertälje-Nykvarn OF        40:45          
   27          Rudolf Hersén             65    15 Tullinge SK                  41:32          
   28          Anders Åberg              65    17 Långhundra IF                44:05          
   29          Tomas Bäck                65    16 Trosabygdens OK              45:44          
   30          Mats Åhman                68    16 OK Klemmingen                50:16          
   31          Ove Rinnbäck              64    15 OK Ravinen                   59:29          
   32          Robert Haglund            68    15 Haninge SOK                1:09:00          

               Michael Holmgren          64    17 IF Thor                   Ej godk.          
               Per-Olov Wedin            66    17 IF Thor                   Ej godk.          
               Peter Albrektsson         64    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Urban Larsson             55    16 Södertälje-Nykvarn OF     Ej godk.          
               Magnus Thunstedt          64    15 Järfälla OK               ej start          
               Tobias Svensson           65    15 OK Österåker              ej start          
               Stefan Henriksson         65     5 Storviks IF               ej start          
               Per Carlberg              65    17 Vallentuna-Össeby OL      ej start          



H45  (34)      3440 m                      

    1          Per Backlund              60    15 Söders SOL Tyresö            23:01 G        
    2          Lars Palmqvist            61    15 Järfälla OK                  25:49 G        
    3          Roger Hugosson            62    10 Sundsvalls OK                26:06 G        
    3          Rikard Imark              62    15 Tullinge SK                  26:06 G        
    5          Johan Markstedt           62    15 OK Södertörn                 26:43 G        
    6          Mats Heldt                63    16 Södertälje-Nykvarn OF        27:39 S        
    7          Olof Frænell              59    10 Sundsvalls OK                29:07 S        
    8          Tore Eklund               59    16 Södertälje-Nykvarn OF        29:24 S        
    9          Kenneth Lantz             62    15 OK Österåker                 30:58 S        
   10          Joakim Eriksson           61    16 Södertälje-Nykvarn OF        31:16 S        
   11          Sune Södergrann           60    15 Tullinge SK                  31:25 S        
   12          Stefan Gustafsson         59    15 Skarpnäcks OL                32:46 S        
   13          Håkan Redtzer             63    15 Attunda OK                   33:17 S        
   14          Anders Nilsson            63    15 Täby OK                      34:27 B        
   15          Lars Greilert             62    15 Haninge SOK                  35:31 B        
   16          Mikael Sundqvist          60    15 Tullinge SK                  36:08          
   17          Jörgen Batz               60    15 Skarpnäcks OL                36:24          
   18          Bengt Svensson            61    15 Sundbybergs IK               36:44          
   19          Björn Albinsson           62     3 IFK Moras OK                 37:44          
   20          Jan Ekman                 59     4 KA 3 IF                      38:16          
   21          Per Ericsson              61    15 Tumba-Mälarhöjden OK         41:03          
   22          Kenneth Öhman             59    17 Vallentuna-Össeby OL         42:12          
   23          Johan Tallhage            60    15 Skarpnäcks OL                46:06          
   24          Alf Jansson               62    15 Skarpnäcks OL                46:35          
   25          Jonas Agestam             60    23 GOIF Tjalve                  51:57          
   26          Erik Bjernulf             61    15 Sundbybergs IK               52:32          
   27          Roger Tinglöf             61    15 Väsby OK                     54:08          
   28          Hans Malmberg             62    15 Waxholms OK                  58:41          
   29          Tomas Holmberg            59    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:08:29          

               Martin Carlsson           63    15 Täby OK                   Ej godk.          
               Per Grywenz               63    17 OK Linné                  ej start          
               Tomas Movin               60    15 Snättringe SK             ej start          
               Johnny Junegard           59    15 Tullinge SK               ej start          
               Sören Andersson           59    15 Väsby OK                  ej start          



H45 MOTION  (4 3070 m                      

    1          Rolf Nilsson              58    15 Tullinge SK                  47:54 S        
    2          Thomas Lundin             60    15 Sundbybergs IK             1:06:40 B        
    3          Sören Harrysson           63    15 Nynäshamns OK              1:15:05          
    4          Göran Axelsson                  15 Snättringe SK              1:20:00          



