Hellaskortensö 2005-09-18 17:30
Preliminär resultatlistaskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl      Rank Namn                      Dst Klubb                             Tid 



H85  (6/6)      

    1           Henry Moberg               15 Solna OK                        48:11 
    2           Hans Sahlberg              15 Stigfinnarna                    50:35 
    3           Ivan Hånnberg              15 OK Södertörn                    50:49 
    4           Bengt Åman                 15 Skogsluffarnas OK               58:46 
    5           Gösta Örneryd              15 OK Södertörn                  1:12:43 

                Thure Lundberg             15 Bromma-Vällingby SOK         Ej godk. 

H80  (6/6)      

    1           Åke Hall                   15 Järla IF OK                     36:15 
    2           Rolf Jakobsson             15 OK Södertörn                    44:25 
    3           Thor Holmberg              15 OK Södertörn                    47:55 
    4           Erik Olsson                15 Hammarby IF OF                  55:21 
    5           Sven Larsson               15 Skarpnäcks OL                   56:12 
    6           Ingvar Norberg             15 OK Södertörn                    57:57 



H75  (11/11)    

    1           Per Wester                 15 Gustavsbergs IF                 32:20 
    2           Karl-Axel Jansson          15 Turebergs IF                    35:41 
    3           Gösta Hansson              15 Bromma-Vällingby SOK            38:37 
    4           Torsten Wiking             15 Bromma-Vällingby SOK            40:14 
    5           Börje Palmqvist            15 Järfälla OK                     40:58 
    6           David Jonsson              15 Hammarby IF OF                  41:09 
    7           Lennart Westergren         15 Söders SOL Tyresö               44:21 
    8           Gert Gyllbrand             15 Gustavsbergs IF                 46:18 
    9           Arthur Eriksson            15 Hammarby IF OF                  52:29 

                Folke Lingegård            15 Skarpnäcks OL                Ej godk. 
                Hans Gedin                 15 Stockholms OK                ej start 



H70  (16/16)    

    1           Sten Bergstrand            15 Skogsluffarnas OK               25:45 
    2           Ivar Nordberg              15 OK Älvsjö-Örby                  25:52 
    3           Henry Pettersson           15 Stigfinnarna                    28:49 
    4           Lars Sandvik               15 OK Ravinen                      30:58 
    5           Lars-Erik Lindell          15 Väsby OK                        32:13 
    6           Göte Pettersson            15 OK Södertörn                    34:08 
    7           Lars Löthman               15 Järfälla OK                     34:16 
    8           Bengt Yttermo              15 OK Södertörn                    35:43 
    9           Ragnar Vikström            15 Täby OK                         36:09 
   10           Bo Elmgren                 15 Sundbybergs IK                  36:22 
   11           Bo Sundberg                15 Snättringe SK                   37:19 
   12           Göran Rastborg             15 Bromma-Vällingby SOK            38:02 
   13           Paul Larsson               15 Stockholms Godtemplares IF      45:41 
   14           Börje Nilsson              15 Järfälla OK                     50:42 
   15           Kurt Lindblom              15 Järfälla OK                     54:59 
   16           Evert Carlsson             15 Täby OK                       1:03:31 



H65  (21/21)    

    1           Rune Carlsson              15 Sundbybergs IK                  21:47 
    2           Jan-Erik Danell            15 Tullinge SK                     24:32 
    3           Sture Nilsson              15 Stockholmspolisens IF           29:12 
    4           Bertil Ljungemyr           15 IFK Lidingös Skid o OK          29:36 
    5           Gunnar Bramsten            15 Sundbybergs IK                  31:05 
    6           Enn Kivisäkk               15 Tullinge SK                     31:26 
    7           Ingvar Johannesson         15 Solna OK                        31:29 
    8           Ulf Eskilsson              15 OK Södertörn                    32:12 
    9           Ove Arvidsson              15 OK Södertörn                    32:55 
   10           Olle Johansson             15 Söders SOL Tyresö               34:11 
   11           Rune Thurén                17 Vallentuna-Össeby OL            38:57 
   12           Benny Bogstedt             15 Tullinge SK                     41:07 
   13           Curt Andersson             15 OK Södertörn                    47:50 
   14           Bjarne Erlandsson          15 Hammarby IF OF                  51:36 
   15           Bernt Sundberg             15 Sofia Cykelklubb                54:04 

                Bengt Bucht                15 Järfälla OK                  Ej godk. 
                Hugo Isgren                15 IFK Enskede                  ej start 
                Nils Nilsson               15 Järla IF OK                  ej start 
                Lennart Liljehammar        15 Nynäshamns OK                ej start 
                Gunnar Persson             15 IFK Enskede                  ej start 
                Bo Hektor                  15 Turebergs IF                 ej start 



H60  (24/24)    

    1           Rune Rådeström             15 Snättringe SK                   22:57 
    2           Börje Pahlén               15 Söders SOL Tyresö               24:22 
    3           Jörgen Bergström           15 Haninge SOK                     24:39 
    4           Hans-Olof Forsberg         19 Umeå OK                         25:00 
    5           Rolf Öhrn                  15 Nynäshamns OK                   26:38 
    6           Bernt Johansson            17 Häverödals SK                   27:29 
    7           Göran Glanshed             15 IFK Enskede                     29:21 
    8           Göran Johansson            15 Snättringe SK                   29:36 
    9           Erling Ekelöf              14 Värend GN OL                    29:48 
   10           Gunnar Bengtsson           10 Midälva OK                      30:39 
   11           Jan Dahlgren               15 Gustavsbergs IF                 31:08 
   12           Håkan Sjökvist             15 Söders SOL Tyresö               32:43 
   13           Lars Nordin                15 Solna OK                        32:50 
   14           Leif Berg                  17 Sigtuna OK                      33:09 
   15           Karl-Erik Jonsson          22 OK Nolaskogsarna                33:17 
   16           Anders Kihlström           15 Tullinge SK                     34:23 
   17           John Östlund               15 Sundbybergs IK                  35:16 
   18           Ronny Hedlund              15 OK Södertörn                    35:22 
   19           Sverre Johnsson            15 OK Ravinen                      36:38 
   20           Bo Hedlund                 15 IFK Enskede                     37:20 
   21           Tony Millbrant             15 Skogsluffarnas OK               38:22 
   22           Johan Sandwall             15 Skarpnäcks OL                   45:02 
   23           Roger Andersson            15 OK Älvsjö-Örby                  48:14 
   24           Mats Jonsson               15 Bromma-Vällingby SOK            56:14 



