Hellas Påskelitfr 2004-04-09 16:44
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl         Rank Namn                    Klubb                          Tid 



H21 ELIT  (56)     12090 m                     

    1              Mogensen Allan          OK Ravinen                 1:31:51 
    2              Bellander Martin        Gustavsbergs IF            1:35:27 
    3              Lindskog Martin         OK Ravinen                 1:37:30 
    4              Olsson Per-Åke          OK Ravinen                 1:41:03 
    5              Frödin Markus           Sundsvalls OK              1:43:03 
    6              Cederlöf Magnus         Järfälla OK                1:43:14 
    6              Eklöv Johan             Tumba-Mälarhöjden OK       1:43:14 
    8              Jansson Lasse           Gävle OK                   1:44:52 
    9              Alm Jonathan            Järfälla OK                1:45:07 
   10              Sundberg Erik           Stora Tuna IK              1:45:35 
   11              Westbom Jonas           OK Hammaren                1:46:26 
   12              Hietanen Harry          Gävle OK                   1:49:23 
   13              Ohlsson Lars            Gävle OK                   1:49:32 
   14              Sisell Erik             Gävle OK                   1:51:30 
   15              Asp Martin              Täby OK                    1:52:21 
   16              Allared Mattias         Tumba-Mälarhöjden OK       1:53:29 
   17              Forsberg Lasse          OK Ravinen                 1:54:06 
   18              Nyberg Håkan            IFK Lidingös Skid o OK     1:56:07 
   19              Johansson Tommy         Järfälla OK                1:56:31 
   20              Melin Gunnar            Sundbybergs IK             1:57:34 
   21              Thurén Magnus           IK Hakarpspojkarna         1:58:05 
   22              Axling Anders           Södertälje-Nykvar          2:00:56 
   23              Malm Nils               IFK Lidingös Skid o OK     2:01:52 
   24              Hedin Gustav            Södertälje-Nykvar          2:02:16 
   25              Berggrund Mattias       OK Ravinen                 2:04:59 
   26              Björklund Johan         Västerbergslagens OL       2:09:49 
   27              Hejdenberg Richard      Gävle OK                   2:09:57 
   28              Delic Petar             Tumba-Mälarhöjden OK       2:26:08 
   29              Konst Frode             IL Tyrving                 2:27:05 

                   Ingelsson Niklas        Gävle OK                  Ej godk. 
                   Stenberg Lars-Göran     Hammarby IF OF            Ej godk. 
                   Klevegård Markus        IF Thor                   Ej godk. 
                   Lind Ola                IF Thor                   Ej godk. 
                   Balck Mattias           IFK Lidingös Skid o OK    Ej godk. 
                   Öjebo Ulf               IFK Lidingös Skid o OK    Ej godk. 
                   Wrahme Björn            IFK Moras OK              Ej godk. 
                   Adolfsson Markus        Linköpings OK             Ej godk. 
                   Hansen Christian        OK Ravinen                Ej godk. 
                   Blom Patrik             Rehns BK                  Ej godk. 
                   Lundgren Martin         Sundsvalls OK             Ej godk. 
                   Hammarberg Martin       Sundsvalls OK             Ej godk. 
                   Ek Per                  Söders SOL Tyresö         Ej godk. 
                   Persson Henrik          Tullinge SK               Ej godk. 
                   Samuelsson Per          Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk. 
                   Lyytikänen Mika         Paimion Rasti             Ej godk. 
                   Pospisil Vitek          OK Ravinen                Ej godk. 
                   Kaisajuntti Linus       IFK Lidingös Skid o OK    Ej godk. 
                   Lindberg Petter         Gävle OK                  ej start 
                   Norin Dan               Gävle OK                  ej start 
                   Eriksson Mattias        Gävle OK                  ej start 
                   Buud Jonas              IFK Moras OK              ej start 
                   Kudriavcevas Paulius    SOIK Hellas               ej start 
                   Eliasson Tobias         Sundsvalls OK             ej start 
                   Junegard Johnny         Tullinge SK               ej start 
                   Lindeqvist Juuso        Paimion Rasti             ej start 
                   Virtanen Janne          Paimion Rasti             ej start 



