Hellas Långdistans 2007 sö 2007-08-26 21:55
Resultat skapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                             År   Dst Klubb                           Tid Tvlmärke 



H21 ELIT  (38)   13600 m                     

    1   (0125) Jens Molin                       76    16 Södertälje-Nykvarn OF       1:33:56 G        
    2   (0014) William Lind                     85     6 Sävedalens AIK              1:34:38 G        
    3   (0035) Peter Hemmyr                     77    19 IFK Umeå                    1:35:46 G        
    4   (0157) Björn Ljunggren                  74     5 OK Hammaren                 1:39:49 G        
    5   (0166) Niklas Å Wrane                   73    15 Söders SOL Tyresö           1:41:17 G        
    6   (0069) Michal Horacek                   77    16 Södertälje-Nykvarn OF       1:43:44 G        
    7          Martin Larbo                     75    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:45:35 S        
    8   (0159) Markus Martinelle                80     5 Gävle OK                    1:48:16 S        
    9   (0449) Johan Eklöv                      76    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:50:00 S        
   10          Petter Haraldsson                83    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:50:53 S        
   11   (0328) Lars Håkan Sandvik               65    15 Täby OK                     1:51:54 S        
   12   (0262) Patrik Svedberg                  76    19 IFK Umeå                    1:53:42 S        
   13   (0393) Henrik Persson                   75    15 Tullinge SK                 1:54:02 S        
   14          Giacomo Seidenari                79    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:55:16 S        
   15   (0249) Martin Johnsson                  76    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:58:18 S        
   16          Anders Johansson                 81    15 Tullinge SK                 1:59:45 S        
   17          Pär Svensson                     67    15 Söders SOL Tyresö           2:05:40 S        
   18          Peter Andersson                  74    15 Söders SOL Tyresö           2:18:12 B        

        (0165) Mattias Johansson                80    15 IFK Lidingös Skid o OK     Ej godk.          
               Nils Björke                      85    15 Järla IF OK                Ej godk.          
        (0097) Jakob Jansson                    79    15 Järla IF OK                Ej godk.          
        (0118) Hans Mård                        70    15 OK Ravinen                 Ej godk.          
        (0453) Johan Nordström                  72    15 OK Ravinen                 Ej godk.          
               Anders Tiltnes                   84    16 Södertälje-Nykvarn OF      Ej godk.          
        (0038) Isak Bergman                     82    16 Södertälje-Nykvarn OF      Ej godk.          
        (0050) John Fredriksson                 86    16 Södertälje-Nykvarn OF      Ej godk.          
               Andreas Olofsson                 76    15 Tullinge SK                Ej godk.          
        (0467) Anders Ohlsson                   87    15 Tullinge SK                Ej godk.          
               Markus Adolfsson                 83    23 Linköpings OK              Ej godk.          
               Jonas Haraldsson                 79    15 IFK Lidingös Skid o OK     ej start          
        (0250) Mårten Frendelius                79    15 IFK Lidingös Skid o OK     ej start          
        (0112) Linus Kaisajuntti                78    15 IFK Lidingös Skid o OK     ej start          
               Anders Storbråten                75    15 IFK Lidingös Skid o OK     ej start          
        (0661) Erik Mattsson                    86    15 Järla IF OK                ej start          
        (0115) Björn Widén                      73    16 Södertälje-Nykvarn OF      ej start          
               Anders Skarholt                  86    16 Södertälje-Nykvarn OF      ej start          
        (0586) Per-Ove Kivisäkk                 78    15 Tullinge SK                ej start          
        (0359) Martin Asp                       76    15 Täby OK                    ej start          



H20 ELIT  (3)    9080 m                      

    1          Erik Ivarsson Sandberg           87    23 OK Denseln                  1:12:14 G        
    2   (0251) Niklas Serrander                 87    16 Södertälje-Nykvarn OF       1:13:51 G        
    3   (0419) Olle Karlsson                    87    15 Tullinge SK                 1:19:09 G        



H18 ELIT  (20)   7280 m                      

    1          Olle Boström                     90    15 Järla IF OK                   49:05 G        
    2   (0327) Jonas Sandström                  89    15 Järla IF OK                   53:27 G        
    3   (0326) Gustav Bergman                   90    15 OK Ravinen                    54:48 G        
    4   (0601) Adam Ivarsson                    90    15 Haninge SOK                   56:40 S        
    5          Erik Pettersson                  90    15 Rotebro IS OK                 59:02 S        
    6   (0669) Axel Mattsson                    89    15 Järla IF OK                 1:00:20 S        
    7   (0544) Henrik Sundqvist                 90     3 Stora Tuna OK               1:00:34 S        
    8   (0639) Anders Boström                   89    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:04:53 S        
    9   (0690) Oskar Daniels                    90    15 Rotebro IS OK               1:05:21 S        
   10   (0676) Jonas Kärrström                  90    15 Tullinge SK                 1:06:01 S        
   11   (0804) Markus Fredlund                  90    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:06:35 S        
   12   (0642) Andreas Liljegren                89     4 Gotlands Bro OK             1:11:05 B        
   13   (0862) Anders Karlsson                  90    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:11:58 B        
   14   (0774) Axel Wikström                    90    15 Söders SOL Tyresö           1:13:34 B        
   15   (0764) Jesper Eriksson                  89    15 OK Ravinen                  1:18:31          
   16          Christoffer Nilsson              89     4 Gotlands Bro OK             1:40:01          

        (0668) Johan Kärrström                  90    15 Tullinge SK                Ej godk.          
        (0700) Robin Ekebom                     89    15 Väsby OK                   Ej godk.          
        (0799) Filip Nilsson                    89     4 Gotlands Bro OK            ej start          
        (0646) Oliver Lindblad Petersen         90    15 Söders SOL Tyresö          ej start          



D21 ELIT  (14)   8210 m                      

    1   (0012) Sofia Forsgren                   81     1 OK Skogsfalken              1:12:00 G        
    2   (0136) Anna Elffors                     76     1 OK Orion                    1:16:01 G        
    3          Elisabeth Hovmöller              80    15 Söders SOL Tyresö           1:22:50 S        
    4          Yvonne Andersson                 66    15 Tullinge SK                 1:27:44 S        
    5          Hanna Aludden                    84    15 Tullinge SK                 1:27:58 S        
    6   (0104) Linda Larsson                    80    15 Järfälla OK                 1:28:42 S        
    7   (0107) Emelie Holmström                 83    15 OK Ravinen                  1:28:57 S        
    8          Kristina Aneland                 73    15 OK Ravinen                  1:29:26 S        

        (0655) Anke Xylander                    71    15 Söders SOL Tyresö          Ej godk.          
        (0126) Anna Ställberg                   82    15 Tullinge SK                Ej godk.          
        (0098) Maria von Schmalensé             73    15 Täby OK                    Ej godk.          
        (0053) Elisabeth Hansson                72    15 IFK Lidingös Skid o OK     ej start          
        (0281) Jenny Tirén                      73    15 OK Ravinen                 ej start          
        (0815) Nataliya Potopalska              80    15 Söders SOL Tyresö          ej start          



D20 ELIT  (8)    6540 m                      

    1          Sofie Sihver                     87    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:03:06 G        
    2   (0156) Sofia Törnqvist                  87     8 Alfta-Ösa OK                1:05:01 G        
    3   (0258) Matilda Andersson                87     3 OK Kåre                     1:07:14 G        
    4   (0117) Sofia Adolfsson                  87     3 OK Kåre                     1:11:26 S        
    5   (0290) Josefine Carlsson                87    14 SOK Viljan                  1:15:10 S        
    6          Emma Englid                      88    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:19:54 S        
    7          Malin Sundqvist                  88    15 Tullinge SK                 1:39:20          

        (0242) Linn Pettersson                  87    15 Tullinge SK                Ej godk.          



D18 ELIT  (12)   6010 m                      

    1   (0093) Kristin Löfgren                  89    15 Järfälla OK                   50:57 G        
    2   (0578) Anna Johansson                   89    15 Haninge SOK                 1:00:09 S        
    3   (0331) Benita Hansson                   90     4 Gotlands Bro OK             1:00:26 S        
    4   (0285) Frida Forsberg                   90    15 OK Ravinen                  1:05:28 S        
    5          Eva Englid                       90    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:07:01 S        
    6   (0535) Matilda Lagerholm                89    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:09:30 S        
    7          Jenny Asztalos                   90    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:21:34          
    8   (0539) Ronja Hill                       90    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:26:36          
    9   (0523) Amanda Jonasson                  90    15 Väsby OK                    1:29:25          

        (0405) Erica Hellgren                   90    15 Järla IF OK                Ej godk.          
        (0298) Ellen Jansson                    90    15 Järla IF OK                ej start          
        (0588) Emma Zetterström                 90    15 Skarpnäcks OL              ej start          



H80  (5)         2780 m                      

    1          Kurt Hagelin                     26    15 Gustavsbergs OK               55:13 G        
    2          Ingvar Norberg                   25    15 OK Södertörn                1:06:41 S        
    3          K-G Jansson                      16    15 Stockholms OK               1:06:56 S        
    4          Gösta Ahl                              15 Stockholms OK               1:09:43 S        

               Thor Holmberg                    23    15 OK Södertörn               ej start          



H75  (18)        2980 m                      

    1          Karl-Erik Mogren                 31    15 Djurgårdens IF OF             36:01 G        
    2          Lennart Westergren               30    15 Söders SOL Tyresö             40:13 G        
    3          Lennart Stenberg                 32    15 Stigfinnarna                  40:26 G        
    4          Per Wester                       23    15 Gustavsbergs OK               40:38 G        
    5          David Jonsson                    29    15 Hammarby IF OF                40:55 G        
    6          Bengt Yttermo                    32    15 OK Södertörn                  42:26 S        
    7          Hans Jonsson                     32    15 Hammarby IF OF                44:09 S        
    8          Mattias Grönberg                 32    15 Bromma-Vällingby SOK          47:55 S        
    9          Sven-Erik Flygar                 28    15 Tullinge SK                   49:46 S        
   10          Alf Rosén                        31    15 Gustavsbergs OK               51:11 S        
   11          Lars Sandvik                     32    15 OK Ravinen                    52:22 B        
   12          Tor-Erik Andersson               32    16 OK Tjärnen                    55:06 B        
   13          Torsten Wiking                   28    15 Bromma-Vällingby SOK          59:44          
   14          Börje Palmqvist                  30    15 Järfälla OK                 1:01:21          
   15          Åke Jansson                      32    15 Rotebro IS OK               1:01:31          
   16          Yngve Hedberg                    28    15 Snättringe SK               1:04:09          
   17          Tage Olsson                      29    12 OK Tylöskog                 1:06:29          
   18          Gert Gyllbrand                   29    15 Gustavsbergs OK             1:19:27          