H55  (17/17)    

    1           Ingemar Gard               15 Söders SOL Tyresö               27:27 
    2           Jörgen Hellberg            15 Täby OK                         30:30 
    3           Ingemar Larsson            15 Tullinge SK                     31:07 
    4           Jörgen Widlund             15 Nynäshamns OK                   33:19 
    5           Arne Johansson             15 OK Ravinen                      35:54 
    6           Kjell Holmberg             15 OK Södertörn                    36:14 
    6           Leif Nordin                15 Turebergs IF                    36:14 
    8           Bo Skoog                   15 Tumba-Mälarhöjden OK            40:20 
    9           Roland Persson             15 IFK Enskede                     42:06 
   10           Jörgen Lundholm            15 Söders SOL Tyresö               43:05 
   11           Åke Hellman                15 OK Södertörn                    46:16 
   12           Stig Johansson             15 Skarpnäcks OL                   52:59 
   13           Johny Lindmark             15 Skarpnäcks OL                   55:42 
   14           Tomas Sjöberg              15 Solna OK                      1:21:39 

                Christer Hedin             15 IFK Enskede                  ej start 
                Ulf Skogtjärn              17 OK Linné                     ej start 
                Ingvar Svensson            15 Söders SOL Tyresö            ej start 



H55 MOTION  (1/ 

                Anders Wettemark           13 OK Tuvan                     Ej godk. 



H50  (26/26)    

    1           P-O Ivarsson               15 Haninge SOK                     25:48 
    2           Per Bengtsson              15 IFK Enskede                     28:02 
    3           Per-Ove Wallén             15 Täby OK                         30:28 
    4           Lars-Gunnar Larsson        15 OK Södertörn                    31:08 
    5           Göran Hansson              15 Täby OK                         33:11 
    6           Jonny Nilsson              15 Snättringe SK                   33:27 
    7           Johnny Moberg              15 Tumba-Mälarhöjden OK            33:49 
    8           Göran Andersson            15 Rotebro IS OK                   33:50 
    9           Per Öhlund                 15 Gustavsbergs IF                 33:56 
   10           Claes Tärnroth             15 Tullinge SK                     33:59 
   11           Bengt Kärrström            15 Tullinge SK                     34:00 
   12           Per-Åke Eriksson           15 OK Ravinen                      34:51 
   13           Per Lindskog                4 Gotlands Bro OK                 35:48 
   14           Sune Sisell                15 OK Södertörn                    36:02 
   15           Staffan Törnros            15 Tumba-Mälarhöjden OK            37:21 
   16           Sören Eriksson             15 IFK Lidingös Skid o OK          41:25 
   17           Reijo Korhonen             15 Haninge SOK                     43:23 
   18           Klaes-Håkan Bejmer         15 Bromma-Vällingby SOK            45:25 
   19           Sven Hedman                15 Rotebro IS OK                   47:12 

                Lennart Hävrén             15 Järla IF OK                  ej start 
                Lars Landström             17 Långhundra IF                ej start 
                Lars Segerqvist            15 Skarpnäcks OL                ej start 
                Bo Davidsson               15 Solna OK                     ej start 
                Per Nordin                 15 Söders SOL Tyresö            ej start 
                Göran Ohlsson              15 Tullinge SK                  ej start 
                Carl Bachman               15 Täby OK                      ej start 



H45  (26/26)    

    1           Stefan Gustafsson          15 Skarpnäcks OL                   32:27 
    2           Sören Andersson            15 Skarpnäcks OL                   34:17 
    3           Mats Larsson               15 IFK Enskede                     36:38 
    4           Johan Scharp               15 IFK Lidingös Skid o OK          38:07 
    5           Roger Hagelin              15 Gustavsbergs IF                 38:12 
    6           Stefan Sundélius           15 Järfälla OK                     38:13 
    7           Jörgen Batz                15 Skarpnäcks OL                   38:17 
    8           Rolf Karlsson              15 Järla IF OK                     38:35 
    9           Lars Hagrot                15 Täby OK                         39:11 
   10           Sten-Olof Mattsson          3 Leksands OK                     39:12 
   11           Christer Nordström         15 OK Älvsjö-Örby                  40:27 
   12           Mats Zackrisson            15 OK Älvsjö-Örby                  40:41 
   13           Kenneth Pettersson         15 Järfälla OK                     46:31 
   14           Tomas Holmberg             15 Tumba-Mälarhöjden OK            46:35 
   15           Gunnar Svanberg            15 Järfälla OK                     46:53 
   16           Torbjörn Johansson         15 OK Södertörn                    48:37 
   17           Werner Köhler              15 Tullinge SK                     49:18 
   18           Leif-Gunnar Pettersson     15 Söders SOL Tyresö               53:40 
   19           Kjell Bengtsson            15 Haninge SOK                     59:28 

                Georg Larsson              15 Söders SOL Tyresö            Ej godk. 
                Per Lundgren               15 Gustavsbergs IF              ej start 
                Anders Nissar              15 Järla IF OK                  ej start 
                Sten Svanberg              15 OK Södertörn                 ej start 
                Torbjörn Löfman            15 Rotebro IS OK                ej start 
                Arne Karlsson              15 Tumba-Mälarhöjden OK         ej start 
                Benny Pettersson           15 Väsby OK                     ej start 



H45 MOTION  (2/ 

    1           Swinge Lystad              15 Nynäshamns OK                   37:49 
    2           Christer Christensson      15 OK Österåker                    46:34 



H40  (15/15)    

    1           Thomas Jansson             17 OK Roslagen                     33:05 
    2           Jan Carlsson               15 Söders SOL Tyresö               36:45 
    3           Kjell Oberger              15 IFK Lidingös Skid o OK          38:43 
    4           Johan Scherlin             16 Nyköpings OK                    39:58 
    5           Michael Granqvist          15 OK Ravinen                      40:16 
    6           Anders Brinkman            15 Järla IF OK                     44:31 
    7           Stefan Redtzer             15 Rotebro IS OK                   44:42 
    8           Anders Zederin              6 IFK Göteborg                    44:43 
    9           Patrik Ahlgren             15 Täby OK                         47:09 
   10           Per Franzén                15 OK Södertörn                    50:35 
   11           Anders Mellergård          15 Snättringe SK                   52:18 
   12           Mats Nord                  15 Nynäshamns OK                   58:02 