H20 ELIT  (11)     9070 m                      

    1              Krepsta Simonas         IFK Moras OK               1:09:55 
    2              Lindahl Johan           Täby OK                    1:11:35 
    3              Fredriksson John        Täby OK                    1:12:35 
    4              Johansson Martin        IFK Moras OK               1:12:48 
    5              Bäckström Jonas         Sundsvalls OK              1:25:00 
    6              von Rosen Philip        Bromma-Vällingby SOK       1:25:13 
    7              Fogeby Tobias           Rehns BK                   1:33:27 
    8              Karlsson Magnus         Södertälje-Nykvar          1:34:13 
    9              Wiklund Henrik          Bromma-Vällingby SOK       1:58:55 
   10              Johnsson Tomas          Sundsvalls OK              2:36:36 

                   Bertakus Edgars         Rehns BK                  ej start 



H18 ELIT  (14)     7400 m                      

    1              Johansson Lars          IFK Moras OK               1:14:14 
    2              Perret Daniel           IFK Moras OK               1:15:08 
    3              Ericsson Joel           Haninge SOK                1:19:13 
    4              Olofsson Pär            Rehns BK                   1:24:57 
    5              Roze Renars             Rehns BK                   1:25:33 
    6              Stenfalk Joel           Täby OK                    1:25:53 
    7              Falk Jesper             Haninge SOK                1:45:59 

                   Tarandi Anders          IFK Lidingös Skid o OK    Ej godk. 
                   Argårds Andreas         IFK Moras OK              Ej godk. 
                   Lagerstrand Johan       Rotebro IS                Ej godk. 
                   Norell Viktor           Söders SOL Tyresö         Ej godk. 
                   Westerlund Robin        Täby OK                   Ej godk. 
                   Pers Anders             IFK Moras OK              ej start 
                   Palm Martin             IFK Moras OK              ej start 



D21 ELIT  (17)     7070 m                      

    1              Karlberg Lina           Tullinge SK                  59:35 
    2              Sandström Maria         OK Ravinen                 1:00:40 
    3              Danielsson Magdalena    IFK Lidingös Skid o OK     1:01:53 
    4              Andersson Yvonne        Tullinge SK                1:05:36 
    5              Soulard Juliette        Södertälje-Nykvar          1:05:38 
    6              Dambe Inga              Paimion Rasti              1:05:40 
    7              Noborn Karin            Sundsvalls OK              1:06:14 
    8              Ericsson Thérès         OK Ravinen                 1:09:13 
    9              Näsman Christina        IFK Lidingös Skid o OK     1:10:40 
   10              Tarandi Emma            IFK Lidingös Skid o OK     1:11:30 
   11              Andréasson Anna         Köping-Kolsva OK           1:12:12 
   12              Jansson Annica          IFK Lidingös Skid o OK     1:18:22 
   13              Pundure Marite          OK Ravinen                 1:19:43 
   14              Backlund Helena         Gävle OK                   1:22:22 
   15              Lövgren Katarina        IFK Moras OK               1:28:14 
   16              Emlén Carin             Vittjärvs IK               1:50:59 

                   Erlandsson Jenny        Sundsvalls OK             Ej godk. 



D20 ELIT  (9)      6130 m                      

    1              Fredriksson Fanny       Täby OK                      55:38 
    2              Boström Karin           Järfälla OK                  56:29 
    3              Öhman Sanna             Tumba-Mälarhöjden OK       1:02:15 
    4              Andersson Mirja         Söders SOL Tyresö          1:06:37 
    5              Persson Sofia           Snättringe SK              1:09:41 
    6              Berglund Lina           Järfälla OK                1:11:04 
    7              Axelsson Emelie         Tumba-Mälarhöjden OK       1:17:47 
    8              Alm Katarina            Järfälla OK                1:18:41 
    9              Stenfalk Cecilia        Täby OK                    1:19:14 



D18 ELIT  (15)     5320 m                      

    1              Eskilsson Sara          Haninge SOK                  50:55 
    2              Eriksson Tina           Järfälla OK                  56:18 
    3              Johansson Ida           IFK Moras OK                 57:35 
    4              Pettersson Linn         Tullinge SK                1:02:19 
    5              Svensson Eva            IFK Moras OK               1:02:48 
    6              Karlsson Elin           Turebergs IF               1:05:46 
    7              Persson Lisa            IFK Lidingös Skid o OK     1:10:25 
    8              Nilsson Anna            FK Snapphanarna            1:11:36 
    9              Bäckström Jessica       Sundsvalls OK              1:13:30 
   10              Lundmark Åsa            Bromma-Vällingby SOK       1:14:03 
   11              Tiderman Anna           Snättringe SK              1:16:48 
   12              Rapp Sara               IFK Moras OK               1:18:43 
   13              Holmström Anna          Stora Tuna IK              1:42:50 

                   Lundholm Gabriella      Söders SOL Tyresö         Ej godk. 
                   Mattsson Ingrid         Sundsvalls OK             ej start 



H80  (7)           2620 m                      

    1              Sahlberg Hans           Stigfinnarna                 41:13 
    2              Svensson Åke            Mjölby OK                    41:48 
    3              Gärderud Sven           Skogsluffarnas OK            42:38 
    4              Arvidsson Folke         Skogsluffarnas OK            43:48 
    5              Olsson Erik             Hammarby IF OF               44:53 

                   Holmberg Thor           OK Södertörn              Ej godk. 
                   Moberg Henry            Solna OK                  Ej godk. 