H70  (13)        3860 m                      

    1          Rune Carlsson                    36    15 Sundbybergs IK                35:50 G        
    2          Nils Nilsson                     37    15 Järla IF OK                   41:56 S        
    3          Henry Pettersson                 35    15 Stigfinnarna                  42:14 S        
    4          Sten Bergstrand                  34    15 Skogsluffarnas OK             45:41 S        
    5          Olof Rudin                       34    15 Tumba-Mälarhöjden OK          47:49 S        
    6          Ulf Eskilsson                    36    15 OK Södertörn                  51:15 B        
    7          Tore Borgstedt                   34    15 Snättringe SK                 53:29 B        
    8          Albert Mård                      35    15 Bromma-Vällingby SOK          53:38 B        
    9          Bo Karlsson                      35    21 Köping-Kolsva OK            1:02:23          
   10          Olle Johansson                   36    15 Söders SOL Tyresö           1:04:28          
   11          Lennart Junegard                 35    15 OK Södertörn                1:05:49          
   12          Stig Ekmo                        35    15 Tullinge SK                 1:27:30          

               Lars Löthman                     35    15 Järfälla OK                ej start          



H65  (27)        4230 m                      

    1          Gunnar Eriksson                  38    16 Södertälje IF                 41:00 G        
    2          Börje Pahlén                     42    15 Söders SOL Tyresö             41:10 G        
    3          Lars Cederus                     39    15 Snättringe SK                 43:35 G        
    4          Olle Öberg                       42    15 Skogsluffarnas OK             43:49 G        
    5          Jan-Erik Danell                  38    15 Tullinge SK                   45:13 G        
    6          Åke Karnebrink                   39    15 OK Älvsjö-Örby                50:26 S        
    7          Roland Löwgren                   38    15 Spårvägens OK                 50:27 S        
    8          Torsten Löfgren                  38     3 Karlsbyhedens IK              51:09 S        
    9          Göran Johansson                  41    15 Snättringe SK                 51:44 S        
   10          Bo Hedlund                       41    15 IFK Enskede                   53:15 S        
   11          Lars Nord                        40    16 Södertälje-Nykvarn OF         53:25 S        
   12          Lennart Liljehammar              40    15 Nynäshamns OK                 53:27 S        
   13          Hugo Isgren                      39    15 IFK Enskede                   53:37 S        
   14          Raimo Salminen                   41    14 Växjö OK                      55:36 S        
   15          Gunnar Persson                   39    15 IFK Enskede                   55:43 S        
   16          Stenåke Johansson                38    15 Gustavsbergs OK               55:52 S        
   17          Sture Nilsson                    39    15 Stockholmspolisens IF         58:09 B        
   18          Benny Bogstedt                   40    15 Tullinge SK                 1:06:59          
   19          Olle Nygren                      38    15 OK Södertörn                1:07:29          
   20          Anders Sandwall                  42    15 Skarpnäcks OL               1:10:47          
   21          Levin Svedberg                   41    15 Sundbybergs IK              1:11:01          
   22          Stig Larsson                     38    15 Tullinge SK                 1:11:03          
   23          Lars-Erik Perneby                40    15 Tullinge SK                 1:11:17          
   24          Ove Arvidsson                    38    15 OK Södertörn                1:18:51          

               Nils-Eric Mattsson               38    15 Nynäshamns OK              Ej godk.          
               Erik-Olov Cloth                  38    15 Tullinge SK                Ej godk.          
               Göran Haglund                    40    15 Haninge SOK                ej start          



H60  (28)        4810 m                      

    1          Rune Rådeström                   43    15 Snättringe SK                 41:47 G        
    2          Roland Kusgård                   45    16 Södertälje-Nykvarn OF         43:39 G        
    3          Leif Carlsson                    46    15 Skarpnäcks OL                 46:49 G        
    4          Leif Magnusson                   43    15 Skogsluffarnas OK             48:38 S        
    5          Bror Fureskog                    46     8 Alfta-Ösa OK                  49:35 S        
    6          Hans-Olof Forsberg               43    19 Umeå OK                       51:20 S        
    7          Signar Eriksson                  43    19 Stöcksjö IS                   52:00 S        
    8          Alf Lång                         47    15 Söders SOL Tyresö             53:56 S        
    9          Roland Nyman                     46    15 Snättringe SK                 54:21 S        
   10          Ingemar Lindqvist                47    15 Snättringe SK                 54:33 S        
   10          Troels Jensen                             Horsens OK                    54:33 S        
   12          Anders Sellgren                  45    17 Sigtuna OK                    55:39 S        
   13          Gunnar Eriksson                  45    15 Järfälla OK                   56:12 S        
   14          Jörgen Bergström                 44    15 Haninge SOK                   57:04 S        
   15          Bo Skoog                         47    15 Tumba-Mälarhöjden OK          57:27 S        
   16          Göran Glanshed                   45    15 IFK Enskede                   58:41 S        
   17          Roland Persson                   46    15 IFK Enskede                 1:00:45 B        
   18          Rolf Öhrn                        43    15 Nynäshamns OK               1:01:05 B        
   19          Ingemar Johnson                  44    15 Haninge SOK                 1:03:46          
   20          Ronny Hedlund                    43    15 OK Södertörn                1:08:10          
   21          Tommy Ljusenius                  44    15 Skogsluffarnas OK           1:08:24          
   22          Carl Gunnar Forsberg             46    15 Snättringe SK               1:12:27          
   23          Leif Hofmeijer                   45    15 OK Älvsjö-Örby              1:12:36          
   24          Lars Öhman                       44    15 Söders SOL Tyresö           1:29:10          
   25          Olle Laurell                     47    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:34:11          

               Arne Almström                    44    16 Södertälje-Nykvarn OF      Ej godk.          
               Anders Strand                    47    15 Täby OK                    ej start          
               John Östlund                     45    15 Sundbybergs IK             ej start          



H55  (26)        5230 m                      

    1          Carl Bachman                     52    15 Täby OK                       44:42 G        
    2          Per Öhlund                       52    15 Gustavsbergs OK               45:30 G        
    3          Magnus Haraldsson                50    15 Gustavsbergs OK               45:35 G        
    4          P-O Ivarsson                     51    15 Haninge SOK                   46:02 G        
    5          Olof Persson                     51    15 Snättringe SK                 46:49 G        
    6          Lennart Hävrén                   52    15 Tullinge SK                   48:44 G        
    7          Per-Åke Eriksson                 51    15 OK Ravinen                    50:59 S        
    8          Christer Galle                   49    15 Mälarö SOK                    51:56 S        
    9          Ingemar Larsson                  49    15 Tullinge SK                   54:06 S        
   10          Leif Jonsson                     50    15 Gustavsbergs OK               55:23 S        
   11          Anders Karlsson                  52    15 Tullinge SK                   56:05 S        
   12          Staffan Törnros                  52    15 Tumba-Mälarhöjden OK          57:17 S        
   13          Jörgen Widlund                   48    15 Nynäshamns OK                 57:27 S        
   14          Christer Nordström               51    15 OK Älvsjö-Örby                57:51 S        
   15          Stefan Persson                   50    15 Nynäshamns OK               1:00:19 S        
   16          Stig Johansson                   48    15 Skarpnäcks OL               1:02:52 S        
   17          Per Carlenius                    48    15 Rotebro IS OK               1:07:40 B        
   18          Kjell Holmberg                   50    15 OK Södertörn                1:08:05          
   19          Leif Strandberg                  44    15 Gustavsbergs OK             1:08:35          
   20          Juri Belevich                          15 Stockholms OK               1:12:24          
   21          Björn Edén                       50    15 Täby OK                     1:21:25          
   22          Kjell Mattson                    52     3 Stora Tuna OK               1:40:06          

               Martin Eriksson                  50    15 OK Södertörn               Ej godk.          
               Åke Wansölin                     48    15 Söders SOL Tyresö          Ej godk.          
               Tommy Olausson                   49    15 Tullinge SK                Ej godk.          
               Sven-Inge Nylund                 50    15 Järfälla OK                ej start          