H50  (33)      2960 m                      

    1          Göran Nilsson             56    15 Snättringe SK                22:44 G        
    2          Thomas Johansson          56    17 Rånäs OK                     23:37 G        
    3          Per-Ove Wallén            54    15 Täby OK                      23:44 G        
    4   (0308) Jan Nordin                58    10 Sundsvalls OK                23:57 G        
    5          Per Bengtsson             55    15 IFK Enskede                  26:02 S        
    6          Peter Olsson              55    15 Täby OK                      26:57 S        
    7          Göran Andersson           57    15 Järla IF OK                  27:49 S        
    8          Håkan Sjunnestrand        55    15 Solna OK                     27:57 S        
    9          Leif Mattsson             55    15 Järla IF OK                  29:19 S        
   10          Lars Landström            55    17 Långhundra IF                29:25 S        
   11          Krister Gumaelius         58    15 Waxholms OK                  29:58 S        
   12          Mats Zackrisson           56    15 OK Älvsjö-Örby               30:19 S        
   13          Lars Janlöv                        IF Åland                     30:21 S        
   14          Rolf Karlsson             58    15 Järla IF OK                  30:22 S        
   15          Anders Runander           54    16 Trosabygdens OK              30:56 S        
   16          Mats Lundman              57    17 OK Roslagen                  32:27 S        
   17          Torbjörn Bergman          55    15 Tullinge SK                  33:07 B        
   18          Jan Kihl                  58    15 Sundbybergs IK               33:12 B        
   19          Leif-Gunnar Pettersson    56    15 Söders SOL Tyresö            34:47 B        
   20          Jan Gottfridson           56    21 Norbergs OK                  35:17          
   21          Curt Rahlén               55    15 OK Ravinen                   37:21          
   22          Sven Hedman               54    15 Attunda OK                   38:55          
   23          Ulf Burman                58    15 Gustavsbergs OK              43:41          
   24          Stig Löfgren              52    15 Attunda OK                   46:18          
   25          Georg Larsson             56    15 Fredrikshofs IF Skid & OK    47:14          
   26          Kenneth Pettersson        57    15 Järfälla OK                1:02:13          

               Anders Nissar             57    15 Järla IF OK               Ej godk.          
               Peter Sundh               56    15 Sundbybergs IK            Ej godk.          
               Hans Andersson Strinnin   53    15 Attunda OK                ej start          
               Claes Elvhammar           57    15 Attunda OK                ej start          
               Sven-Åke Emanuelsson      57    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          
               Milan Kopp                54    15 Söders SOL Tyresö         ej start          
               Christer Hördell          56    15 Söders SOL Tyresö         ej start          



H55  (28)      2960 m                      

    1          Per-Åke Eriksson          51    15 OK Ravinen                   28:08 G        
    2          Magnus Haraldsson         50    15 Gustavsbergs OK              28:14 G        
    3          Lars Palin                52    10 Sundsvalls OK                28:22 G        
    4          Thomas Wester             53    15 Gustavsbergs OK              28:27 G        
    5          Markko Pihlman            53    15 Tullinge SK                  29:17 G        
    6          Lars-Gunnar Larsson       51    15 OK Södertörn                 30:26 G        
    7          Christer Nordström        51    15 OK Älvsjö-Örby               31:17 G        
    8          Knut-Åke Hallebro         51    16 OK Klemmingen                31:32 G        
    9          Reijo Korhonen            53    15 Haninge SOK                  32:27 S        
   10          Olof Persson              51    15 Snättringe SK                32:29 S        
   11          Tommy Lindberg            50    15 Haninge SOK                  33:13 S        
   12          Göran Andersson           53    15 Attunda OK                   33:51 S        
   13          Kjell Lindblom            51    15 Järfälla OK                  34:28 S        
   14          Olle Blomgren             51    15 OK Södertörn                 34:49 S        
   15          Sune Sisell               51    15 OK Södertörn                 35:15 S        
   16          Kjell Holmberg            50    15 OK Södertörn                 35:33 S        
   17          Arne Johansson            50    15 OK Ravinen                   35:53 S        
   18          Staffan Törnros           52    15 Tumba-Mälarhöjden OK         39:20 S        
   19          Örjan Kampegård           45    15 OK Södertörn                 42:14 B        
   20          Martin Eriksson           50    15 OK Södertörn                 44:39          
   21          Matz Larsson              52    15 Gustavsbergs OK              47:50          
   22          Tommy Olausson            49    15 Tullinge SK                  51:01          
   23          Christer Galle            49    15 Mälarö SOK                 1:02:26          

               Bo Davidsson              53    15 Solna OK                  Ej godk.          
               Håkan Lindberg            53    15 Väsby OK                  Ej godk.          
               Eidar Lindgren            53    15 OK Ravinen                ej start          
               Björn Lindgren            52    15 OK Österåker              ej start          
               Per Wiman                 53    15 Täby OK                   ej start          



H60  (22)      2530 m                      

    1          Leif Strandberg           44    15 Gustavsbergs OK              23:33 G        
    2          Anders Gärderud           46    15 IFK Lidingös Skid o OK       25:16 G        
    3          Leif Nordin               47    15 Attunda OK                   27:11 S        
    4          Leif Carlsson             46    15 Skarpnäcks OL                28:00 S        
    5          Tage Sandberg             45    15 Bromma-Vällingby SOK         29:05 S        
    6          Ingemar Lindqvist         47    15 Snättringe SK                30:00 S        
    7          Bernt Johansson           44    17 Häverödals SK                30:13 S        
    8          Bertil Gelius             47    15 Snättringe SK                31:23 S        
    9          Jörgen Widlund            48    15 Nynäshamns OK                32:08 S        
   10          Anders Stenback           48    15 Bromma-Vällingby SOK         32:45 S        
   11          Jan Bojling               45    15 Solna OK                     32:58 S        
   12          Göran Larbo               45    15 Attunda OK                   33:39 S        
   13          Christer Hedin            47    15 IFK Enskede                  35:36 B        
   14          Per Carlenius             48    15 Attunda OK                   36:54          
   15          Gunnar Hedberg            47     9 Östersunds OK                37:34          
   16          Lars Nordin               44    15 Solna OK                     39:39          
   17          Bo Westling               44    17 Häverödals SK                43:22          
   18          Peter Bratt               44    15 Bromma-Vällingby SOK         44:35          
   19          Bengt Guteland            47    15 Skarpnäcks OL                58:44          
   20          Ingemar Johnson           44    15 Haninge SOK                1:00:41          
   21          Mats Jonsson              44    15 Bromma-Vällingby SOK       1:01:04          

               Bror Fureskog             46     8 Alfta-Ösa OK              Ej godk.          