                Magnus Ihreskog             4 Gotlands Bro OK              ej start 
                Joakim Eriksson            16 Södertälje-Nykvar            ej start 
                Tomas Hultqvist            15 Tullinge SK                  ej start 



H35  (14/14)    

    1           Per B Nilsson              15 Järfälla OK                     38:51 
    2           Peter Jakobsson            15 OK Södertörn                    39:34 
    3           Rune Lindström             10 Sundsvalls OK                   40:37 
    4           Anders Hedberg             15 OK Södertörn                    40:48 
    5           Magnus Elwin               15 IFK Enskede                     40:57 
    6           Johan Sundin               17 OK Rodhen                       41:35 
    7           Ronnie Dahlgren            15 Gustavsbergs IF                 41:43 
    8           Peter Albinsson            15 IFK Enskede                     44:07 
    9           Mattias Skeppling          15 OK Södertörn                    45:45 
   10           Ronnie Pettersson          15 Haninge SOK                     46:46 
   11           Nicklas Nilsson            15 Stockholmspolisens IF           50:36 
   12           Robert Haglund             15 Haninge SOK                   1:04:59 

                Börje Persson              15 OK Ravinen                   Ej godk. 
                Jörgen Stegard             15 Skarpnäcks OL                ej start 



H35 MOTION  (3/ 

    1           Claes Renner               15 OK Södertörn                    34:14 

                Patrik Gille               17 OK Roslagen                  ej start 
                Erik Berggren              15 Tullinge SK                  ej start 



H21  (45/45)    

    1           Lars Håkan Sandvik         15 Täby OK                         42:05 
    2           Anders Axling              16 Södertälje-Nykvar               43:49 
    3           Fredrik Rosén              14 Jönköpings OK                   43:51 
    4           Roger Glännefors           15 Söders SOL Tyresö               45:57 
    5           Per Samuelsson             15 Tumba-Mälarhöjden OK            48:20 
    6           Mats Eriksson              15 IFK Enskede                     48:38 
    7           Christoffer Eskilsson      15 Haninge SOK                     48:58 
    8           Lars Strid                 15 Tumba-Mälarhöjden OK            49:35 
    9           Eric Roller                15 Järfälla OK                     49:44 
   10           Pavel Gvozdev               1 OK Orion                        49:57 
   11           Johan Sisell               15 OK Södertörn                    51:13 
   12           Anders Bögevig             15 OK Ravinen                      51:53 
   13           Juha Loenberg              15 Stigfinnarna                    52:05 
   14           Björn Lovang               15 IFK Lidingös Skid o OK          52:34 
   15           Göran Anlind               15 Täby OK                         54:03 
   16           Andreas Fredriksson        15 Turebergs IF                    54:36 
   17           Magnus Nordström           15 OK Älvsjö-Örby                  55:19 
   18           Mathias Wilhelmsson         8 Forsa OK                        55:20 
   19           Björn Jansson              15 Väsby OK                        55:39 
   20           Johan Westerbergh          17 OK Linné                        56:22 
   21           Mikael Hill                15 Tumba-Mälarhöjden OK            56:30 
   22           Jonas Johansson            17 Tierps SOK                      56:49 
   23           Ulf Persson                15 IFK Enskede                     57:18 
   24           Jonas Pettersson           17 Tierps SOK                      59:13 
   25           Johan Nordström            17 Tierps SOK                    1:00:21 
   26           Anders Jansson             15 Täby OK                       1:00:25 
   27           Mikael Wilhelmsson          8 Forsa OK                      1:02:24 
   28           Pontus Bergström           15 OK Österåker                  1:02:45 
   29           Staffan Åkerblom           17 OK Linné                      1:04:44 
   30           Björn Nilsson              15 Stockholmspolisens IF         1:05:07 
   31           Donald Mccarthy             6 Tolered-Utby Ol-klubb         1:06:19 
   32           Peter Löfgren              15 Täby OK                       1:06:52 
   33           Björn Linder               15 Gustavsbergs IF               1:09:39 
   34           Mats Törnros               15 Tumba-Mälarhöjden OK          1:25:32 
   35           Anders Sandwall            15 Skarpnäcks OL                 1:31:17 

                Patric de Boussard         15 IFK Enskede                  Ej godk. 
                Per-Ove Kivisäkk           15 Tullinge SK                  Ej godk. 
                Johnny Junegard            15 Tullinge SK                  Ej godk. 
                Fredrik Sone               15 Turebergs IF                 Ej godk. 
                Johan Lundvall             15 Täby OK                      Ej godk. 
                Anders Lag                 17 Tierps SOK                   Ej godk. 
                Mattias Palm               17 Rånäs OK                     ej start 
                Johan Eklöv                15 Tumba-Mälarhöjden OK         ej start 
                Mario Matanovic            15 Tumba-Mälarhöjden OK         ej start 
                Stefan Zingg                3 Västerbergslagens OL         ej start 



H21 MOTION  (3/ 

    1           Martin Ahlström            15 IFK Enskede                     30:22 
    2           Daniel Dubois              16 OK Hällen                       35:52 
    3           Joachim Wansölin           15 OK Ravinen                      39:02 



H18  (4/4)      

    1           Erik Skoglund              16 Södertälje-Nykvar               43:32 
    2           Martin Lundholm            15 Söders SOL Tyresö               46:03 

                Albin Elnerud              17 Sigtuna OK                   Ej godk. 
                Alexander Hansen           16 Södertälje-Nykvar            ej start 



H16  (18/18)    

    1           Michael Refors             15 Järla IF OK                     24:41 
    2           Oskar Sjöberg              15 Täby OK                         26:12 
    3           Adam Ivarsson              15 Haninge SOK                     26:46 
    4           Erik Pettersson            15 Turebergs IF                    26:55 
    5           Jonas Sandström            15 Järla IF OK                     27:13 
    6           Daniel Steen               15 Haninge SOK                     27:27 
    7           Oliver Lindblad Petersen   15 Söders SOL Tyresö               27:44 
    8           Gustav Bergman             15 OK Ravinen                      28:11 
    9           Robin Ekebom               15 Väsby OK                        28:12 
   10           Johan Clemedsson           15 Täby OK                         29:14 
   11           Oskar Hektor               15 Järla IF OK                     30:16 
   12           Anders Boström             15 Nynäshamns OK                   31:28 
   13           Jesper Dalgren             15 OK Ravinen                      31:52 
   14           Johan Sundvall             15 Järla IF OK                     41:06 
   15           Axel Roos Hansson          15 Täby OK                         52:18 