H55 MOTION  (1)  4260 m                      

    1          Anders Wettemark                 47    15 Sundbybergs IK              1:12:06 S        



H50  (38)        5550 m                      

    1          Göran Nilsson                    56    15 Snättringe SK                 43:01 G        
    2          Mikael Byström                   56    15 Järfälla OK                   43:29 G        
    3          Anders Löfgren                   56    15 Järfälla OK                   43:48 G        
    4          Per-Ove Wallén                   54    15 Täby OK                       43:50 G        
    5          Roger Glännefors                 54    15 Söders SOL Tyresö             44:01 G        
    6          Per Bengtsson                    55    15 IFK Enskede                   44:12 G        
    7          Jörgen Karlsson                  56    15 Rotebro IS OK                 44:31 G        
    8          Mikael Tarandi                   53    15 IFK Lidingös Skid o OK        46:23 G        
    9          Bo Andersson                     52    15 Järla IF OK                   47:06 G        
   10          Christer Hördell                 56    15 Söders SOL Tyresö             47:43 G        
   11          Torbjörn Bergman                 55    15 Tullinge SK                   49:39 S        
   12          Göran Hansson                    54    15 Täby OK                       50:06 S        
   13          Benny Pettersson                 57    15 Väsby OK                      50:53 S        
   14          Peter Sandström                  55    15 Järla IF OK                   51:56 S        
   15          Jonny Nilsson                    55    15 Snättringe SK                 52:03 S        
   16          Mats Zackrisson                  56    15 OK Älvsjö-Örby                52:31 S        
   17          Jan Eskilsson                    57    15 Haninge SOK                   53:03 S        
   18          Lars Forsstedt                   56    15 Söders SOL Tyresö             53:44 S        
   19          Göran Ohlsson                    55    15 Tullinge SK                   53:52 S        
   20          Anders Kärrström                 53    15 Tullinge SK                   54:06 S        
   21          Peter Axelsson                   57    15 OK Ravinen                    55:20 S        
   22          Lars Rönnols                     57    15 Täby OK                       56:09 S        
   23          Thomas Wester                    53    15 Gustavsbergs OK               57:57 S        
   24          Åke Kappel                       57     4 Gotlands Bro OK               58:18 S        
   25          Matts Björke                     53    15 Söders SOL Tyresö           1:00:56 S        
   26          Lars Landström                   55    17 Långhundra IF               1:01:33 S        
   27          Leif-Gunnar Pettersson           56    15 Söders SOL Tyresö           1:02:01 B        
   28          Bo Davidsson                     53    15 Solna OK                    1:07:38          
   29          Magnus Forshällen                57    15 Turebergs IF                1:14:46          
   30          Kenneth Pettersson               57    15 Järfälla OK                 1:14:56          
   31          Curt Rahlén                      55    15 OK Ravinen                  1:17:18          
   32          Claes Tärnroth                   55    15 Tullinge SK                 1:18:02          
   33          Jan Nellerup                     55    15 Skarpnäcks OL               1:26:16          

               Johnny Lindholm                  57    15 Skarpnäcks OL              Ej godk.          
               Ulf Malmborg                     55    15 Skogsluffarnas OK          ej start          
               Kurt Maxé                        54    15 Sundbybergs IK             ej start          
               Georg Larsson                    56    15 Söders SOL Tyresö          ej start          
               Roland Norell                    57    15 Söders SOL Tyresö          ej start          



H45  (41)        6010 m                      

    1          Rikard Imark                     62    15 Tullinge SK                   42:45 G        
    2          Johan Markstedt                  62    15 OK Södertörn                  45:23 G        
    3          Lars Palmqvist                   61    15 Järfälla OK                   45:48 G        
    4          Mats Windstedt                   61    16 Södertälje-Nykvarn OF         47:06 G        
    5          Tore Eklund                      59    16 Södertälje-Nykvarn OF         53:44 S        
    6          Ulf Burman                       58    15 Gustavsbergs OK               55:41 S        
    7          Ronny Nordgren                   61    15 Sundbybergs IK                56:03 S        
    8          Jörgen Batz                      60    15 Skarpnäcks OL                 57:17 S        
    9          Håkan Sjögren                    61    16 Södertälje-Nykvarn OF         58:36 S        
   10          Peter Lundberg                   59    15 Järfälla OK                   58:58 S        
   11          Lars Greilert                    62    15 Haninge SOK                 1:00:58 S        
   12          Stefan Gustafsson                59    15 Skarpnäcks OL               1:01:27 B        
   13          Mats Larsson                     58    15 IFK Enskede                 1:01:53 B        
   14          Björn Salomonsson                61    15 Snättringe SK               1:02:19 B        
   15          Patrik Ahlgren                   62    15 Täby OK                     1:03:42 B        
   16          Jan Ekman                        59     4 KA 3 IF                     1:05:45          
   17          Johan Scharp                     60    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:06:00          
   18          Joakim Eriksson                  61    16 Södertälje-Nykvarn OF       1:06:33          
   19          Rolf Carlquist                   61    15 Skarpnäcks OL               1:07:38          
   20          Lennart Wännman                  59    15 Nynäshamns OK               1:09:42          
   21          Kenneth Lantz                    62    15 OK Österåker                1:09:45          
   22          Erik Daniels                     62    15 Rotebro IS OK               1:09:52          
   23          Torbjörn Johansson               60    15 OK Södertörn                1:10:30          
   24          Roland Hellberg                  60    15 Täby OK                     1:11:23          
   25          Stefan Sundélius                 58    15 Järfälla OK                 1:18:08          
   26          Johan Tallhage                   60    15 Skarpnäcks OL               1:20:11          
   27          Werner Köhler                    59    15 Tullinge SK                 1:23:50          
   28          Tomas Holmberg                   59    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:33:35          

               Rolf Karlsson                    58    15 Järla IF OK                Ej godk.          
               Pär Westblad                     60    15 OK Ravinen                 Ej godk.          
               Kent Bergman                     61    15 OK Ravinen                 Ej godk.          
               Olle Yttermo                     60    15 OK Södertörn               Ej godk.          
               Per-Arne Forsberg                60    15 Tullinge SK                Ej godk.          
               Björn-Ove Pettersson             58    15 Turebergs IF               Ej godk.          
               Johan Palmgren                   61    15 Täby OK                    Ej godk.          
               Lars Berzell                     62    15 Väsby OK                   Ej godk.          
               Gunnar Langs                     58    15 Skarpnäcks OL              ej start          
               Erik Bjernulf                    61    15 Sundbybergs IK             ej start          
               Mikael Sundqvist                 60    15 Tullinge SK                ej start          
               Krister Gumaelius                58    15 Waxholms OK                ej start          
               Sören Andersson                  59    15 Väsby OK                   ej start          



H45 MOTION  (2)  4820 m                      

    1          Mats Johansson                   57    15 Snättringe SK                 50:46 S        
    2          Thomas Lundin                    60    15 Sundbybergs IK                53:18 S        



H40  (34)        6540 m                      

    1          Kari Enckell                     65    16 Södertälje-Nykvarn OF         48:42 G        
    2          Mats Heldt                       63    16 Södertälje-Nykvarn OF         51:11 G        
    3          Mats Fryxell                     64    15 Tullinge SK                   51:23 G        
    4          Björn Axelsson                   66    15 Tullinge SK                   54:49 S        
    5          Per Kallhauge                    63    15 Söders SOL Tyresö             55:56 S        
    6          Erik Löfgren                     63     4 Gotlands Bro OK               56:28 S        
    7          Peter Zetterström                64    15 Söders SOL Tyresö             58:45 S        
    8          Juha Loenberg                    67    15 Stigfinnarna                  59:45 S        
    9          Håkan Söderqvist                 67    15 OK Ravinen                  1:00:08 S        
   10          Dan Giberg                       67    16 Södertälje-Nykvarn OF       1:02:37 S        
   11          Lars Olsson                      67    15 Väsby OK                    1:03:12 S        
   12          Jörgen Stegard                   67    15 Skarpnäcks OL               1:03:53 S        
   13          Stefan Redtzer                   65    15 Rotebro IS OK               1:04:54 S        
   14          Göran Längheim                   65    15 Tullinge SK                 1:05:24 S        
   15          Lars Klasson                     65    15 OK Ravinen                  1:05:32 S        
   16          Göran Hellgren                   64    15 OK Södertörn                1:06:41 S        
   17          Erik Berggren                    67    15 Tullinge SK                 1:12:05 B        
   18          Jesper Hansson                   67    15 OK Södertörn                1:14:06          
   19          Sven Hunhammar                   64    15 Bromma-Vällingby SOK        1:16:26          
   20          Gösta Forsén                     66    15 Tullinge SK                 1:17:27          
   21          Anders Nilsson                   63    15 Täby OK                     1:21:18          
   22          Anders Mellergård                64    15 Snättringe SK               1:26:53          
   23          Mats Nord                        64    15 Nynäshamns OK               1:46:48          

               Jukka Loukusa                    65    15 Gustavsbergs OK            Ej godk.          
               Anders Brinkman                  65    15 Järla IF OK                Ej godk.          
               Stefan Wångberg                  65    15 OK Ravinen                 Ej godk.          
               Michael Granqvist                64    15 OK Ravinen                 Ej godk.          
               Staffan Zilling                  64    15 OK Södertörn               Ej godk.          
               Jan Carlsson                     64    15 Söders SOL Tyresö          Ej godk.          
               Urban Freij                      66    15 Snättringe SK              j fullf.          
               Anders Bengtsson                 63    15 Sundbybergs IK             ej start          
               Leif Tynong                      63    15 Tullinge SK                ej start          
               Tomas Hultqvist                  64    15 Tullinge SK                ej start          
               Martin Carlsson                  63    15 Täby OK                    ej start          



H35  (21)        7280 m                      

    1          Tommy Johansson                  71    15 Järfälla OK                   56:54 G        
    2          Jonny Bergman                    71    15 OK Ravinen                    59:16 G        
    3          Lars Sjöberg                     69    15 Tullinge SK                   59:37 G        
    4          Håkan Melin                      70    16 OK Tor                      1:00:41 G        
    5          Patric de Boussard               72    15 IFK Enskede                 1:02:39 G        
    6          Henrik Erlandsson                71    15 OK Södertörn                1:06:22 S        
    7          Henrik Nord                      71    16 Södertälje-Nykvarn OF       1:07:18 S        
    8          Patrik Leickt                    68    15 Tullinge SK                 1:08:59 S        
    9          Björn Nilsson                    72    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:09:11 S        
   10          Erik Forsberg                    68    15 OK Ravinen                  1:09:19 S        
   11          Thomas Westerström               69    15 OK Älvsjö-Örby              1:09:40 S        
   12          Anders Hedberg                   69    15 OK Södertörn                1:10:08 S        
   13          Peter Jakobsson                  68    15 OK Södertörn                1:10:57 S        
   14          Mats Fransson                    69    15 Snättringe SK               1:12:08 S        
   15          Niclas Sjögren                   71    14 Jönköpings OK               1:16:18 S        
   16          Magnus Elwin                     69    15 IFK Enskede                 1:19:54 S        