H65  (35)      2530 m                      

    1          Rolf Öhrn                 43    15 Nynäshamns OK                23:01 G        
    2          Rune Rådeström            43    15 Snättringe SK                26:47 G        
    3          Staffan Elmhagen          42    15 Söders SOL Tyresö            26:51 G        
    4          Björn Linnersjö           42     1 Ronneby OK                   28:28 S        
    5          Håkan Sjökvist            41    15 Söders SOL Tyresö            29:20 S        
    6          Sverre Johnson            42    15 OK Ravinen                   29:28 S        
    7          Börje Pahlén              42    15 Söders SOL Tyresö            29:54 S        
    8          Lars Johansson            40    16 Södertälje-Nykvarn OF        30:40 S        
    9          Hans-Olof Forsberg        43    19 Umeå OK                      30:46 S        
   10          Benny Bogstedt            40    15 Tullinge SK                  31:57 S        
   11          Ove Forsberg              41    15 Turebergs IF                 32:27 S        
   12          Bertil Granberg           43    16 OK Klemmingen                33:03 S        
   13          K-E Jonsson               41    22 OK Nolaskogsarna             33:17 S        
   14          Lennart Liljehammar       40    15 Nynäshamns OK                33:19 S        
   15          Bengt Mattiasson          43    16 Södertälje-Nykvarn OF        33:20 S        
   16          Sten von Heijne           40    17 Sigtuna OK                   33:42 S        
   17          Åke Andersson             39    15 OK Älvsjö-Örby               35:12 B        
   18          Ronny Hedlund             43    15 OK Södertörn                 35:53 B        
   19          Lars Cederus              39    15 Snättringe SK                36:42          
   20          Lars Roos                 39    15 Attunda OK                   37:57          
   21          Kjell Tancred             42    15 IBM-Klubben                  38:22          
   22          Ingvar Jansson            43    15 Sundbybergs IK               38:30          
   23          Sune Lindell              39    16 OK Hällen                    38:47          
   24          Bo Hedlund                41    15 IFK Enskede                  39:02          
   25          Jan Dahlgren              43    15 Gustavsbergs OK              41:29          
   26          Hans Nyberg               41    15 Nynäshamns OK                46:59          
   27          Gunnar Dahlström          39    15 Fredrikshofs IF Skid & OK    47:58          
   28          Staffan Melinder          40    15 Tullinge SK                  50:47          
   29          Hans Sahlberg             43    17 Långhundra IF                51:38          
   30          Tony Millbrant            43    15 Skogsluffarnas OK            53:12          
   31          Lars-Erik Perneby         40    15 Tullinge SK                  58:58          
   32          Rune Thurén               40    17 Vallentuna-Össeby OL       1:04:41          

               Levin Svedberg            41    15 Sundbybergs IK            Ej godk.          
               Hugo Isgren               39    15 IFK Enskede               ej start          
               Leif Strömqvist           42    15 Snättringe SK             ej start          



H70  (25)      2530 m                      

    1          Rune Carlsson             36    15 Sundbybergs IK               24:09 G        
    2          Jan-Erik Danell           38    15 Tullinge SK                  28:18 S        
    3          Arne Åhman                35    16 OK Klemmingen                30:56 S        
    4          Ulf Eskilsson             36    15 OK Södertörn                 32:41 S        
    5          Lars-Erik Lindell         35    15 Väsby OK                     33:25 S        
    6          Stenåke Johansson         38    15 Gustavsbergs OK              35:31 B        
    7          Olof Rudin                34    15 Tumba-Mälarhöjden OK         37:46 B        
    8          Curt Andersson            36    15 OK Södertörn                 38:35          
    9          Bo Sundberg               34    15 Snättringe SK                39:25          
   10          Bror Wahlberg             35    15 Haninge SOK                  41:35          
   11          Roland Löwgren            38    15 Spårvägens OK                43:48          
   12          Tryggve Trygg             37    17 OK Roslagen                  44:19          
   13          Erland Ljungström         36    15 Spårvägens OK                46:53          
   14          Runo Edholm               36    15 Solna OK                     46:55          
   15          Olle Johansson            36    15 Söders SOL Tyresö            47:09          
   16          Stig Ekmo                 35    15 Tullinge SK                  47:29          
   17          Stig Larsson              38    15 Tullinge SK                  50:05          
   18          John Vallin               35     3 Stora Tuna OK                54:27          
   19          Lars Löthman              35    15 Järfälla OK                  54:56          
   20          P - O Eriksson            38     5 OK Hammaren                1:10:16          

