Välkommen till Nordic Open Junior Meeting 7-8 maj

Lördagen den 7 maj är det en långdistanstävling med elitklasser, där juniorelitklasserna ingår i Silva juniorcup deltävling 5 och Stockholms OF:s ungdomspris (UP) i klasserna D/H12 t.o.m. D/H16.

Söndagen den 8 maj är det NOJM stafetten som är öppen för juniorer i lands- distrikts- eller klubblag där varje åldersklass har sin egen sträcka. Kombinationslag är också tillåtna.
Under söndagen är det även en medeldistanstävling med elitklasser för D/H 21.

Tävlingsarenan båda dagarna är lokaliserad vid Hammarby Gård i Haninge kommun som erbjuder en typisk detaljrik och kuperad tuff Södertörnsterräng med utslagsgivande banor.

Hellas Orientering, OK Ravinen och Haninge SOK hälsar Er varmt välkomna.

Stefan Hedengren
Tävlingsledare




Runoway
Nu är alla tre tävlingarna inlagda i Runoway.

» Långdistans
» Stafett
» Medeldistans

Stefan Hedengren
Tävlingsledare

Postat av Fredrik Wicksell | Onsdagen den 11/5 -11.    Klockan 10:29
Uppdaterade stafettresultat
Resultaten har uppdaterats med sträckplacering och växlingsplacering.
Sedan har det även lagts till resultat per sträcka.

Postat av Fredrik Wicksell | Söndagen den 8/5 -11.    Klockan 20:13
Bildgalleri stafett
Nu är det även upplagt ett bildgalleri från dagens stafett.
Du finner länken i högerspalten.

Postat av Fredrik Wicksell | Söndagen den 8/5 -11.    Klockan 19:24
Resultat och sträcktider för stafett och medeldistans
Nu är resultat och sträcktider upplagt för både stafetten och medeldistansen.

Postat av Fredrik Wicksell | Söndagen den 8/5 -11.    Klockan 14:08
Bildgalleri
I högerspalten efter Information ligger nu upplagt en länk till ett bildgalleri från lördagens långdistans. Det som nu ligger där är bara lite av allt bildmaterial som finns, ett slags smakprov, så med all sannolikhet kan ni räkna med att det kommer mer där i framtiden när det finns mer tid över till sådant som bildredigering.

Snabblänk: » Bildgalleri

Postat av Fredrik Wicksell | Lördagen den 7/5 -11.    Klockan 20:01
Resultat och sträcktider upplagt
Resultat och sträcktider för långdistansen är upplagt i högerspalten.

Postat av Fredrik Wicksell | Lördagen den 7/5 -11.    Klockan 15:53
Arenakarta
Nu finns det en arenakarta tillgänglig i högerspalten.

Stefan Hedengren
Tävlingsledare

Postat av Fredrik Wicksell | Fredagen den 6/5 -11.    Klockan 09:09
Startlistor och PM
Nu finns startlistor och PM för båda tävlingsdagarna, samt reservlistan för Silva Junior Cup upplagda.

Återbud till Silva Junior Cup-klasserna skall omgående göras via e-post till nojm2011@gmail.com senast fram till och med fredag klockan 20.00. Härefter på tävlingsdagen innan klockan 09.00 per telefon 070-673 13 55.
Reservtillsättning sker klockan 09.00 på tävlingsdagen i anslutning till informationstältet.

Stefan Hedengren
Tävlingsledare

Postat av Fredrik Wicksell | Onsdagen den 4/5 -11.    Klockan 18:59
Junioreliten gör upp i Haningeskogarna
Läs nyhetsartikel om Silva Junior Cup på Orientering.se

www.orientering.se/Nyheter/JuniorelitengoruppiHaningeskogarna/

Stefan Hedengren
Tävlingsledare

Postat av Fredrik Wicksell | Tisdagen den 3/5 -11.    Klockan 13:49
PM och Startlistor
Lottning görs dagen efter det att efteranmälningstiden har gått ut (tisdagen den 3 maj kl. 23.59).
PM och Starlistor kommer att finnas tillgängliga senare under onsdagskvällen.

Stefan Hedengren
Tävlingsledare

Postat av Fredrik Wicksell | Måndagen den 2/5 -11.    Klockan 12:36
Förtydligande Direktanmälan
Motionsklasserna Inskolning- och U1 och U2 (Utvecklingsklasser) kommer att finnas tillgängliga för Direktanmälan båda tävlingsdagarna.

Stefan Hedengren
Tävlingsledare

Postat av Fredrik Wicksell | Måndagen den 2/5 -11.    Klockan 12:35
Ordinarie anmälningstid
Nu är det bara en och en halv dag kvar tills ordinarie anmälningstid går ut.
Anmälan via Eventor (http://eventor.orientering.se) skall vara oss tillhanda senast torsdagen den 28 april, kl 23.59.