               Magnus Johansson                 71    15 IFK Lidingös Skid o OK     ej start          
               Börje Persson                    70    15 OK Ravinen                 ej start          
               Patrik Blidefalk                 70    15 OK Södertörn               ej start          
               Olof Smitt                       69    16 Södertälje-Nykvarn OF      ej start          
               Ulrik Englund                    68    15 Tumba-Mälarhöjden OK       ej start          



H35 MOTION  (2)  6230 m                      

    1          Robert Haglund                   68    15 Haninge SOK                 1:22:08 S        

               Peter Torkildsen                 67    18 OK Älgen                   ej start          



H21  (13)        7280 m                      

    1          Ulf Persson                      74    15 IFK Enskede                 1:04:55 G        
    2          Martin Murer                     84    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:05:55 G        
    3          Christer Backman                 75    15 Tullinge SK                 1:07:55 G        
    4          Lars Gustavsson                  74    15 Hammarby IF OF              1:08:20 G        
    5   (0766) Pontus Bergström                 84    15 OK Österåker                1:08:43 G        
    6          Jonas Nyman                      76    15 Snättringe SK               1:09:09 G        
    7   (0640) Magnus Nordström                 84    15 OK Älvsjö-Örby              1:10:28 G        
    8          Andrea Bruno                              CUS Bologna                 1:10:52 G        
    9          Fredrik Hedin                    73    15 IFK Enskede                 1:11:58 G        
   10          Henrik Persson                   74    15 Sundbybergs IK              1:18:29 S        
   11          Rasmus Holm Jensen               75    15 OK Ravinen                  1:26:02 S        
   12          Greig Hamilton                   79    15 OK Ravinen                  1:29:29 S        

               Björn Lovang                     71    15 IFK Lidingös Skid o OK     Ej godk.          



H20  (2)         6540 m                      

    1          Fredrik Johansson                88    15 Snättringe SK               1:26:29 G        

               Oskar Öberg                      87    15 OK Ravinen                 ej start          



H18  (2)         6010 m                      

    1          Simon Hössjer                    90    15 Haninge SOK                 1:04:49 G        
    2          Joakim Olsson                    90    15 Väsby OK                    1:16:50 S        



H16  (46)        5320 m                      

    1          Ola Grankvist                    91    15 Täby OK                       36:13          
    2   (0732) Rickard Ohlsson                  91    15 Haninge SOK                   37:18          
    3   (0579) Jonas Nordström                  91    15 OK Älvsjö-Örby                37:57          
    4   (0908) Victor Karlsson                  91    15 Järla IF OK                   38:55          
    5          Joakim Carlsson                  92    15 Täby OK                       39:15          
    6   (0907) Michael Refors                   91    15 Järla IF OK                   40:15          
    7          Joakim Berg                      92    15 Bromma-Vällingby SOK          40:30          
    8   (0785) Love Berzell                     92    15 Rotebro IS OK                 40:35          
    9          Christoffer Winander-Schönning   91    15 Järfälla OK                   41:00          
   10          Fredrik Carlsson                 92    15 Täby OK                       41:02          
   11          Kalle Bergman                    92    15 OK Ravinen                    41:03          
   12          Carl Sundelius                   91    15 Järfälla OK                   42:22          
   13   (0909) Joel Andersson Skantze           92    15 Järla IF OK                   44:03          
   14          Oskar Nordmark                   91    15 Järfälla OK                   44:54          
   15          Harry Jordås                     91    15 Snättringe SK                 45:36          
   16          Alexander Nilsson                92     4 Gotlands Bro OK               45:51          
   17          Markus Hjort                     92    15 OK Ravinen                    47:49          
   18          André Sahlsten                   92    15 Skarpnäcks OL                 48:19          
   19          Axel Roos Hansson                91    15 Täby OK                       48:28          
   20   (1100) Fredrik Forsberg                 92    15 Tullinge SK                   48:39          
   21   (0826) Christian Kollberg               91    15 Järla IF OK                   48:50          
   22   (0750) Oskar Hektor                     91    15 Järla IF OK                   49:03          
   23          Jacob Svensson                   91    15 Söders SOL Tyresö             49:41          
   24          Emil Kretz                       91    15 OK Ravinen                    50:03          
   25          Manne Norman                     92    15 Tullinge SK                   50:14          
   26          Elias Johansson                  92    15 OK Österåker                  50:35          
   27          Martin Larsson                   91    15 Tullinge SK                   51:05          
   28          David Larson                     91    15 Järfälla OK                   52:01          
   29          Hampus Nord                      91    15 Nynäshamns OK                 52:51          
   30          Joakim Westblad                  92    15 OK Ravinen                    53:15          
   31          Simon Mellin                     92    15 Sundbybergs IK                55:02          
   32          Kalle Zetterström                91    15 Skarpnäcks OL                 59:59          
   33          Mårten Lundqvist                 92    15 Sundbybergs IK              1:04:53          
   34          Thomas Collins Westergren        91    15 Nynäshamns OK               1:11:58          
   35          Per Johansson                    92    15 Snättringe SK               1:17:33          
   36          Jonas Lundin                     91    15 Sundbybergs IK              1:18:37          

               Torbjörn Kölzow                  91    15 OK Ravinen                 Ej godk.          
               Tommy Batz                       91    15 Skarpnäcks OL              Ej godk.          
               Olle Carlsson                    92    15 Söders SOL Tyresö          Ej godk.          
               Christoffer Borg                 92    15 Haninge SOK                ej start          
               Martin Berggren                  91    15 Järfälla OK                ej start          
               Mikael Olovsson                  92    15 OK Ravinen                 ej start          
               Joel Lenell                      92    15 OK Ravinen                 ej start          
               Andreas Prastorfer               92    15 Söders SOL Tyresö          ej start          
               Sebastian Lindblad Petersen      92    15 Söders SOL Tyresö          ej start          
               Patrik Nilsson                   91    15 Snättringe SK              ej start          



H14  (34)        4260 m                      

    1          Magnus Glännefors                93    15 Söders SOL Tyresö             29:21          
    2          Martin Dahlgren-Rosén            94    15 Järla IF OK                   35:29          
    3          Krister Kölzow                   93    15 OK Ravinen                    35:43          
    4          Jakob Ivarsson                   94    15 Haninge SOK                   35:45          
    5          Axel Wrådhe                      93    15 Rotebro IS OK                 36:25          
    6          Niklas Karlsson                  94    15 Bromma-Vällingby SOK          36:28          
    7          Rasmus Palmqvist                 93    15 Järfälla OK                   37:06          
    8          Fredrik Bjernulf                 93    15 Sundbybergs IK                37:21          
    9          Tobias Andersson                 93    15 OK Österåker                  37:23          
   10          Assar Hellström                  94    15 Skarpnäcks OL                 37:32          
   11          Tobias Forsén                    93    15 Tullinge SK                   37:44          
   12          Olle Forsberg                    94    15 OK Ravinen                    38:27          
   13          Jakob Redtzer                    93    15 Rotebro IS OK                 38:41          
   14          Mikael Mellberg                  93    15 Tumba-Mälarhöjden OK          39:26          
   15          Tiemo Schramm                    93    15 Snättringe SK                 41:13          
   16          Johan Önerud                     94    15 OK Ravinen                    41:36          
   17          Simon Fröjd                      93    15 Snättringe SK                 42:14          
   18          Erik Edén                        94    15 Täby OK                       42:25          
   19          Martin Løvald Hellberg           93    15 Täby OK                       42:35          
   20          Johan Bengtsson                  93    15 OK Ravinen                    45:54          
   21          Jonas Rinnbäck                   94    15 OK Ravinen                    46:28          
   22          Markus Westblad                  94    15 OK Ravinen                    49:03          
   23          David Hunhammar                  93    15 Bromma-Vällingby SOK          49:29          
   24          Emil Vejlens                     93     4 Visborgs OK                   49:37          
   25          Rasmus Knutmejer                 93    15 Söders SOL Tyresö             50:04          
   26          Joakim Byström                   94    15 Järfälla OK                   52:30          
   27          Andreas Winander-Schönning       94    15 Järfälla OK                   57:29          
   28          Alexander Arvidsson              93    15 Täby OK                     1:00:45          
   29          Martin Gelinder                  94    15 Turebergs IF                1:03:52          
   30          Mårten Holmström                 93    15 OK Österåker                1:07:07          
   31          Nils Amberg                      93    15 Järla IF OK                 1:07:32          
   32          Fredric Spjut                    93    15 Järla IF OK                 1:28:33          

               Johnny Rahlén                    94    15 OK Ravinen                 Ej godk.          
               Hugo Nord                        94    15 Nynäshamns OK              ej start          



H12  (30)        3030 m                      

    1          Emil Granqvist                   95    15 OK Ravinen                    18:29          
    2          Erik Berzell                     95    15 Rotebro IS OK                 19:25          
    3          Jens Rönnols                     95    15 Täby OK                       19:39          
    4          Nils Gumaelius                   96    15 Waxholms OK                   19:56          
    5          Simon Kappel                     95     4 Gotlands Bro OK               20:23          
    6          Emil Andersson                   95    15 Tullinge SK                   20:36          
    7          Andreas Hultqvist                96    15 Tullinge SK                   20:43          
    8          Alexander Fors                   95    15 Turebergs IF                  22:57          
    9          Martin Nilsson                   96    15 Snättringe SK                 23:20          
   10          Erik Nygren-Wåhlin               95    15 OK Södertörn                  23:24          
   11          Daniel Roos                      95    15 Turebergs IF                  23:34          
   12          Måns Hellgren                    95    15 OK Södertörn                  26:34          
   13          Axel Svensson                    96    15 OK Ravinen                    28:28          
   14          Emil Hössjer                     95    15 Haninge SOK                   29:14          
   15          Martin Hunhammar                 95    15 Bromma-Vällingby SOK          30:10          
   16          Johan Karlsson                   95    15 Järla IF OK                   30:36          
   17          Anton Daniels                    95    15 Rotebro IS OK                 31:48          
   18          Ludvig Bjärkeback                95    15 OK Ravinen                    32:45          
   19          Emil Lantz                       95    15 OK Österåker                  33:42          
   20          Daniel Bengtsson                 95    15 Haninge SOK                   34:36          
   21          Joel Pettersson                  96    15 Tullinge SK                   36:32          
   21          Samuel Holmström                 96    15 Rotebro IS OK                 36:32          
   23          Manne Frändén                    96    15 Järla IF OK                   39:48          
   24          Kalle Karlsson                   96    15 OK Ravinen                    40:36          
   25          Morgan Hjort                     95    15 OK Ravinen                    43:19          
   26          Simon Lundin                     95    15 Sundbybergs IK                48:40          