               Lennart Junegard          35    15 OK Södertörn              Ej godk.          
               Sten Bergstrand           34    15 Skogsluffarnas OK         Ej godk.          
               Jan-Åke Björklund         38     4 Visborgs OK               Ej godk.          
               Bjarne Erlandsson         38    15 Hammarby IF OF            ej start          
               Lars Persson              35    15 Väsby OK                  ej start          



H75  (16)      2060 m                      

    1          Karl-Erik Mogren          31    15 Stigfinnarna                 26:52 G        
    2          Ivar Nordberg             33    15 OK Älvsjö-Örby               28:30 G        
    3          Alf Lundkvist             32    16 OK Tor                       29:29 G        
    4          Henning Hamilton          29    15 Enebybergs IF                30:36 S        
    5          Göran Larsson             33    16 Södertälje-Nykvarn OF        32:25 S        
    6          Lennart Westergren        30    15 Söders SOL Tyresö            37:06 S        
    7          Gert Gyllbrand            29    15 Gustavsbergs OK              38:08 B        
    8          Lennart Stenberg          32    15 Stigfinnarna                 41:53          
    9          Roland Albinsson          33    15 Söders SOL Tyresö            46:39          
   10          Åke Jansson               32    15 Attunda OK                   46:53          
   11          Lars Sandvik              32    15 OK Ravinen                   48:10          
   12          Börje Palmqvist           30    15 Järfälla OK                  53:47          

               Alf Rosén                 31    15 Gustavsbergs OK           Ej godk.          
               Anders Back               33    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Sven Eriksson             33    17 OK Roslagen               ej start          
               Bengt Yttermo             32    15 OK Södertörn              ej start          



H80  (7)       2010 m                      

    1          Torsten Wiking            28    15 Bromma-Vällingby SOK         34:13 G        
    2          Ingvar Norberg            25    15 OK Södertörn                 50:03 B        

               Kurt Hagelin              26    15 Gustavsbergs OK           Ej godk.          
               Thor Holmberg             23    15 OK Södertörn              Ej godk.          
               Yngve Hedberg             28    15 Snättringe SK             Ej godk.          
               Sven Gärderud             21    15 Skogsluffarnas OK         ej start          
               KG Jansson                      15 Stockholms OK             ej start          



H90  (1)       2010 m                      

    1          Bengt Åman                18    15 Skogsluffarnas OK            59:15 G        



INSKOLNING  (2 1630 m                      

               Emil Nilsson              00    15 Järfälla OK                  Godk.          
               Emil Enckell              02    16 Södertälje-Nykvarn OF        Godk.          
               Elon Albrektsson          02    15 OK Ravinen                   Godk.          
               Alise Atle                      15 Sundbybergs IK               Godk.          
               Astrid Atle                     15 Sundbybergs IK               Godk.          
               Emil Nygren                     15 Tumba-Mälarhöjden OK         Godk.          
               Linus Åberg               02    17 Långhundra IF                Godk.          
               Johan Martelius           00    15 Attunda OK                   Godk.          
               Gustav Johansson                   Klubblös Klubb 90005         Godk.          
               Lukas Arkäng                    15 Tullinge SK                  Godk.          
               Tilda Andersson           01    15 Tullinge SK                  Godk.          
               Jonna Lundbäck            00    15 Järfälla OK                  Godk.          
               Casper Hedar                    16 Eskilstuna OL                Godk.          
               Hampus Hatlen             03    16 Södertälje-Nykvarn OF        Godk.          
               Amanda Lindgren           03    15 OK Ravinen                   Godk.          
               Vilma Tiderman Björkblo            Klubblös Klubb 90004         Godk.          
               Emma Idesjö               99       Klubblös Klubb 90004         Godk.          
               Tove Fraenell             02    10 Sundsvalls OK                Godk.          
               Ida Skantze               02    15 Sundbybergs IK               Godk.          
               Mimmi Åman                         Klubblös Klubb 90005         Godk.          
               Johan Lundbäck            02    15 Järfälla OK                  Godk.          
               Ida Lindström                      Klubblös Klubb 90004         Godk.          

               Linnea Söderqvist         02    15 OK Ravinen                ej start          



U1  (14)       1630 m                      

    1          Rebecka Nylén             96    15 Bromma-Vällingby SOK         16:39          
    2          Jacob Hördell             00    15 Söders SOL Tyresö            17:17          
    3          LaBan Thim                99    15 Haninge SOK                  17:34          
    4          Emilia Engel              01    15 OK Ravinen                   20:01          
    5          Tilde Backlund            01    15 OK Södertörn                 20:16          
    6          Veronica Redtzer          00    15 Attunda OK                   21:22          
    7          Beata Henriksson          00     4 Svaide-Roma SOK              22:06          
    8          Simon Joon                02    15 Snättringe SK                25:45          
    9          Gustav Heldt              00    16 Södertälje-Nykvarn OF        25:54          
   10          Linus Albinsson           01    15 IFK Enskede                  28:08          
   11          Daniel Kjellman           01    15 OK Ravinen                   31:42          
   12          Emma Nylén                98    15 Bromma-Vällingby SOK         34:45          
   13          Adam Bratt                01    15 Tullinge SK                  35:02          