Anmälan till söndagens juniorstafett skall i första hand ske via Eventor, i undantagsfall kan anmälan ske via e-post till nojm2011@gmail.com.

Stefan Hedengren
Tävlingsledare

Postat av Fredrik Wicksell | Onsdagen den 27/4 -11.    Klockan 10:46
Äldre kartor
Inlagt i högerspalten är nu länkar till äldre kartor över tävlingsområdet.

Postat av Fredrik Wicksell | Torsdagen den 21/4 -11.    Klockan 13:26
Tillagd klass söndagens medeldistans - Öppen Motion 9
Nu finns en ny klass tillagd till medeldistansens öppna motionsklasser för dig som vill springa lite längre och lite svårare. Öppen Motion 9 Svart 4,8 km.
Inbjudan har i samband med detta uppdaterats.

Stefan Hedengren
Tävlingsledare

Postat av Fredrik Wicksell | Torsdagen den 14/4 -11.    Klockan 11:34
Invitation in English
Invitation in English is now accessible in the right column. Marked with flag icon:

Stefan Hedengren
Competition leader

Postat av Fredrik Wicksell | Tisdagen den 12/4 -11.    Klockan 14:01
Bilder från skogen
Fyra skogsbilder från de olika tävlingsområdena har lagts upp i högerspalten.
Fotograf är Lasse Greilert.

Postat av Fredrik Wicksell | Måndagen den 4/4 -11.    Klockan 10:22
Uppdaterad inbjudan
En uppdaterad inbjudan finns nu tillgänglig.
Ändringarna gäller främst anmälningsrutiner för stafetten.

Stefan Hedengren
Tävlingsledare

Postat av Fredrik Wicksell | Lördagen den 2/4 -11.    Klockan 20:44
Anmälan öppnad
Anmälan via Eventor är öppnad för samtliga tävlingar.

Postat av Fredrik Wicksell | Lördagen den 2/4 -11.    Klockan 11:48
Tävlingssida för NOJM 2011 skapad
Nu är tävlingssidan, denna sida, för NOJM 2011 öppnad.
I samband med detta finns det även en inbjudan tillgänglig i spalten till höger. Det är i den spalten som PM, startlistor, resultat med mera kommer att publiceras vartefter.

Postat av Fredrik Wicksell | Fredagen den 1/4 -11.    Klockan 12:13



ÖVERGRIPANDE DOKUMENT

» Inbjudan (PDF)
» Inbjudan (HTML)

» Invitation (PDF)

» PM (PDF)
» PM Silva Junior Cup (PDF)
» PM Juniorstafett (PDF)

LÖRDAG 7 MAJ

Långdistans
» Eventor
» Startlista (HTML)
» Startlista (PDF)
» Reservlista Silva Junior Cup (PDF)
» Resultat (HTML)
» Resultat (PDF)
» Sträcktider WinSplits
» Runoway

SÖNDAG 8 MAJ

Stafett
» Eventor
» Startlista (PDF)
» Resultat (HTML)
» Resultat (PDF)
» Resultat per sträcka (HTML)
» Resultat per sträcka (PDF)
» Sträcktider (HTML)
» Sträcktider (PDF)
» Sträcktider WinSplits
» Runoway

Medeldistans
» Eventor
» Startlista (HTML)
» Startlista (PDF)
» Resultat (HTML)
» Resultat (PDF)
» Sträcktider WinSplits
» Runoway

INFORMATION

Tävlingsledare
Stefan Hedengren, Haninge SOK
Mobil: 070-673 13 55
»

Övriga kontakter
Ola Kåberg, OK Ravinen
Mobil: 070-323 66 95

Clas Ström, Hellas Orientering
Mobil: 070-513 20 20

BILDGALLERIER

» Långdistansen
» Stafetten

ARENAKARTA

En översikt av hur arenan kommer att se ut för de båda dagarna.
Arenakarta

KARTPROV

Skog

Skogen

Berghäll

Berghäll

Tätskog

Tätskog

Brandområde

Brandområde

ÄLDRE KARTOR

Följande äldre kartor finns över tävlingsområdet. Kartprov via länkarna.

» Tyresta - Tjursta 2005
   (SÖKA/SoIK Hellas)

» Tyresta - Högsta 1994
   (SoIK Hellas A630)

» Tyresta - Mörby 1989

» Tyrestaområdet 1988
   (SoIK Hellas A520)

BILDER FRÅN SKOGEN

Foto: Lasse Greilert

Lång, medel och stafett

Lång medel stafett

Lång

Lång

Medel och stafett

Medel stafett

Medel

Medel

BANLÄGGARENS BLOGG

Söndag 8 maj
Stafett och medeldistans
Lars Greilert, Haninge SOK