                Olle Mellbourn             15 Bromma-Vällingby SOK         ej start 
                Mathias Hellman            15 Haninge SOK                  ej start 
                Jonas Hellman              15 Haninge SOK                  ej start 



H14  (24/24)    

    1           Jonas Nordström            15 OK Älvsjö-Örby                  19:45 
    2           Max Peter Bejmer           15 Bromma-Vällingby SOK            20:43 
    3           Victor Karlsson            15 Järla IF OK                     21:59 
    4           Patrik Nilsson             15 Snättringe SK                   22:01 
    5           Martin Berggren            15 Järfälla OK                     22:45 
    6           Magnus Glännefors          15 Söders SOL Tyresö               22:56 
    7           Harry Jordås               15 Snättringe SK                   23:54 
    8           Jacob Svensson             15 Söders SOL Tyresö               25:00 
    9           Oskar Nordmark             15 Järfälla OK                     25:48 
   10           André Sahlsten             15 Skarpnäcks OL                   25:49 
   11           Jakob Redtzer              15 Rotebro IS OK                   26:26 
   11           Tobias Steen               15 Haninge SOK                     26:26 
   13           Tommy Batz                 15 Skarpnäcks OL                   27:39 
   14           Olle Carlsson              15 Söders SOL Tyresö               29:56 
   15           Niklas Källman             15 Järfälla OK                     30:30 
   16           Hampus Nord                15 Nynäshamns OK                   30:36 
   17           Thomas Collins Westergre   15 Nynäshamns OK                   31:54 
   18           Christoffer Borg           15 Haninge SOK                     43:18 
   19           Erik Lystad                15 Nynäshamns OK                   45:13 

                Kalle Enfors Tapper        15 IFK Lidingös Skid o OK      ej fullf. 
                Arvid Eriksson             15 IFK Lidingös Skid o OK       ej start 
                Carl Sundelius             15 Järfälla OK                  ej start 
                Hugo Nissar                15 Järla IF OK                  ej start 
                Viktor Lindberg            17 OK Roslagen                  ej start 



H12  (21/21)    

    1           Martin Dahlgren-Rosén      15 Järla IF OK                     17:39 
    2           Rasmus Palmqvist           15 Järfälla OK                     19:27 
    3           Love Ottosson              15 Haninge SOK                     19:36 
    4           Rikard Mattsson             3 Leksands OK                     19:59 
    5           Assar Hellström            15 Skarpnäcks OL                   20:02 
    6           Alexander Arvidsson        15 Täby OK                         22:54 
    7           Rikard Scharp              15 IFK Lidingös Skid o OK          23:55 
    8           Hugo Nord                  15 Nynäshamns OK                   25:59 
    9           Petter Granli              15 IFK Lidingös Skid o OK          26:05 
   10           Simon Fröjd                15 Snättringe SK                   27:41 
   11           Albin Björk                15 Söders SOL Tyresö               28:06 
   12           Jonatan Solin              15 Söders SOL Tyresö               28:38 
   13           Tiemo Schramm              15 Snättringe SK                   29:53 
   14           Johan Karlsson             15 Järla IF OK                     30:37 
   15           Johnny Rahlén              15 OK Ravinen                      36:21 
   16           Oskar Greilert             15 Haninge SOK                     36:28 
   17           Mikael Önnberg             15 Haninge SOK                     40:43 
   18           Magnus Harrysson           15 Nynäshamns OK                   48:07 

                Jakob Ivarsson             15 Haninge SOK                  Ej godk. 
                Olle Forsberg              15 OK Ravinen                   Ej godk. 
                Sebastian Svärd            15 Haninge SOK                  ej start 



H10  (4/4)      

    1           Andreas Hultqvist          15 Tullinge SK                     13:53 
    2           Alexander Ahlgren          15 Täby OK                         20:45 
    3           Manne Frändén              15 Järla IF OK                     22:20 

                Daniel Bengtsson           15 Haninge SOK                  ej start 


D80  (2/2)      

    1           Lilian Ennerling           15 Stockholms OK                 1:42:29 

                Karin Olsson               15 Hammarby IF OF               ej start 


D75  (3/3)      

    1           Maj Boudrie                15 Väsby OK                        33:50 
    2           Ulla-Britta Hall           15 Järla IF OK                     37:38 
    3           Ann-Mari Moberg            15 Solna OK                        53:45 



D70  (5/5)      

    1           Sonja Sundell              15 Sundbybergs IK                  39:30 
    2           Margareta Sundberg         15 Snättringe SK                   46:34 
    3           Ingrid Carlsson            15 Täby OK                         52:30 
    4           Ulla-Britt Åleberg         15 Rotebro IS OK                 1:00:23 

                Birgitta Westergren        15 Täby OK                      Ej godk. 



D65  (9/9)      

    1           Berit Lindunger            15 Haninge SOK                     33:26 
    2           Ulla Andersson             15 OK Södertörn                    35:14 
    3           Gun Larsson                15 Hammarby IF OF                  37:49 
    4           Gunvor Granath             15 Nynäshamns OK                   40:02 
    5           Elisabet Bucht             15 Järfälla OK                     42:48 
    6           Edda Nilsson               15 Stockholmspolisens IF           43:05 
    7           Pia Vikström               15 Täby OK                         44:15 
    8           Gunnel Junegard            15 OK Södertörn                    44:28 
    9           Solveig Humla              15 Solna OK                        46:41 



D60  (6/6)      

    1           Gunnel Granqvist           15 Nynäshamns OK                   34:31 
    2           Inger Pahlén               15 Söders SOL Tyresö               35:10 
    3           Ann-Louise Johansson       15 Skarpnäcks OL                   38:58 
    4           Inger Jansson              15 Nynäshamns OK                   40:56 
    5           Karin Tibbelin             15 Turebergs IF                    43:02 
    6           Siw Ekelöf                 14 Värend GN OL                    46:09 