               Niklas Sundqvist                 96    15 Tullinge SK                Ej godk.          
               Oskar Greilert                   95    15 Haninge SOK                ej start          
               Anton Gumaelius                  96    15 Waxholms OK                ej start          
               Lukas Olsson                     96    15 Väsby OK                   ej start          



H10  (17)        2450 m                      

    1          Olle Andersson                   97    15 Tullinge SK                   18:33          
    2          Jonas Kallhauge                  97    15 Snättringe SK                 19:42          
    3          Simon Imark                      98    15 Tullinge SK                   20:09          
    4          Albin Andersson                  99    15 Tullinge SK                   20:45          
    5          Otto Brinkman                    97    15 Järla IF OK                   21:57          
    6          Anton Hördell                    97    15 Söders SOL Tyresö             22:44          
    7          Tobias Bjernulf                  97    15 Sundbybergs IK                22:52          
    8          Victor Imark                     98    15 Tullinge SK                   25:15          
    9          Markus Hellgren                  98    15 OK Södertörn                  28:17          
   10          Emil Andersson                   99    15 Haninge SOK                   29:03          
   11          Felix Hellgren                   97    15 OK Ravinen                    29:32          
   12          Birk Bergman                     97    15 Tullinge SK                   29:34          
   13          Jonas Engstedt                   99    15 Tullinge SK                   35:34          
   14          Mattias Perneby                  97    15 IFK Lidingös Skid o OK        36:16          
   15          Max Klasson                      98    15 OK Ravinen                    50:58          

               Oliver Klingefjord               97    15 IFK Lidingös Skid o OK     ej start          
               Erik Engstedt                    97    15 Tullinge SK                ej start          



D75  (2)         2530 m                      

    1          Ulla-Britta Hall                 29    15 Järla IF OK                   54:04 G        
    2          Ulla-Britt Åleberg               31    15 Rotebro IS OK               1:15:49 S        



D70  (6)         2780 m                      

    1          Gunnel Junegard                  36    15 OK Södertörn                  47:05 G        
    2          Ebba-Lisa Flygar                 33    15 Tullinge SK                   47:08 G        
    3          Sonja Sundell                    35    15 Sundbybergs IK                57:39 S        
    4          Birgitta Westergren              34    15 Täby OK                       59:35 S        
    5          Inga Johansson                   36    15 Söders SOL Tyresö           1:02:55 S        

               Gunilla Wickenberg               35    15 IBM-Klubben                ej start          



D65  (7)         2980 m                      

    1          Gunnel Granqvist                 41    15 Nynäshamns OK                 40:28 G        
    2          Siv Frölund                      41    15 Haninge SOK                   45:55 G        
    3          Saga Mård                        40    15 Bromma-Vällingby SOK          46:54 S        
    4          Sigrid Blom                      40    15 Tullinge SK                   50:39 S        
    5          Barbro Cedérus                   42    15 Snättringe SK                 52:03 S        
    6          Gun Larsson                      40    15 Hammarby IF OF                59:13 B        

               Gunvor Granath                   39    15 Nynäshamns OK              ej start          



D60  (9)         3860 m                      

    1          Maria Ehn                        46    15 Tullinge SK                   43:27 G        
    2          Dagny Tirén                      46    15 OK Ravinen                    52:28 S        
    3          Evy Nord                         44    16 Södertälje IF                 54:06 S        
    4          Inger Pahlén                     43    15 Söders SOL Tyresö             58:20 S        
    5          Gunilla Glanshed                 46    15 IFK Enskede                   59:41 S        
    6          Inger Jansson                    45    15 Nynäshamns OK               1:02:52 B        
    7          Karin Almström                   46    16 Södertälje-Nykvarn OF       1:13:58          
    8          Ann-Louise Johansson             44    15 Skarpnäcks OL               1:22:37          
    9          Sonja Perneby                    43    15 Tullinge SK                 1:38:03          



D55  (7)         3860 m                      

    1          Anne Lundmark                    49    15 Järfälla OK                   45:40 G        
    2          Viveka Backman                   50    15 Tullinge SK                   49:11 G        
    3          Helen Törnros                    50    15 Tumba-Mälarhöjden OK          51:36 S        
    4          Anna Blomgren                    48    15 Tullinge SK                   52:58 S        
    5          Margareta Haraldsson             49    15 Gustavsbergs OK               59:43 S        
    6          Marianne Sellgren                48    17 Sigtuna OK                  1:05:42 B        
    7          Helena Korhonen                  51    15 Haninge SOK                 1:06:01 B        



D55 MOTION  (4)  3950 m                      

    1          Elin Holm Jensen                          Horsens OK                    55:22 S        
    2          Margaretha Nylund                50    15 OK Södertörn                1:18:03 B        
    3          Ewa Persson                      50    15 Nynäshamns OK               1:30:48          

               Kerstin Skoog                    52    15 Tumba-Mälarhöjden OK       ej start          



D50  (8)         3860 m                      

    1          Pia-Lena Putkonen                56    15 Tullinge SK                   38:47 G        
    2          Lena Jansson                     54    15 Järla IF OK                   41:41 G        
    3          Anneli Lindkvist                 54    15 Gustavsbergs OK               44:43 S        
    4          Eva Olsson                       56    15 Hammarby IF OF                45:55 S        
    5          Linnea Carlsson                  55    15 Skarpnäcks OL                 47:16 S        
    6          Margareta Wadin                  56    15 OK Älvsjö-Örby                49:46 S        

               Karin Ivarsson                   55    15 Haninge SOK                Ej godk.          
               Maggan Bogstedt                  57    15 Tullinge SK                ej start          



D45  (21)        4230 m                      

    1          Caroline Magnusson               56    15 Täby OK                       40:20 G        
    2          Anna-Karin Sundqvist             61    15 Tullinge SK                   40:59 G        
    3          Inger Zetterström                62    15 Skarpnäcks OL                 41:32 G        
    4          Helen Glännefors                 61    15 Söders SOL Tyresö             41:34 G        
    5          Karin Forsberg                   60    15 Tullinge SK                   42:01 G        
    6          Marie Malmborg                   60    15 Söders SOL Tyresö             43:29 G        
    7          Marita Axelsson                  62    15 OK Ravinen                    44:24 G        
    8          Anna-Karin Ohlsson               58    15 Tullinge SK                   51:47 S        
    9          Anita Karlsson                   58    15 OK Södertörn                  53:12 S        
   10          Eva Anderling                    62    15 Täby OK                       54:38 S        
   11          Madelene Bjernulf                61    15 Sundbybergs IK                55:51 S        
   12          Anna Lindskog-Petterss           62    15 Turebergs IF                  58:42 B        
   13          Kerstin Ohlsson                  60    15 Haninge SOK                   59:58 B        
   14          Britt-Marie Hellgren             58    15 OK Älvsjö-Örby              1:01:15 B        
   15          Ingmarie Eskilsson               58    15 Haninge SOK                 1:08:30          
   16          Caroline Johansson               61    15 OK Ravinen                  1:10:36          
   17          Agneta Holgersson                59    15 Snättringe SK               1:16:47          

               Kerstin Sandström                59    15 Järla IF OK                ej start          
               Ann-Sofie Svanberg               60    15 OK Södertörn               ej start          
               Katarina Tynong                  62    15 Tullinge SK                ej start          
               Ingrid Rinnbäck                  62    15 Täby OK                    ej start          



D45 MOTION  (11) 4110 m                      

    1          Ann Leesment                     57    15 Mälarö SOK                    49:05 S        
    2          Monika Larsson                   57    15 Skarpnäcks OL                 52:17 S        
    3          Ingrid Olsson                    60    15 Väsby OK                    1:15:09          
    4          Eva Nordström                    56    15 OK Älvsjö-Örby              1:16:47          
    5          Margareta Holmström              61    15 Rotebro IS OK               1:23:07          
    6          Monica Mild                      58    16 Södertälje-Nykvarn OF       1:26:20          
    7          Kjerstin Markstedt               62    15 OK Södertörn                1:34:44          
    8          Anita Lindbohm                   53    15 Skarpnäcks OL               1:38:24          

               Christina Linder                 60    15 Järla IF OK                Ej godk.          
               Susanne Lindholm                 62    15 Väsby OK                   Ej godk.          
               Gunilla Brus                     56     3 Västerbergslagens OL       ej start          



D40  (16)        4810 m                      

    1          Pia Hellgren                     66    15 OK Södertörn                  41:54 G        
    2          Lena Sundqvist                   65    15 Tullinge SK                   47:27 S        
    3          Kristina Bergstrand              63    15 Söders SOL Tyresö             49:14 S        
    4          Karin Greilert                   62    15 Haninge SOK                   56:46 S        
    5          Carina Hill                      63    15 Tumba-Mälarhöjden OK          57:08 S        
    6          Carina Nilsson                   66    15 Täby OK                       57:11 S        
    7          Gunilla Kallhauge                63    15 Snättringe SK                 59:28 B        
    8          Marie Strand                     63    15 OK Österåker                1:00:23 B        
    9          Monica Roos                      67    15 Turebergs IF                1:02:11 B        
   10          Anna Refors                      67    15 Järla IF OK                 1:12:57          
   11          Lena Erlandsson                  67    15 OK Södertörn                1:14:24          
   12          Christina Perneby                63    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:38:21          

               Anette Lantz                     63    15 OK Österåker               Ej godk.          
               Monica Malmén                    65    18 OK Älgen                   ej start          
               Anna-Lena Längheim               67    15 Tullinge SK                ej start          
               Lena Gumaelius                   67    15 Waxholms OK                ej start          