               Axel Junegard             00    15 Tullinge SK               ej start          



U2  (24)       1730 m                      

    1          Mattias Fors              98    15 Turebergs IF                 15:27          
    2          Sara Nylén                94    15 Bromma-Vällingby SOK         16:21          
    3          Markus Johansson          98    15 Haninge SOK                  17:58          
    4          Adam Hedberg              99    15 OK Södertörn                 18:58          
    5          Rickard Bemm              99    15 Nynäshamns OK                20:20          
    6          Viktoria Hallmans         96    15 Väsby OK                     20:53          
    7          Martin Andersson- Björk   99    15 Haninge SOK                  21:38          
    8          Tove Thunstedt            99    15 Järfälla OK                  21:40          
    9          Julia Engel               99    15 OK Ravinen                   22:44          
   10          Trine Karlberg            00    15 Tullinge SK                  24:42          
   11          Märta Fröjd               97    15 Snättringe SK                26:33          
   12          Selma Gumaelius           00    15 Waxholms OK                  27:09          
   13          Hanna Mellin              96     4 Svaide-Roma SOK              28:39          
   14          Lovisa Berlin             97     4 Svaide-Roma SOK              28:40          
   15          Heidi Fors                00    16 OK Grip                      37:04          
   16          Linnea Rosvall            96     4 Svaide-Roma SOK              37:46          
   17          Emmy Albinsson            99    15 IFK Enskede                  37:52          
   18          Isak Nordström            99    17 Sigtuna OK                   40:28          
   19          Anna Nordström            01    17 Sigtuna OK                   42:20          
   20          Rasmus Kihl               00    15 Sundbybergs IK               46:51          

               Joel Rudander             94    15 Sundbybergs IK            Ej godk.          
               Jennie Malmberg           96     4 Svaide-Roma SOK           ej start          
               Olle Berggren             99    15 Tullinge SK               ej start          
               Vera Markgren             98    15 Täby OK                   ej start          



U3  (11)       2260 m                      

    1          Emma Albinsson            95     3 IFK Moras OK                 24:35          
    2          Manne Frändén             96    15 Järla IF OK                  31:20          
    3          David Dahl                       4 Visborgs OK                  33:46          
    4          Amanda Ahlin              97     4 Svaide-Roma SOK              34:54          
    5          Matilda Berlin            95     4 Svaide-Roma SOK              38:05          
    6          Valdemar Crispin          97    15 Solna OK                     42:22          
    7          Martin Kihl               97    15 Sundbybergs IK               48:00          
    8          Yngve Rahlén              96    15 OK Ravinen                   48:17          
    9          Joanna Åberg              96    17 Långhundra IF                51:05          

               Jesper Lund               94    15 Haninge SOK               ej start          
               Linnea Hammarström        96    15 Waxholms OK               ej start          



U4  (4)        2450 m                      

    1          Lovisa Thunstedt          94    15 Järfälla OK                  40:10          
    2          Alice Olsson              93     4 Visborgs OK                  53:56          
    3          Marcus Hammarström        95    15 Waxholms OK                1:54:14          

               Linnéa Hersén             95    15 Tullinge SK               ej start          



Öppen 1  (22)  1730 m                      

    1          Alexander Käll            00    15 Tumba-Mälarhöjden OK         21:29 B        
    2          Clara Kjellberg                    Klubblös Klubb 90004         22:18 B        
    3          Melvin Segerman                 15 Skarpnäcks OL                23:24 B        
    4          Calle Nilsson             99    15 Järfälla OK                  23:35 B        
    5          Felix Tiderman            97    15 Söders SOL Tyresö            26:51 B        
    6          Noel Waldenfjord                15 Järfälla OK                  27:11 B        
    7          Ludvig Sandahl            97    15 IFK Enskede                  27:12 B        
    8          Helena Gullberg           97       Klubblös Klubb 90004         28:39 B        
    9          Malin Olofsson            98    15 Söders SOL Tyresö            29:00 B        
   10          Mathias Axelsson                15 Snättringe SK                29:58          
   11          Benjamin Cederberg        98    15 Järfälla OK                  30:36          
   12          Elinor Cederberg          98    15 Järfälla OK                  30:53          
   13          Malin Bosell                       Klubblös Klubb 90004         33:08          
   13          Rudi Hoppichlel                    Klubblös Klubb 90004         33:08          
   15          Sixten Nyström            93    15 Waxholms OK                  34:00          
   16          Ella Sjöberg              00    15 Tullinge SK                  36:33          
   17          Emil Enocson              02    15 Snättringe SK                45:23          
   18          Gry Enocson               00    15 Snättringe SK                45:25          
   19          Mia Birkedal              02    15 Turebergs IF                 46:49          
   20          Christoffer Andersen            15 Waxholms OK                1:05:56          

               Tryggve Gullberg          99       Klubblös Klubb 90004      Ej godk.          
               Rebecca Waldenfjord       98    15 Järfälla OK               ej start          