D55  (8/8)      

    1           Aila Halttunen             15 Haninge SOK                     25:59 
    2           Anne Lundmark              15 Järfälla OK                     30:27 
    3           Margareta Haraldsson       15 Gustavsbergs IF                 32:10 
    4           Helen Törnros              15 Tumba-Mälarhöjden OK            33:03 
    5           Marianne Persson           15 IFK Enskede                     37:08 
    6           Margareta Hagstedt         15 Väsby OK                        37:18 
    7           Gunilla Glanshed           15 IFK Enskede                     39:31 

                Ulla Gummesson             15 Väsby OK                     ej start 



D50  (9/9)      

    1           Lena Jansson               15 Järla IF OK                     28:41 
    2           Kerstin Amnell             15 Solna OK                        29:09 
    3           Karin Ivarsson             15 Haninge SOK                     31:09 
    4           Monika Gustafsson          15 OK Södertörn                    31:27 
    5           Marie-Louise Karlqvist      4 Svaide-Roma SOK                 33:22 
    6           Cajsa Christensson         15 OK Österåker                    40:04 
    7           Marita Berg                17 Sigtuna OK                      40:13 
    8           Eva Nordin                 15 Gustavsbergs IF                 43:31 

                Ingrid Andersson           15 OK Österåker                 ej start 



D45  (18/18)    

    1           Anita Karlsson             15 OK Södertörn                    26:54 
    2           Kerstin Eriksson           15 Snättringe SK                   28:05 
    3           Anna-Karin Ohlsson         15 Tullinge SK                     29:04 
    4           Helena Bachman             15 Täby OK                         30:13 
    5           Eva Lindmark-Molén         15 Skarpnäcks OL                   30:27 
    6           Eva Olsson                 15 Hammarby IF OF                  30:39 
    7           Marie Malmborg             15 Söders SOL Tyresö               30:46 
    8           Gunilla Kreiss             15 Järla IF OK                     31:02 
    9           Åsa Sundberg               15 OK Södertörn                    31:58 
   10           Monika Larsson             15 Skarpnäcks OL                   32:33 
   11           Margareta Wadin            15 OK Älvsjö-Örby                  33:12 
   12           Anne Nysten                15 Haninge SOK                     34:10 
   13           Britt-Marie Hellgren       15 OK Älvsjö-Örby                  34:31 
   14           Ann-Sofie Svanberg         15 OK Södertörn                    37:38 
   15           Maggan Bogstedt            15 Tullinge SK                     38:20 
   16           Eva Elnerud                17 Sigtuna OK                      39:47 
   17           Lotta Eriksson             15 OK Ravinen                      41:00 
   18           Eva Emanuelsson            15 IFK Lidingös Skid o OK          44:40 



D45 MOTION  (5/ 

    1           Eva Boström                15 Nynäshamns OK                   44:15 
    2           Kristin Morén              15 Snättringe SK                   44:45 
    3           Kerstin Paulsson           15 Snättringe SK                   45:36 
    4           Kerstin Movin              15 Snättringe SK                   51:45 

                Ewa Arvidsson              15 OK Södertörn                 Ej godk. 



D40  (10/10)    

    1           Ann Bergman                15 OK Ravinen                      36:28 
    2           Carina Hill                15 Tumba-Mälarhöjden OK            39:23 
    3           Guje Almroth               15 Järla IF OK                     41:15 
    4           Anna Lindskog-Petterss     15 Turebergs IF                    43:51 
    5           Ingrid Mattsson            15 OK Älvsjö-Örby                  45:08 
    6           Marie Strand               15 OK Österåker                    46:32 
    7           Carin Kihlström            15 Täby OK                         47:38 
    8           Marie Forshällen           15 Turebergs IF                    58:54 
    9           Ulrica Mellergård          15 Snättringe SK                 1:10:57 

                Monica Fröjd               15 Snättringe SK                ej start 



D35  (10/10)    

    1           Anna Strand                15 Tullinge SK                     38:56 
    2           Carin Rosén                15 Gustavsbergs IF                 39:45 
    3           Anna-Lena Lindström        10 Sundsvalls OK                   41:15 
    4           Lotta Östervall            15 Tumba-Mälarhöjden OK            46:16 
    5           Tove Österman              15 Järla IF OK                     48:26 
    6           Kristina Lindholm          15 Skarpnäcks OL                   48:29 
    7           Ann Dufva                  15 OK Södertörn                    51:50 
    8           Annette Näslund            15 Rotebro IS OK                 1:22:39 

                Ann Roller                 15 Järfälla OK                  ej start 
                Moni Winsnes               16 Södertälje-Nykvar            ej start 



D35 MOTION  (3/ 

    1           Ingrid Rinnbäck            15 Täby OK                         44:37 
    2           Barbro Pousette            15 Tumba-Mälarhöjden OK            50:19 

                Gunilla Rudander           15 Sundbybergs IK               ej start 



D21  (29/29)    

    1           Fanny Deckner              15 Skarpnäcks OL                   40:22 
    2           Erika Christensson            Halden Skiklubb                 40:40 
    3           Maria von Schmalensé       15 Täby OK                         41:36 
    4           Weronica Carlsson           6 IFK Göteborg                    42:26 
    5           Emelie Holmström           15 OK Ravinen                      42:50 
    6           Jenny Westerbergh          17 OK Linné                        43:34 
    7           Jenny Holmberg             15 Turebergs IF                    46:00 
    8           Anna-Karin Sundqvist       15 Tullinge SK                     47:49 
    9           Annica Jansson             15 IFK Lidingös Skid o OK          48:53 
   10           Caroline Sjökvist          15 Söders SOL Tyresö               48:59 
   11           Diana Sarmiala             15 Tumba-Mälarhöjden OK            50:07 
   12           Emma Englid                15 Tumba-Mälarhöjden OK            51:52 
   13           Mari Svensson              16 OK Hällen                       54:28 
   14           Elin Isgren                15 IFK Enskede                     56:17 
   15           Elin Svensson              15 Snättringe SK                   57:12 
   16           Åsa Berg                   17 Sigtuna OK                      58:14 
   17           My Heinrup                 15 Järla IF OK                     58:43 
   18           Ewa Albrektsson            15 OK Ravinen                      58:48 
   19           Åsa Johansson              15 Tullinge SK                   1:00:33 
   20           Therese Holmström          15 OK Ravinen                    1:02:58 
   21           Linda Ruthström            15 Tumba-Mälarhöjden OK          1:03:48 
   22           Malin Albinsson            15 IFK Enskede                   1:17:32 