D35  (17)        5230 m                      

    1          Thérès Ericsson                  71    15 OK Ravinen                    46:13 G        
    2          Christin Söderqvist              68    15 OK Ravinen                    47:23 G        
    3          Maria Kleist                     71    15 Tullinge SK                   49:40 G        
    4          Kerstin Imark                    69    15 Tullinge SK                   51:55 G        
    5          Jana Slamova                              Kosice                        53:15 S        
    6          Sonia Rodiére                    69    15 IFK Lidingös Skid o OK        54:57 S        
    7          Helena Adebrant                  68    15 Tumba-Mälarhöjden OK          55:53 S        
    8          Carin Rosén                      68    15 Gustavsbergs OK               57:24 S        
    9          Annica Jansson                   68    15 IFK Lidingös Skid o OK        58:50 S        
   10          Lotta Östervall                  70    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:06:32 B        
   11          Lisa Leickt                      71    15 Tullinge SK                 1:15:59          

               Camilla Engel                    71    15 OK Ravinen                 Ej godk.          
               Ewa Albrektsson                  71    15 OK Ravinen                 Ej godk.          
               Jeanette Enckell                 71    16 Södertälje-Nykvarn OF      Ej godk.          
               Camilla Pettersson               68    15 OK Ravinen                 ej start          
               Sofia Smitt                      70    16 Södertälje-Nykvarn OF      ej start          
               Sofia Heldt                      68    16 Södertälje-Nykvarn OF      ej start          



D35 MOTION  (4)  4260 m                      

    1          Kristina Lindholm                66    15 Skarpnäcks OL                 55:00 S        
    2          Märta Johansson                  72    15 Järfälla OK                   59:28 S        
    3          Marie Forshällen                 64    15 Turebergs IF                1:09:54 B        
    4          Barbro Undvall                   63    15 Täby OK                     1:14:29 B        



D21  (24)        5550 m                      

    1          Jessica Sjöberg                  73    15 Tullinge SK                   49:57 G        
    2   (0266) Sofia Persson                    85    15 Snättringe SK                 51:54 G        
    3          Linn Robertsson                  78    15 OK Ravinen                    52:47 G        
    4          Nina Larsson                     77    15 Söders SOL Tyresö             53:15 G        
    5          Karin Lundberg                   45    16 Ärla IF                       57:55 S        
    6   (0167) Hanna Brus                       85     3 Västerbergslagens OL          58:13 S        
    7          Nadja Dahlström                  72    15 Snättringe SK                 59:47 S        
    8          Karin Almgren                    76    15 Söders SOL Tyresö           1:01:27 S        
    9   (0483) Åsa Jönsson                      79    15 Järla IF OK                 1:02:28 S        
   10          Therese Persson                  84    15 Snättringe SK               1:02:31 S        
   11          Malin Svensson                   79     5 OK Hammaren                 1:03:17 S        
   12          Katerina Saffkova                81    16 Södertälje-Nykvarn OF       1:03:24 S        
   13          Hanna Hagberg                    77    15 OK Ravinen                  1:04:24 S        
   14          Sandra Karnebrink                75    15 OK Älvsjö-Örby              1:04:33 S        
   15          Elin Ahlström                    76    15 IFK Enskede                 1:05:07 S        
   16          Julia Dalgren                    85    15 OK Ravinen                  1:05:41 S        
   17          Marianne Husen                   79    15 OK Ravinen                  1:05:52 S        
   18          Jenny Englund                    77    12 Almby IK                    1:06:46 S        
   19          Elin Svensson                    78    15 Snättringe SK               1:06:51 S        
   20          Anna Baylan-Nilsson              77    11 Piteå IF                    1:12:57 B        
   21          Erica Karlsson Blyth             83    15 Rotebro IS OK               1:25:53          
   22          Karin Löfgren                    86    15 Järfälla OK                 1:29:04          

               Nina de Boussard                 79    15 IFK Enskede                ej start          
               Kristina Almström                76    16 Södertälje-Nykvarn OF      ej start          



D21 MOTION  (1)  4820 m                      

               Jenny Aasa                       78    15 Tullinge SK                Ej godk.          



D20  (3)         5230 m                      

    1          Lisa Johansson                   88    15 Snättringe SK               1:29:08 G        

               Emelie Ahlgren                   88     4 Gotlands Bro OK            ej start          
        (0804) Sara Johansson                   88    15 OK Ravinen                 ej start          



D18  (2)         5230 m                      

    1          Elina Wännman                    90    15 Nynäshamns OK               1:24:45 G        

               Frida Boman                      89     4 Gotlands Bro OK            Ej godk.          



D16  (25)        4900 m                      

    1   (0367) Christina Løvald Hellberg        91    15 Täby OK                       43:21          
    2   (0361) Karolin Ohlsson                  91    15 Tullinge SK                   43:35          
    3          Annie Forsberg                   92    15 OK Ravinen                    45:43          
    4          Elisabeth Ahlgren                91    15 Täby OK                       45:55          
    5          Helena Karlsson                  92    15 Bromma-Vällingby SOK          46:18          
    6          Anette Önerud                    92    15 OK Ravinen                    47:16          
    7          Erika Haegermark Nilsson         92    15 Järla IF OK                   49:30          
    8   (0755) Ida Forsén                       91    15 Tullinge SK                   51:35          
    9   (0563) Beatrice Köhler                  91    15 Tullinge SK                   52:15          
   10          Louise Markstedt                 91    15 OK Södertörn                  53:20          
   11          Frida Forshällen                 92    15 Turebergs IF                  54:09          
   12          Anna Lindmark                    92    15 Skarpnäcks OL                 55:00          
   13          Frida Fjellström                 92    12 KFUM Örebro OK                55:30          
   14          Linn Johansson                   91    15 OK Ravinen                    57:42          
   15          Kajsa Eriksson                   92    15 Haninge SOK                 1:02:13          
   16          Elin Nygren-Wåhlin               92    15 OK Södertörn                1:15:50          
   17          Angelica Wännman                 91    15 Nynäshamns OK               1:16:32          
   18          Anna Nylund                      92    15 OK Södertörn                1:32:33          

               Marika Gille                     92    15 Järla IF OK                Ej godk.          
               Ramona H-Järnving                91    15 Rotebro IS OK              Ej godk.          
        (0252) Malin Sandström                  91    15 Järla IF OK                ej start          
        (0648) Lovisa Adolfsson                 92    15 Tullinge SK                ej start          
        (0823) Rebecka Heinrup                  92    15 Tullinge SK                ej start          
        (0518) Elin Sundqvist                   91    15 Tullinge SK                ej start          
               Hanna Käll                       92    15 Tumba-Mälarhöjden OK       ej start          



D14  (29)        4110 m                      

    1          Annika Nilsson                   93    15 Täby OK                       36:37          
    2          Hedvig Markgren                  93    15 Täby OK                       37:25          
    3          Hilda Forsgren                   93    15 Täby OK                       37:38          
    4          Mathilda Holmström               93    15 OK Ravinen                    38:48          
    5          Linnea Adolfsson                 94    15 Tullinge SK                   41:09          
    6          Laura dAngelo                    94    15 Rotebro IS OK                 42:07          
    7          Katarina Hammas                  94    15 Väsby OK                      43:41          
    8          Cecilia Imark                    94    15 Tullinge SK                   48:03          
    9          Linnea Almroth                   94    15 Järla IF OK                   48:14          
   10          Linnea Daniels                   93    15 Rotebro IS OK                 50:15          
   11          Tove Lagerberg                   94    15 OK Södertörn                  55:12          
   12          Emma Käll                        94    15 Tumba-Mälarhöjden OK          56:36          
   13          Tove Forshällen                  94    15 Turebergs IF                  57:16          
   14          Lovisa Käll                      94    15 Tumba-Mälarhöjden OK          57:31          
   15          Karin Friström                   94    15 Skarpnäcks OL                 59:14          
   16          Moa Leijon-Lind                  94    15 Haninge SOK                 1:00:22          
   17          Jasmine Lundmark                 93    15 Järfälla OK                 1:01:52          
   18          Agnes Lindström                  93    15 Rotebro IS OK               1:02:00          
   19          Helena Markstedt                 93    15 OK Södertörn                1:07:18          
   20          Elina Sundqvist                  94    15 Tullinge SK                 1:08:46          
   21          Sofia Wännman                    93    15 Nynäshamns OK               1:24:09          

               Matilda Hektor                   93    15 Järla IF OK                Ej godk.          
               Malin Carlsson                   94    15 Järla IF OK                Ej godk.          
               Liisa Wettemark                  94    15 Sundbybergs IK             Ej godk.          
               Ellinor Fryxell                  94    15 Tullinge SK                Ej godk.          
               Hilda Mattsson                   94    15 Järla IF OK                ej start          
               Josefin Dalgren                  94    15 OK Ravinen                 ej start          
               Moa Nissar                       94    15 Järla IF OK                ej start          
               Malin Dahlström                  93    15 Tullinge SK                ej start          



D12  (19)        2740 m                      

    1          Hanna Korhonen                   96    15 Haninge SOK                   23:43          
    2          Sofia Pettersson                 95    15 Turebergs IF                  23:46          
    3          Boel Sundberg                    95    15 OK Södertörn                  24:36          
    4          Linnéa Engstedt                  95    15 Tullinge SK                   25:48          
    5          Elin Tengelin                    95    15 OK Ravinen                    26:52          
    6          Veronica Köhler                  96    15 Tullinge SK                   28:01          
    7          Jennifer Andersson               96    15 Haninge SOK                   29:35          
    8          Ronja Bergman                    95    15 Tullinge SK                   29:38          
    9          Olivia Häggqvist                 95    15 Rotebro IS OK                 30:56          
   10          Sara Tynong                      96    15 Tullinge SK                   31:35          
   11          Elin Fjellström                  96    12 KFUM Örebro OK                32:27          
   12          Sara Malmborg                    95    15 Skogsluffarnas OK             33:05          
   13          Nathalie Lybert                  96    15 OK Ravinen                    33:21          
   14          Milla Hjort                      96    15 OK Ravinen                    34:38          
   15          Karin Bengtsson                  95    15 OK Ravinen                    36:57          
   16          Ebba Pegestam                    96    15 OK Ravinen                    43:07          
   17          Ella Svahn                       95    15 OK Ravinen                    43:40          