Öppen 2  (18)  2260 m                      

    1          Margareta Holmström             15 Attunda OK                   30:08 B        
    2          Felix Lundin              94       Klubblös Klubb 90004         31:02 B        
    3          Adrian Edin               97    15 Turebergs IF                 31:08 B        
    4          Helena Berglind                 15 OK Södertörn                 32:32 B        
    5          Mathias Myrefeld          96    15 Skarpnäcks OL                32:34 B        
    6          Johannes Cederberg        96    15 Järfälla OK                  32:57 B        
    7          Josefina Ekström                15 Centrum OK                   35:49 B        
    8          Johan Giberg                    15 Tumba-Mälarhöjden OK         37:49 B        
    9          Lena Larsson Landerholm         15 Snättringe SK                39:48 B        
   10          Magdalena Hoffsten              15 Tullinge SK                  45:00          
   11          Alvi Agestam                    23 GOIF Tjalve                  45:19          
   12          Eva Enocson               69    15 Snättringe SK                48:00          
   13          Vendela Agestam                 23 GOIF Tjalve                  49:28          
   14          Kristina Tinglöf          62    15 Väsby OK                     52:10          
   15          Gunilla Schönning         56    15 Järfälla OK                1:04:19          
   16          Filip Olsson                    15 Väsby OK                   1:51:07          

               Jesper Tibell             95    17 Långhundra IF             Ej godk.          
               Karin Henriksson                15 Centrum OK                Ej godk.          



Öppen 4  (43)  2780 m                      

    1          Anders Tim                65    15 Haninge SOK                  44:12 B        
    2          Lena Norell                     15 Attunda OK                   50:51 B        
    3          Carina Ågren              73    15 Tumba-Mälarhöjden OK         52:19 B        
    4          Anton Blomdahl            95    15 Tullinge SK                  55:41 B        
    5          Leif Hagstedt             43    15 Väsby OK                     56:35 B        
    6          Gunilla Reinholdsson      59    17 IF Thor                      58:56 B        
    7          David Mellin              94    15 Sundbybergs IK               59:06          
    8          Jasmine Lundmark          93    15 Järfälla OK                  59:29          
    9          Sarah Undeland            95    16 Södertälje-Nykvarn OF        59:40          
   10          Eva Katarina Agestam            23 GOIF Tjalve                1:00:41          
   11          Josefin Glasell                 15 IFK Enskede                1:01:06          
   12          Anna Ekhagen              60    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:02:57          
   13          Siv Ulander               36    22 Härnösands OK              1:06:56          
   14          Karin Lundeqvist          54    15 Haninge SOK                1:08:01          
   15          Frida Stenbäck            92    17 Rånäs OK                   1:08:39          
   16          Maud Frejd                      15 OK Ravinen                 1:09:55          
   17          Mikael Undeland           93    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:10:30          
   18          Annakarin Rahlén          64    15 OK Ravinen                 1:12:57          
   19          Christina Olofsson        64    15 Söders SOL Tyresö          1:13:06          
   20          Hanna Tedhamre            68    15 Snättringe SK              1:13:58          
   21          Örjan Arkäng                       Klubblös Klubb 90005       1:15:06          
   22          Malin Erika Zackrisson    85    15 OK Älvsjö-Örby             1:15:47          
   23          Anna Karin Carlsson             15 OK Södertörn               1:22:47          
   24          Annica Hedberg            73    15 OK Södertörn               1:22:50          
   25          Lasse Westling                  15 Hammarby IF OF             1:23:46          
   26          Margaretha Torsell        50    15 Tullinge SK                1:27:11          
   27          Ingvar Hultqvist          51    15 Haninge SOK                1:27:14          
   28          Margareta Sedvall                  Klubblös Klubb 90004       1:32:36          
   29          Ella Svahn                95    15 OK Ravinen                 1:32:41          
   30          Monika Andreasson         42    16 OK Tor                     1:34:50          
   31          Rebecca Bäck              94    16 Trosabygdens OK            1:43:52          
   32          Theo Östlund              95    16 Strängnäs-Malmby OL        2:10:44          

               Ingmar Tedhamre           59    15 Snättringe SK             Ej godk.          
               Runar Forsström           29    15 Järfälla OK               Ej godk.          
               AnnCatrin Walfridsson     62    10 Sundsvalls OK             Ej godk.          
               Sture Ulander             35    22 Härnösands OK             Ej godk.          
               Hellena Falk                    15 Skarpnäcks OL             Ej godk.          
               Stig Sköldberg            29    15 OK Södertörn              Ej godk.          
               Jan Hedström              70       Klubblös Klubb 90004      Ej godk.          
               Brandhorst Martin                  Klubblös Klubb 90004      Ej godk.          
               Lena Asztolos                   15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
               Monica Joon                     15 Snättringe SK             Ej godk.          
               Sten Tiderman                   15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          