                Maria Lybert               15 OK Ravinen                   Ej godk. 
                Annica Sundeby             15 Tumba-Mälarhöjden OK         Ej godk. 
                Pernilla Nilsson           15 Järfälla OK                  ej start 
                Lena Öhman                 17 OK Linné                     ej start 
                Anna Larsson               15 Söders SOL Tyresö            ej start 
                Camilla Svensson           15 Tumba-Mälarhöjden OK         ej start 
                Annika Lindberg            15 Turebergs IF                 ej start 



D21 MOTION  (1/ 

    1           Camilla Nysten             15 Haninge SOK                     37:56 



D20  (5/5)      

    1           Sara Johansson             15 OK Ravinen                      51:33 
    2           Jonna Rickard              15 IFK Enskede                     57:09 
    3           Nina Lager                 15 Haninge SOK                   1:02:46 

                Erika Hagrot               15 Täby OK                      ej start 
                Mia Grönqvist               4 Svaide-Roma SOK              ej start 



D16  (23/23)    

    1           Malin Sandström            15 Järla IF OK                     25:45 
    2           Eva Englid                 15 Tumba-Mälarhöjden OK            25:49 
    3           Frida Forsberg             15 OK Ravinen                      27:16 
    4           Erica Hellgren             15 OK Älvsjö-Örby                  28:06 
    5           Kristina Moberg            15 Tumba-Mälarhöjden OK            28:21 
    6           Jenny Asztalos             15 Tumba-Mälarhöjden OK            29:05 
    7           Ellen Jansson              15 Järla IF OK                     29:10 
    8           Frida Ottosson             15 Haninge SOK                     30:05 
    9           Matilda Lagerholm          15 Tumba-Mälarhöjden OK            30:10 
   10           Karin Egeltoft             15 Skarpnäcks OL                   30:31 
   11           Johanna Einarsson          15 Tullinge SK                     30:34 
   12           Maria Movin                15 Snättringe SK                   31:20 
   13           Ronja Hill                 15 Tumba-Mälarhöjden OK            32:49 
   14           Sofie Redtzer              15 Rotebro IS OK                   33:59 
   15           Jenny Dahlström            15 Snättringe SK                   34:08 
   16           Charlotte Ihrfors          15 IFK Lidingös Skid o OK          34:42 
   17           Amanda Jonasson            15 Väsby OK                        34:47 
   18           Felicia Knorn              15 Rotebro IS OK                   48:36 

                Linnéa Svensson            15 Tumba-Mälarhöjden OK         Ej godk. 
                Elina Wännman              15 Nynäshamns OK                ej start 
                Linnea Längberg            15 Järla IF OK                  ej start 
                Ida Andersson              15 Järla IF OK                  ej start 
                Stina Jeppsson             15 Rotebro IS OK                ej start 



D14  (20/20)    

    1           Karolin Ohlsson            15 Tullinge SK                     22:14 
    2           Elisabeth Ahlgren          15 Täby OK                         22:19 
    3           Annie Forsberg             15 OK Ravinen                      23:00 
    4           Elin Sundqvist             15 Tullinge SK                     23:01 
    5           Rebecka Heinrup            15 Järla IF OK                     23:16 
    6           Gabriella Holmström        15 OK Ravinen                      23:21 
    7           Kathrin Svanberg           15 OK Södertörn                    23:47 
    8           Louise Markstedt           15 OK Södertörn                    24:43 
    9           Klara Hall                 15 Järla IF OK                     24:56 
   10           Linn Johansson             15 OK Ravinen                      25:35 
   11           Ida Forsén                 15 Tullinge SK                     25:43 
   12           Erika Haegermark Nilsson   15 Järla IF OK                     28:11 
   13           Beatrice Köhler            15 Tullinge SK                     29:09 
   14           Cecilia Emanuelsson        15 IFK Lidingös Skid o OK          31:16 
   15           Anna Lindmark              15 Skarpnäcks OL                   31:35 
   16           Frida Forshällen           15 Turebergs IF                    31:50 
   17           Marika Gille               17 OK Roslagen                     37:13 
   18           Mathilda Holmström         15 OK Ravinen                      42:01 

                Matilda Hektor             15 Järla IF OK                  ej start 
                Angelica Wännman           15 Nynäshamns OK                ej start 



D12  (15/15)    

    1           Helena Markstedt           15 OK Södertörn                    16:57 
    2           Malin Carlsson             15 Söders SOL Tyresö               22:41 
    3           Hilda Mattsson             15 Järla IF OK                     22:53 
    4           Linnea Almroth             15 Järla IF OK                     23:26 
    5           Josefin Dalgren            15 OK Ravinen                      23:28 
    6           Tove Forshällen            15 Turebergs IF                    24:06 
    7           Minna Sahlsten             15 Skarpnäcks OL                   25:02 
    8           Amanda Starkenberg         15 IFK Lidingös Skid o OK          26:11 
    9           Denise Landén              15 Järla IF OK                     27:27 
   10           Klara Mattsson             15 OK Älvsjö-Örby                  27:36 
   11           Jasmine Lundmark           15 Järfälla OK                     28:32 
   12           Johanna Ivarez             15 OK Södertörn                    33:33 
   13           Frida Jansson              15 OK Södertörn                    34:49 

                Moa Nissar                 15 Järla IF OK                  ej start 
                Liisa Wettemark            15 Sundbybergs IK               ej start 



D10  (9/9)      

    1           Hanna Korhonen             15 Haninge SOK                     14:08 
    2           Siiri Nilsson              15 Sundbybergs IK                  18:28 
    3           Boel Sundberg              15 OK Södertörn                    18:47 
    4           Ronja Bergman              15 Tullinge SK                     19:37 
    5           Sofia Pettersson           15 Turebergs IF                    21:11 
    6           Sara Malmborg              15 Skogsluffarnas OK               21:41 
    7           Jennifer Andersson         15 Haninge SOK                     22:04 
    8           Elin Tengelin              15 OK Ravinen                      32:00 
    9           Ella Bogstedt              15 Tullinge SK                     33:46 