               Matilda Axelsson                 95    15 OK Ravinen                 ej start          
               Kristina Nilsson                 96    15 Täby OK                    ej start          



D10  (10)        2450 m                      

    1          Matilda Forsberg                 98    15 OK Ravinen                    26:42          
    2          Anna Dahlgren-Rosén              97    15 Järla IF OK                   26:43          
    3          Greta Forsgren                   97    15 Täby OK                       28:15          
    4          Amanda Berggren                  97    15 Tullinge SK                   28:52          
    5          Maja Bergman                     98    15 OK Ravinen                    29:04          
    6          Lina Malmborg                    98    15 Skogsluffarnas OK             34:37          
    7          Caroline Längheim                97    15 Tullinge SK                   34:59          
    8          Alice dAngelo                    97    15 Rotebro IS OK                 36:50          
    9          Frida Forsberg                   97    15 Tullinge SK                   41:02          

               Hanna Tynong                     98    15 Tullinge SK                ej start          



U4  (2)          4260 m                      

    1          Mathias Kallmert                 93    15 OK Ravinen                    58:33          
    2          Lisa Perneby                     92    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:40:15          



U3  (12)         3030 m                      

    1          Lovisa Thunstedt                 94    15 Järfälla OK                   29:18          
    2          Axel Forshällen                  97    15 Turebergs IF                  35:59          
    3          Patrik Johansson                 96    15 Rotebro IS OK                 37:07          
    4          Marcus Wigren                    94    15 OK Södertörn                  39:55          
    5          Emelie Johansson                 96    15 Haninge SOK                   51:12          
    6          Yngve Rahlén                     96    15 OK Ravinen                  1:00:19          

               Melker Olsson                    96    15 OK Ravinen                 ej start          
               Jakob Amelin                     94    15 OK Ravinen                 ej start          
               Moa Marklund                     96    15 OK Ravinen                 ej start          
               Tomas Berg                       95    15 Söders SOL Tyresö          ej start          
               Frida Simensen                   93    15 Tumba-Mälarhöjden OK       ej start          
               Karl Bergström                   94    15 OK Ravinen                 ej start          



U2  (18)         2450 m                      

    1          Axel Granqvist                   99    15 OK Ravinen                    18:36          
    2          Markus Johansson                 98    15 Haninge SOK                   24:39          
    3          Camilla Nyqvist                  97    15 Järla IF OK                   25:13          
    4          Tone Albrektsson                 98    15 OK Ravinen                    25:17          
    5          Mattias Holmström                98    15 Rotebro IS OK                 27:36          
    6          Mattias Kallhauge                00    15 Snättringe SK                 29:44          
    7          Julia Engel                      99    15 OK Ravinen                    30:59          
    8          Erik Forsberg                    96    15 OK Ravinen                    31:28          
    9          Ebba Leickt                      98    15 Tullinge SK                   31:42          
   10          Alicia Palmqvist                 97    15 OK Ravinen                    33:22          
   11          Hannes Tengelin                  98    15 OK Ravinen                    33:46          
   12          Agnes Asplund                    98    15 Järla IF OK                   34:00          
   13          Filip Olsson                     96    15 Väsby OK                      35:25          
   14          André Lindgren                   98    15 OK Ravinen                    40:12          

               Maja Lindholm                    99    15 OK Ravinen                 ej start          
               Märta Fröjd                      97    15 Snättringe SK              ej start          
               Sofia Bengtsson                  99    15 Sundbybergs IK             ej start          
               Olle Berggren                    99    15 Tullinge SK                ej start          



U1  (13)         2440 m                      

    1          Lukas Hellgren                   99    15 OK Ravinen                    22:43          
    2          Emilia Manntz                    99    15 Järfälla OK                   28:37          
    3          Tove Thunstedt                   99    15 Järfälla OK                   28:42          
    4          Johan Dahlstedt                  98    15 Haninge SOK                   29:44          
    5          Christoffer Nyqvist              99    15 Järla IF OK                   30:48          
    6          Hugo Thorell                     99    15 OK Ravinen                    31:49          
    7          Ellinor Östervall                99    15 Tumba-Mälarhöjden OK          32:12          
    8          Jesper Sundin                    00    15 OK Ravinen                    34:22          
    9          Selma Gumaelius                  00    15 Waxholms OK                   34:34          
   10          Cassandra Pegestam               00    15 OK Ravinen                    38:12          
   11          Alma Kappel                      01     4 Gotlands Bro OK               43:24          

               Emilia Engel                     01    15 OK Ravinen                 ej start          
               Elin Tirén                       01    15 OK Ravinen                 ej start          



INSKOLNING  (5)  2440 m                      

               Kristoffer Tengroth              00    15 Sundbybergs IK                Godk.          
               Markus Boman                              Klubblös                      Godk.          
               Victor Skantze                         15 Sundbybergs IK                Godk.          
               Gustav Heldt                     00    16 Södertälje-Nykvarn OF         Godk.          
               Klara Johansson                  02    15 Järfälla OK                   Godk.          



Öppen 1  (17)    2450 m                      

    1          Elisabeth Prudic                          Klubblös                      24:38 B        
    2          Ludde Persson                    99    15 Haninge SOK                   26:50 B        
    3          Amanda Karlsson                        15 OK Ravinen                    32:29 B        
    4          Claes Palmgren                         15 Täby OK                       40:20          
    5          Gunilla Rudander                 66    15 Sundbybergs IK                40:32          
    6          Elon Albrektsson                       15 OK Ravinen                    40:55          
    7          Lisa Göransson                         15 OK Älvsjö-Örby                41:35          
    8          Sanna Starborg                         15 OK Älvsjö-Örby                41:40          
    9          Damaris Lagos                             Klubblös                      43:30          
   10          Jessica Rosberg                        15 OK Älvsjö-Örby                46:08          
   11          Ellen Aggefors                            Klubblös                      47:20          
   12          Hanna Lagerberg                        15 OK Södertörn                  50:37          
   13          Sofia Zilling                          15 OK Södertörn                  50:38          
   14          Felix Bengtsson                        15 Skogsluffarnas OK             51:37          
   15          Karin Birkedal                         15 Turebergs IF                  57:15          
   16          Daniela Renner                   77    15 OK Södertörn                1:00:11          
   17          Olle Svahn                             15 OK Ravinen                  1:02:15          



Öppen 2  (16)    3030 m                      

    1          Bengt Mellin                           15 Sundbybergs IK                25:37 B        
    2          Jennie Andersson                       16 Södertälje-Nykvarn OF         31:15 B        
    3          Ellika Nyqvist                   62    15 Järla IF OK                   34:34          
    4          Marianne Svensson                      15 Söders SOL Tyresö             37:27          
    5          Lena Asztalos                          15 Tumba-Mälarhöjden OK          38:00          
    6          David Mellin                           15 Sundbybergs IK                39:24          
    7          Victor Häggqvist                 93    15 Rotebro IS OK                 39:54          
    8          Annika Ahlgren                   95    15 Täby OK                       40:33          
    9          Monica Häggkvist                       15 Rotebro IS OK                 40:39          
   10          Ylva Lagerberg                         15 OK Södertörn                  40:58          
   11          Andreas Bruhn                          15 Söders SOL Tyresö             42:20          
   12          Isabella Tapper                        15 IFK Lidingös Skid o OK        45:15          
   13          Clara Arvidsson                        15 Snättringe SK                 55:34          
   14          Annakarin Rahlén                 64    15 OK Ravinen                    59:41          
   15          Ann Johansson                    57    15 Snättringe SK               1:12:40          

               Patrik Lemström                  64    15 Sundbybergs IK             Ej godk.          



Öppen 3  (3)     4180 m                      

    1          Lina Jonsson                     83    15 Haninge SOK                   48:18 B        
    2          Barbara Resch                             Klubblös                    1:04:49          
    3          Daniel Bruhn                           15 Söders SOL Tyresö           1:06:59          



Öppen 4  (32)    3950 m                      

    1          Anton Dahlberg                   91    15 Haninge SOK                   44:21 B        
    2          Sandra Lind                      62    15 Haninge SOK                   49:01 B        
    3          Ivar Nordberg                    33    15 OK Älvsjö-Örby                51:04 B        
    4          Markus Aggefors                           Klubblös                      52:25 B        
    5          Gabriela Lundholm                      15 Söders SOL Tyresö             54:17 B        
    6          Kristina Larsson                          Klubblös                      56:44 B        
    7          Eva Löfgren                      55    15 Järfälla OK                   58:06 B        
    8          Rasmus Larsson                   93    15 Snättringe SK                 58:56 B        
    9          Katarina Wåhlin                  65    15 OK Södertörn                  59:17          
   10          Simon Martelius                  95    15 Rotebro IS OK               1:00:52          
   11          Christer Häggqvist               58    15 Rotebro IS OK               1:03:25          
   12          Claes Rundström                  52    15 OK Älvsjö-Örby              1:04:25          
   13          Bengt Lundkvist                        15 Stockholms Godtemplares IF  1:05:15          
   14          Marianne Daniels                 65    15 Rotebro IS OK               1:06:39          
   15          Ingrid Nordmark                  60    15 Järfälla OK                 1:07:57          
   16          Anna Kain Wyatt                  93    15 Nynäshamns OK               1:09:23          
   17          Dennis Edblom                    95    15 Järfälla OK                 1:10:46          
   18          Maritha Olander                        15 Täby OK                     1:11:47          
   19          Maria Nicklason                        15 OK Södertörn                1:12:19          
   20          Anders Hedlund                          4 Gotlands Bro OK             1:12:33          
   21          Marie Nilsson                    63     4 Gotlands Bro OK             1:12:37          
   22          Annika Lundström                 61    15 Väsby OK                    1:12:56          
   23          Christel Nilsson                 60    15 Haninge SOK                 1:13:18          
   24          Kristina Zilling                 67    15 OK Södertörn                1:13:54          
   25          Susanna Perneby                  90    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:18:20          
   26          Bengt Åhlander                   28    15 Hammarby IF OF              1:30:11          
   27          Ulrica Mellergård                64    15 Snättringe SK               1:32:56          
   28          Garnet Schindler                 57    15 Snättringe SK               1:37:37          
   29          Solveig Spångberg                34    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:50:58          
   30          Margaretha Thorsell              64       Klubblös                    1:59:37          