Öppen 5  (38)  3850 m                      

    1          Royne Myrman                    16 OK Klemmingen                43:56 B        
    2          Kjell Bengtsson           58    15 Haninge SOK                  45:51 B        
    3          Johnny Moberg                   15 Tumba-Mälarhöjden OK         46:33 B        
    4          Fredrik Pettersson                 Klubblös Klubb 90004         48:00 B        
    5          Lotta Persson                      Klubblös Klubb 90004         48:02 B        
    6          Eva Albrektsson                 15 OK Ravinen                   48:27 B        
    7          Håkan Granevi             56    15 Tullinge SK                  49:05 B        
    8          Per Cederberg             61    15 Järfälla OK                  51:42 B        
    9          Jan Dahlberg              61    15 Haninge SOK                1:01:37          
   10          Rolf Malmros                     4 Visborgs OK                1:01:49          
   11          Olle Arman                49    16 Nyköpings OK               1:01:56          
   12          Mikael Wester             58       Klubblös Klubb 90004       1:07:07          
   13          Niklas Wickander          93    15 IFK Enskede                1:08:04          
   14          Gunnar Lindholm                    Klubblös Klubb 90004       1:09:26          
   15          Therese Martinsson        81    15 IFK Enskede                1:09:46          
   16          Anders Lundqvist                15 Sundbybergs IK             1:16:50          
   17          Jim Larsson               93    15 Snättringe SK              1:17:54          
   18          Berit Gustavsson          43    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:21:13          
   19          Bo Rock                   45    15 Järfälla OK                1:29:24          
   20          Olle Jeansson             56    15 Enebybergs IF              1:42:04          
   21          Niklas Brånn              70       Klubblös Klubb 90004       1:42:58          
   22          Göran R Wallén            33    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:46:20          
   23          Kerstin Albinsson         68    15 Söders SOL Tyresö          1:49:22          
   24          Ingemar Svensson          36    15 Stockholms Godtemplares I  1:51:43          
   25          Martin Karlsson           95    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:57:36          

               Johanna Källen            86       Klubblös Klubb 90004      Ej godk.          
               Kristina Osterling        78    15 Järla IF OK               Ej godk.          
               Jill Daagarsson           57    15 Järla IF OK               Ej godk.          
               Emma Vivall               74    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
               Mats Wellerfors           67       Klubblös Klubb 90005      Ej godk.          
               Patrik Nilsson                  15 Bromma-Vällingby SOK      Ej godk.          
               Kim Grönkvist             85     4 Svaide-Roma SOK           Ej godk.          
               Monika Jeansson                 15 Enebybergs IF             Ej godk.          
               Anders Lilja                       Klubblös Klubb 90004      Ej godk.          
               Jan Mäehans               58    16 Södertälje-Nykvarn OF     Ej godk.          
               Adam Hansen               94    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
               Ellinor Lange                   15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Bo Blåvarg                      15 Järla IF OK               Ej godk.          



Öppen 7  (38)  2530 m                      

    1          Robert Rylander                 15 Söders SOL Tyresö            28:58 B        
    2          Stefan Myrefeld           55    15 Skarpnäcks OL                29:58 B        
    3          Assar Hellström           94    15 Skarpnäcks OL                30:14 B        
    4          Sven Undeland                      Klubb 90006                  30:21 B        
    5          Berit Aslaksen            63    15 Järfälla OK                  31:31 B        
    6          Josef Andersson           75    10 Sundsvalls OK                33:01 B        
    7          Per Holgersson            58    15 Snättringe SK                34:40 B        
    8          Magnus Nygren                   15 Tumba-Mälarhöjden OK         35:09 B        
    9          Monika Nygren                   15 Tumba-Mälarhöjden OK         35:40 B        
   10          Pernilla Nilsson          73    15 Järfälla OK                  36:21 B        
   11          Beatrise Johansson              15 Söders SOL Tyresö            36:28 B        
   12          Lars Andreasson           40    16 OK Tor                       42:12          
   13          Pernilla Stamm            78    16 OK Klemmingen                46:16          
   14          Lina Söderkvist           77     3 Säterbygdens OK              46:37          
   15          Ari Sahlsten              61    15 Skarpnäcks OL                50:12          
   16          Hans Blomqvist            52    17 OK Roslagen                  50:27          
   17          Tomas Sjöberg             46    15 Solna OK                     52:35          
   18          Christer Grunder                15 Solna OK                     53:07          
   19          Eleonor Johansson         88    15 Söders SOL Tyresö            56:37          
   20          Lena Hallebro             62    16 OK Klemmingen                57:21          
   21          Enn Kivisäkk              37    15 Tullinge SK                  59:43          
   22          Pille Pensa                     15 Söders SOL Tyresö          1:00:29          
   23          Thomas Hallengren               15 Gustavsbergs OK            1:01:31          
   24          Ingela Karlsson           61    16 OK Klemmingen              1:04:26          
   25          Bertil Berglind           23     3 IFK Moras OK               1:04:38          
   26          Martelius Kristina        66    15 Attunda OK                 1:06:18          
   27          Susanne Johansson               15 Haninge SOK                1:08:36          
   28          Jonas Norell              93    15 Attunda OK                 1:09:23          
   29          Roger Andersson           45    15 OK Älvsjö-Örby             1:09:52          
   30          Curt Reinholdsson         55    17 IF Thor                    1:10:18          
   31          Ewert Engstedt            59    15 Tullinge SK                1:18:08          

               Anders Åkre                     10 Sundsvalls OK             Ej godk.          
               Katinka Svedberg          64    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Helena Edin                     15 Turebergs IF              Ej godk.          
               Jette Axelsson            59    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
               Riggan Fränden            54    15 Järla IF OK               Ej godk.          
               Berit Edengren            45    16 Nyköpings OK              Ej godk.          
               Stina Feil                      10 Sundsvalls OK             Ej godk.          