U4  (1/1)       

    1           Sally Nord                 15 Nynäshamns OK                   36:55 



U3  (7/7)       

    1           Camilla Kihlström          15 Täby OK                         26:07 
    2           Lovisa Karlevall           15 Haninge SOK                     28:35 
    3           Erik Berglund              15 SoIK Hellas                     33:58 
    4           Malin Enqqvist             15 Haninge SOK                     42:31 

                Nils Amberg                15 Järla IF OK                  Ej godk. 
                Victor Davidsson           15 Solna OK                     ej start 
                Anton Bachman              15 Täby OK                      ej start 



U2  (11/11)     

    1           Sara Ulvhag                15 OK Österåker                    14:40 
    2           Erik Haegermark Nilsson    15 Järla IF OK                     15:10 
    3           Widar Johansson            15 Haninge SOK                     17:46 
    4           Ellinor Brandt             15 Sundbybergs IK                  18:25 
    5           Axel Forshällen            15 Turebergs IF                    19:39 
    6           Nathalie Lybert            15 OK Ravinen                      20:15 
    7           Linnéa Granlund            15 Täby OK                         21:54 
    8           Caroline Berglind          15 OK Södertörn                    23:16 
    9           Malin Tärnrot              15 SoIK Hellas                     23:34 
   10           Elin Söder                 15 Tullinge SK                     24:08 
   11           Anton Tärnrot              15 SoIK Hellas                     26:01 



U1  (13/13)     

    1           Simon Nysten               15 Haninge SOK                     12:57 
    2           Joel Marton                15 Täby OK                         14:53 
    3           Johannes Marton            15 Täby OK                         15:09 
    4           Gabriel Lundvall           15 Täby OK                         16:11 
    5           Johannes Källman           15 Järfälla OK                     17:38 
    6           Anna Dahlgren-Rosén        15 Gustavsbergs IF                 17:49 
    7           Lovisa Östervall           15 Tumba-Mälarhöjden OK            17:51 
    8           Emil Andersson             15 Haninge SOK                     17:59 
    9           Birk Bergman               15 Tullinge SK                     18:54 
   10           Linnea Paulsson            15 Snättringe SK                   22:04 
   11           Linnea Almlöf              15 Haninge SOK                     26:02 

                Otto Brinkman              15 Järla IF OK                  ej start 
                Amanda Berggren            15 Tullinge SK                  ej start 



INSKOLNING  (3/ 

                Isabella Enfors Tapper     15 IFK Lidingös Skid o OK          Godk. 
                Maja Lindholm              15 Skarpnäcks OL                   Godk. 
                Felix Ekstrand             15 Järla IF OK                     Godk. 



Öppen 1  (14/14 

    1           Jakob Andersson            15 OK Södertörn                    18:22 
    2           Björelind David            15 Järla IF OK                     22:40 
    3           Lukas Olsson               15 Väsby OK                        23:28 
    4           Frida Junegard             15 Tullinge SK                     24:31 
    5           Filip Olsson               15 Väsby OK                        28:03 
    6           Max Klasson                15 OK Ravinen                      28:56 
    7           Calle Bogstedt             15 Tullinge SK                     35:55 
    8           Anton Hördell              15 Söders SOL Tyresö               37:23 
    9           Lovisa Nimvik Stern        15 Järfälla OK                     41:15 
   10           Linn Holmer                   Klubblös                        41:17 
   11           Johanna Nimvik Stern       15 Järla IF OK                     42:10 
   12           Sabina Ydenius                Klubblös                        45:43 

                Mina Durietz                  Klubblös                     Ej godk. 
                Ville Durietz                 Klubblös                     Ej godk. 



Öppen 2  (21/21 

    1           Lotta Tapper               15 Haninge SOK                     25:45 
    2           Magnus Boman                  Klubblös                        26:09 
    3           Gunnar Ericsson            15 Väsby OK                        26:27 
    4           Beatriz Mendoza            15 Snättringe SK                   28:05 
    5           Anne-Maj Nilsson           15 OK Ravinen                      28:41 
    6           Annica Ahlgren             15 Täby OK                         29:37 
    7           Garner Schindler           15 Snättringe SK                   32:55 
    8           Jim Larsson                15 Snättringe SK                   33:48 
    9           Heidi Bjerkhaug            15 OK Ravinen                      34:12 
   10           Marika Hedström            15 Järla IF OK                     34:21 
   11           Nina de Boussard           15 IFK Enskede                     36:50 
   12           Carita Källman             15 Järfälla OK                     36:51 
   13           Rasmus Larsson             15 Snättringe SK                   38:02 
   14           Märta Skog                 15 Tullinge SK                     42:13 
   15           Edvind Dahlström           15 Snättringe SK                   42:16 
   16           iselott ttosson            16 Nyköpings OK                    43:08 
   17           Olle Skog                  15 Tullinge SK                     43:18 
   18           Axel Ydenius               15 Tullinge SK                     43:21 
   19           Lini Bringsäter            15 Haninge SOK                     54:06 
   20           Marianne Birke Englid      15 Tumba-Mälarhöjden OK            54:21 
   21           Pia Persson                15 Snättringe SK                   59:10 



Öppen 4  (24/24 

    1           Leo Larsson                   Klubblös                        35:02 
    2           Sören Harrysson            15 Nynäshamns OK                   44:51 
    3           Catarina Rolén             15 Skarpnäcks OL                   46:22 
    4           Olle Selander                 Klubblös                        47:39 
    5           Lena Hellström             15 Skarpnäcks OL                   48:56 
    6           Maria Thelin                  Klubblös                        52:25 
    7           Lars Nicander              15 Spårvägens OK                   53:06 
    8           Tryggve Trygg              17 OK Roslagen                     55:55 
    9           Klara Skogmyr              15 Nynäshamns OK                   56:19 
   10           Petter Skantze                Klubblös                        57:32 
   11           Gunnar Dahlström           15 Söders SOL Tyresö               58:03 
   12           Helena Falk                15 Skarpnäcks OL                   58:58 
   13           Sofia Ulvhag               15 OK Österåker                  1:00:29 
   14           Niklas Ersson              15 Solna OK                      1:01:46 
   15           Kjerstin Markstedt         15 OK Södertörn                  1:03:42 
   16           Ari Sahlsten               15 Skarpnäcks OL                 1:05:27 
   17           Arne Hjelm                 15 Sundbybergs IK                1:05:57 
   18           Margaretha Nylund          15 OK Södertörn                  1:06:14 
   19           Lina Jonsson               15 Haninge SOK                   1:22:24 
   20           Kristina Berg                 Klubblös                      1:24:00 
   21           Bengt Åhlander             15 Hammarby IF OF                1:32:16 
   22           Anna Zvantesson            15 Enebybergs IF                 1:37:01 
   23           Ingemar Lagerkvist         15 Väsby OK                      1:46:04 

                Ingrid Olsson              15 Väsby OK                     Ej godk. 