               Monika Andreasson                42    16 OK Tor                     Ej godk.          
               Gunilla Ekberg                   00    15 IFK Lidingös Skid o OK     ej start          



Öppen 5  (16)    4820 m                      

    1          Lars Andersson                         15 OK Ravinen                    39:47 B        
    2          Anders Berntsson                       15 Snättringe SK                 48:24 B        
    3          Kjell Bengtsson                  58    15 Haninge SOK                   51:03 B        
    4          Jörgen Lundholm                  50    15 Söders SOL Tyresö             55:44          
    5          Sven Jonsson                           15 Snättringe SK               1:00:18          
    6          Hans Wrådhe                      54    15 Rotebro IS OK               1:01:30          
    7          Jenny Ekström                    86    15 Täby OK                     1:06:27          
    8          Karin Björklund                           Klubblös                    1:07:40          
    9          Max Nilsson                               Klubblös                    1:08:06          
   10          Carolyn H-Järnving               59    15 Rotebro IS OK               1:16:29          
   11          Åsa Fjellström                   70    12 KFUM Örebro OK              1:18:13          
   12          Göran R Wallén                   33    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:21:18          
   13          Helene Östling-Mattsson          60    15 Järla IF OK                 1:22:36          

               Mickael Wester                         16 Vingåkers OK               Ej godk.          
               Tomas Tapper                           15 IFK Lidingös Skid o OK     Ej godk.          
               Joachim Refors                   64    15 Järla IF OK                ej start          



Öppen 6  (10)    5320 m                      

    1          Stefan Ljungberg                 00    15 Tumba-Mälarhöjden OK          54:45 B        
    2          Tomas Borg                             10 Midälva OK                  1:00:10 B        
    3          Katarina Rundström                     15 IFK Enskede                 1:05:51 B        
    4          Birgitta Thunell                 39    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:07:47 B        
    5          Fredrik Sundström                      15 IFK Lidingös Skid o OK      1:08:13 B        
    6          Bernt-Olof Gustavsson                  15 Täby OK                     1:08:21 B        
    7          Torsten Schanow                  56    15 Söders SOL Tyresö           1:10:39 B        
    8          Thomas Boyner                             Klubblös                    1:12:18          

               Peter Ekberg                     00    15 IFK Lidingös Skid o OK     Ej godk.          
               Clare McLennan                            Klubblös                   Ej godk.          



Öppen 7  (27)    2980 m                      

    1          Anders Önerud                    64    15 OK Ravinen                    27:28 B        
    2          Carina Hellgren                  70    15 OK Ravinen                    29:22 B        
    3          Berit Aslaksen                   63    15 Järfälla OK                   30:59 B        
    4          Guje Almroth                     63    15 Järla IF OK                   32:45 B        
    5          My Rönnols                       55    15 Täby OK                       33:11 B        
    6          Bertil Ljungemyr                       15 IFK Lidingös Skid o OK        34:48 B        
    7          Sarah Hoof                       89     8 Alfta-Ösa OK                  34:50 B        
    8          Roland Fjellström                63    12 KFUM Örebro OK                34:58 B        
    9          Johny Lindmark                   46    15 Skarpnäcks OL                 37:49          
   10          Annika Dalgren                   59    15 OK Ravinen                    39:21          
   11          Jan Dahlgren                     43    15 Gustavsbergs OK               39:30          
   12          Ewert Engstedt                   59    15 Tullinge SK                   40:29          
   13          Ylva Nilsson                     61    15 Snättringe SK                 40:51          
   14          Åsa Nylund                       63    15 OK Södertörn                  42:38          
   15          Allan Edblom                           15 Järfälla OK                   45:35          
   16          Tony Millbrant                   43    15 Skogsluffarnas OK             45:50          
   17          Arne Johansson                   50    15 OK Ravinen                    47:02          
   18          Enn Kivisäkk                     37    15 Tullinge SK                   47:29          
   19          Linda Ruthström                  76    15 Tumba-Mälarhöjden OK          48:38          
   20          Anders Wigren                    59    15 Tullinge SK                   48:55          
   21          Riggan Frändén                         15 Järla IF OK                   49:06          
   22          Monica Fröjd                           15 Snättringe SK                 52:08          
   23          Andrew Blyth                     73    15 Rotebro IS OK                 55:37          
   24          Sture Ulander                    35    22 Härnösands OK                 58:46          
   25          Siv Ulander                      36    22 Härnösands OK                 59:38          
   26          Kerstin Movin                    58    15 Snättringe SK               1:06:05          
   27          Karl-Axel Johansson                    15 Järfälla OK                 1:10:50          



Öppen 8  (44)    5550 m                      

    1          Joel Ahlqvist                    73    15 Skarpnäcks OL                 43:29 B        
    2          Torbjörn Svensk                  77    16 OK Hällen                     45:07 B        
    3          Stefan Edblom                    69    15 Järfälla OK                   46:03 B        
    4          Fanny Deckner                    84    15 Skarpnäcks OL                 46:21 B        
    5          Christopher Lindqvist            71    15 IFK Enskede                   48:27 B        
    6          Ronnie Dahlgren                  68    15 Gustavsbergs OK               48:41 B        
    7          Per Wollbrand                    66    15 Tullinge SK                   48:55 B        
    8          Elsa Törnros                     82    15 Tumba-Mälarhöjden OK          49:45 B        
    9          Ove Hedlund                      73    15 IFK Enskede                   49:58 B        
   10          Patrik Adebrant                  70    15 Tumba-Mälarhöjden OK          52:20 B        
   11          Christer Gustafsson                     2 Eds SK                        52:41 B        
   12          Thomas Lundberg                  65    15 Mälarö SOK                    53:22 B        
   13          Anders Hedberg                   59    15 Snättringe SK                 53:25 B        
   14          Anders Gedin                            3 OK Kåre                       53:45 B        
   15          Henrik Sjögren                         18 IK Vikings OK                 54:10 B        
   16          Niklas Wernersson                76    20 OK Orinto                     54:12 B        
   17          Stefan Fredlund                  59    15 Tumba-Mälarhöjden OK          55:05 B        
   18          Martin Ahlström                  80    15 IFK Enskede                   55:18 B        
   19          Jari Pöyhönen                    61    15 IFK Lidingös Skid o OK        55:19 B        
   20          Johan Ställberg                  80    15 Tullinge SK                   55:53 B        
   21          Anders Forsgren                  61    15 Täby OK                       58:19          
   22          Tomas Movin                      60    15 Snättringe SK                 58:44          
   23          Mats Sandin                      68    18 IK Vikings OK                 59:20          
   24          Mats Gunnemyr                          15 Söders SOL Tyresö           1:01:02          
   25          Mats Fanell                      60    15 OK Älvsjö-Örby              1:01:04          
   26          Peter Blomkvist                           Klubblös                    1:01:10          
   27          Stefan Ljungdahl                 61    15 Järla IF OK                 1:02:33          
   28          Jessica Vuori                    55    15 Haninge SOK                 1:04:35          
   29          Catarina Boström                 54    15 Enebybergs IF               1:04:45          
   30          Olle Blomgren                    51    15 OK Södertörn                1:05:22          
   31          Erling Nordmark                  60    15 Järfälla OK                 1:06:14          
   32          Sven-Erik Amrén                        15 Snättringe SK               1:07:33          
   33          Lena Ljungberg                   69    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:08:24          
   34          Greger Wedin                     48    16 Södertälje-Nykvarn OF       1:09:20          
   35          Arne Lindqvist                   48    14 SOK Aneby                   1:10:13          
   36          Gustav Grandin                   45    15 Järla IF OK                 1:15:25          
   37          Mats Törnros                     84    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:27:45          
   38          Joakim Skanse                          15 Täby OK                     1:28:42          
   39          Pär Ånmark                       49    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:33:00          
   40          Kjell Häggstrand                 39    15 Tumba-Mälarhöjden OK        1:34:09          
   41          Åke Andreasson                   49    15 Gustavsbergs OK             1:35:29          

               Tove Österman                    67    15 Järla IF OK                Ej godk.          
               Johan Lindgren                   61    15 Tullinge SK                Ej godk.          
               Reine Borgström                  41    15 Skogsluffarnas OK          Ej godk.          



Öppen 9  (12)    9080 m                      

    1          Jonas Lindholm                         14 IK Hakarpspojkarna          1:17:15 B        
    2          Mattias Balck                    71    15 IFK Lidingös Skid o OK      1:17:49 B        
    3          Elin Andersson Skantze           86    15 Järla IF OK                 1:23:05 B        
    4          Per Hansson                            18 OK Tyr                      1:25:33 B        
    5          Anders Björklund                 64    15 OK Ravinen                  1:26:10 B        
    6          Per Lindh                        59    15 Järfälla OK                 1:26:52 B        
    7          Joel Berring                           15 Centrum OK                  1:36:57 B        
    8          Fredrik Diffner                  88    15 OK Södertörn                1:38:40 B        
    9          Johan Sköld                      63    17 OK Roslagen                 1:44:40          
   10   (0874) Erik Andersson                   88    15 OK Södertörn                1:52:08          
   11          Johan Persson                          15 Haninge SOK                 2:29:11          

               Per Forsberg                           15 IFK Enskede                Ej godk.          



H85  (3)         2530 m                      

    1          Sven Gärderud                    21    15 Skogsluffarnas OK             42:58 G        
    2          Henry Moberg                     20    15 Solna OK                      50:54 S        
    3          Bengt Åman                       18    15 Skogsluffarnas OK           1:01:00 S