Öppen 8  (63)  4060 m                      

    1          Kent Bergman                    15 OK Ravinen                   32:30 B        
    2          Jan Lundbäck              72    15 Järfälla OK                  33:43 B        
    3          Ulrik Englund             68    15 Tumba-Mälarhöjden OK         34:40 B        
    4          Mikael Wilhelmsson        78     8 Forsa OK                     36:28 B        
    5          Anders Käll               70    15 Tumba-Mälarhöjden OK         37:03 B        
    6          Niklas Wansölin           86    15 OK Ravinen                   39:13 B        
    7          Staffan Zilling           64    15 OK Södertörn                 39:57 B        
    8          Alexander Hansen          88    16 Södertälje-Nykvarn OF        40:01 B        
    9          Anders Forsgren           61    15 Täby OK                      40:34 B        
   10          Sofia Forsgren            81     1 OK Skogsfalken               40:48 B        
   11          Jonas Lindholm            80    14 IK Hakarpspojkarna           40:58 B        
   12          Henrik Morast             70    15 Haninge SOK                  41:17 B        
   13          Simon Mellin              92    15 Sundbybergs IK               41:49 B        
   14          Håkan Kallur                    15 OK Ravinen                   42:15 B        
   15          Niklas Hallebro           87    16 OK Klemmingen                43:08          
   16          P-G Månsson               67    16 Södertälje-Nykvarn OF        44:51          
   17          Jari Pöyhönen             61    15 IFK Lidingös Skid o OK       47:56          
   18          Peter Fors                67    16 OK Grip                      48:44          
   19          Anders Holmström          62    15 OK Österåker                 48:48          
   20          Lasse Larsson                   15 Snättringe SK                49:20          
   21          Micael Stamm              75    16 OK Klemmingen                50:47          
   22          Emma Andersson            80     5 Gävle OK                     51:09          
   23          Magnus Hektor             64    15 Järla IF OK                  51:45          
   24          Tommy Erblom              57    15 OK Södertörn                 51:48          
   25          Henrik Sjögren                     Klubblös Klubb 90004         52:51          
   26          Martin Ahlström           80    15 IFK Enskede                  55:18          
   27          Henrik Andersson          72    15 Snättringe SK                58:43          
   28          Jenny Ekström             86    15 Täby OK                    1:00:37          
   29          Emanuel Hjertzen          45    15 Skarpnäcks OL              1:02:35          
   30          Stefan Nordström          66    17 Sigtuna OK                 1:03:13          
   31          Kristin Åberg Nilsson     72    15 Bromma-Vällingby SOK       1:03:41          
   32          Tomas Grunder             73    15 Solna OK                   1:03:58          
   33          Sven Jonsson                    15 Snättringe SK              1:05:36          
   34          Tomas Unestad                   15 OK Älvsjö-Örby             1:05:48          
   35          Peter Svanberg            81       Klubblös Klubb 90004       1:06:41          
   36          Linda Vesterlund          87    16 OK Klemmingen              1:07:01          
   37          Christer Andén            49    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:07:04          
   38          Peter Lind                      15 Söders SOL Tyresö          1:08:30          
   39          Fredrik Morast            65    15 Haninge SOK                1:09:06          
   40          Bengt Henriques           74    15 Spårvägens OK              1:09:13          
   41          Karl Fey                  45    15 Sundbybergs IK             1:18:12          
   42          Stig Gustavsson           41    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:19:46          
   43          Louis Loireux                      Klubblös Klubb 90004       1:27:39          
   44          Åke Andreasson            49    15 Gustavsbergs OK            1:31:15          
   45          Per Ånmark                49    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:31:20          
   46          Lars-Olov Andersson       43    17 Sigtuna OK                 1:33:16          
   47          Henrik Sundelöf           63       Klubblös Klubb 90004       1:34:44          
   48          Lars Heijkenskjöld        57    15 Tullinge SK                1:48:03          
   49          Mikael Sjögren            62    15 Solna OK                   1:52:38          
   50          Stefan Martelius          63    15 Attunda OK                 1:55:50          

               Arne Lindqvist            48    14 SOK Aneby                 Ej godk.          
               Per Einarsson             61    15 Tullinge SK               Ej godk.          
               Anders Wigren             59    15 Tullinge SK               Ej godk.          
               Christoffer Atle                15 Sundbybergs IK            Ej godk.          
               Roger Glännefors          54    15 Söders SOL Tyresö         Ej godk.          
               Per B Nilsson             68    15 Järfälla OK               Ej godk.          
               Christer Östlund          64    16 Strängnäs-Malmby OL       Ej godk.          
               David Stridfeldt                15 Järfälla OK               Ej godk.          
               Viktor Hedlöf             86    17 Rånäs OK                  Ej godk.          
               Conny Axelsson            58    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
               Patrik Axelsson           91    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
               Annika Lundström          72    15 Sundbybergs IK            Ej godk.          
               Erik Åkesson              71    15 IFK Lidingös Skid o OK    Ej godk.