Öppen 5  (16/16 

    1           Torbjörn Bergman           15 Tullinge SK                     44:51 
    2           Per Stellborn              15 SoIK Hellas                     55:05 
    3           Torbjörn Larsson           15 Täby OK                       1:00:26 
    4           Maria Nimvik               15 Järla IF OK                   1:04:02 
    5           Rogert Hägg                15 Täby OK                       1:04:57 
    6           Mikael Källman             15 Järfälla OK                   1:13:28 
    7           Joakim Olsson              15 Väsby OK                      1:16:53 
    8           Lars-Arne Eriksson         15 Haninge SOK                   1:19:19 
    9           Jarl Olsson                15 Spårvägens OK                 1:21:46 
   10           Maria Hammarstedt          15 Tullinge SK                   1:23:35 
   11           Siv Frölund                15 Haninge SOK                   1:24:50 
   12           Atle Zvantesson            15 Enebybergs IF                 1:29:46 
   13           Leif Nordström             15 Nynäshamns OK                 2:11:08 

                Johnny Lindholm            15 Skarpnäcks OL                Ej godk. 
                Sten Hellström             15 Skarpnäcks OL                Ej godk. 
                Anders Wallander              Klubblös                     Ej godk. 



Öppen 7  (25/25 

    1           Emelie Bringsäter          15 Haninge SOK                     31:27 
    2           Jokim Skantze                 Klubblös                        31:29 
    3           Tommy Ekblom               16 Södertälje-Nykvar               32:33 
    4           Håkan Granevi              15 Tullinge SK                     32:58 
    5           Ulf Andersson              15 Haninge SOK                     34:49 
    6           Ola Svensson               15 Söders SOL Tyresö               35:02 
    7           Annika Sundvall            15 Järla IF OK                     35:11 
    8           Erland Ljungström          15 Spårvägens OK                   37:56 
    9           Sven Jonsson               15 Snättringe SK                   38:19 
   10           Björn Löwgren              15 Spårvägens OK                   39:06 
   11           Hans Blomqvist             17 OK Roslagen                     40:43 
   12           Ulla Clevnert              15 Spårvägens OK                   41:14 
   13           Inger Sörlin               15 Järfälla OK                     42:02 
   14           Sebastian Tegnebratt       15 OK Södertörn                    44:20 
   15           Kjell Magnusson            15 Sundbybergs IK                  45:54 
   16           Linda Nordin Abaji         15 Sundbybergs IK                  46:24 
   17           Lars-Olov Andersson        17 Sigtuna OK                      48:21 
   18           Alf Rosén                  15 Gustavsbergs IF                 48:28 
   19           Gunnar Hellman             15 Haninge SOK                     48:53 
   20           Stig Larsson               15 Spårvägens OK                   50:14 
   21           Kersti Larsson             15 Spårvägens OK                   52:25 
   22           Åke Andreasson             15 Gustavsbergs IF                 56:18 
   23           Eva Svanberg               15 Järfälla OK                     58:31 
   24           Anita Lindblom                Klubblös                      1:00:06 

                Riggan Frändén             15 Järla IF OK                  Ej godk. 



Öppen 8  (32/32 

    1           Robert Tellvik             15 Tumba-Mälarhöjden OK            36:41 
    2           Johan Markstedt            15 OK Södertörn                    38:41 
    3           Samuel Henriksson          15 Skarpnäcks OL                   39:14 
    4           Per Forsberg               15 IFK Enskede                     40:57 
    5           Jacob Bolin                15 Tullinge SK                     42:07 
    6           Lars Greilert              15 Haninge SOK                     43:18 
    7           Curt Rahlén                15 OK Ravinen                      48:13 
    8           Annica Clevnert Leire         Sävedalens AIK                  48:23 
    9           Bernt Eriksson             15 Spårvägens OK                   48:47 
   10           Kristina Aneland           15 OK Ravinen                      50:50 
   11           Lars Klasson               15 OK Ravinen                      51:16 
   12           Anders Leire                  Sävedalens AIK                  51:48 
   13           Per-Anders Carlstedt       15 Stockholms Godtemplares IF      53:03 
   14           Jonatan Lindell            15 IFK Enskede                     53:56 
   15           Lennart Brattgård          15 IFK Lidingös Skid o OK          56:13 
   16           Christer Gustavsson         8 Forsa OK                        56:15 
   17           Lars Göransson             15 Järla IF OK                     56:31 
   18           Gia Wickbom                11 Vittjärvs IK                    56:37 
   19           Peter Westman              11 Vittjärvs IK                    58:55 
   20           Thomas Ström               15 Skogsluffarnas OK               59:08 
   21           Mats Adolfsson             15 Tumba-Mälarhöjden OK          1:01:58 
   21           Magnus Sneitz              15 Järfälla OK                   1:01:58 
   23           Luca Manai                 15 Ericsson IK                   1:03:29 
   24           Rikard Pehrsson            15 Snättringe SK                 1:03:35 
   25           Stefan Ljungdahl           14 Hässleby SOK                  1:04:45 
   26           Lasse Larsson                 Klubblös                      1:05:00 
   27           Katarina Rundström         15 IFK Enskede                   1:05:40 
   28           Roland Löwgren             15 Spårvägens OK                 1:09:57 
   29           Martin Eriksson            15 OK Södertörn                  1:10:06 
   30           Lars-Åke Aspelin              Klubblös                      1:10:57 
   31           Klas Langels               15 Skarpnäcks OL                 1:22:34 
   32           Oskar Nederheim            15 Skarpnäcks OL                 1:22:51