H75  (9)           3080 m                      

    1              Gard Helge              Söders SOL Tyresö            42:24 
    2              Gyllbrand Gert          Gustavsbergs IF              46:07 
    3              Hall Åke                Järla IF OK                  50:25 
    4              Wiking Torsten          Järfälla OK                  53:30 
    5              Wester Per              Gustavsbergs IF              54:23 
    6              Hagelin Kurt            Gustavsbergs IF              55:17 
    7              Norberg Ingvar          OK Södertörn                 58:48 

                   Lingegård Folke         Skarpnäcks OL             Ej godk. 
                   Ahl Gösta               Stockholms OK             Ej godk. 



H70  (18)          3930 m                      

    1              Rudin Olof              Tumba-Mälarhöjden OK         48:09 
    2              Nordberg Ivar           OK Älvsjö-Örby               52:13 
    3              Ryderås Stig            OK Österåker                 55:07 
    4              Bergstrand Sten         Skogsluffarnas OK            55:09 
    5              Grönberg Mattias        Bromma-Vällingby SOK         55:36 
    6              Yttermo Bengt           OK Södertörn               1:00:31 
    7              Borgstedt Tore          Snättringe SK              1:01:15 
    8              Rosén Alf               Gustavsbergs IF            1:07:11 
    9              Winberg Rune            Bromma-Vällingby SOK       1:07:14 
   10              Jansson Åke             Rotebro IS                 1:09:17 
   11              Westergren Lennart      Söders SOL Tyresö          1:17:35 
   12              Hjelm Arne              Sundbybergs IK             1:17:54 
   13              Palmqvist Börje         Järfälla OK                1:21:39 
   14              Larsson Paul            Stockholms Godtemplares I  1:22:23 

                   Sundberg Bo             Snättringe SK             Ej godk. 
                   Rastborg Göran          Bromma-Vällingby SOK      Ej godk. 
                   Persson Alf             OK Österåker              ej start 
                   Olander Lars            Tullinge SK               ej start 



H65  (27)          3930 m                      

    1              Carlsson Rune           Sundbybergs IK               42:02 
    2              Pettersson Henry        Stigfinnarna                 43:15 
    3              Vallin John             Stora Tuna IK                44:43 
    4              Eskilsson Ulf           OK Södertörn                 46:51 
    5              Stolt Björn             OK Ravinen                   47:48 
    6              Forsberg Bror           Haninge SOK                  48:17 
    7              Nilsson Sture           Stockholmspolisens IF        49:02 
    8              Karnebrink Åke          OK Älvsjö-Örby               49:27 
    9              Löwgren Roland          Spårvägens OK                53:22 
   10              Nygren Olle             OK Södertörn                 53:37 
   11              Larsson Stig            Tullinge SK                  55:08 
   12              Lindell Lars-Erik       IMP053 Väsby OK              55:26 
   13              Johannesson Ingvar      Solna OK                     56:11 
   14              Olsson Fritz            Tullinge SK                  56:47 
   15              Isgren Hugo             IFK Enskede                  58:32 
   16              Wahlgren Curt           OK Österåker                 58:46 
   17              Erlandsson Bjarne       Hammarby IF OF             1:00:05 
   18              Pettersson Olof         OK Österåker               1:01:41 
   19              Elmgren Boine           Bromma-Vällingby SOK       1:07:36 
   20              Pettersson Lars-Inge    Gustavsbergs IF            1:07:49 
   21              Berglund John           Alfta-Ösa OK               1:09:37 
   22              Cloth Erik-Olov         Tullinge SK                1:13:26 
   23              Lagerkvist Ingemar      IMP053 Väsby OK            1:18:23 
   24              Lang Carl               OK Österåker               1:19:53 
   25              Nilsson Sven            OK Älvsjö-Örby             1:32:46 

                   Andersson Curt          OK Södertörn              j fullf. 
                   Båvestam Bernt          Järfälla OK               ej start 



H60  (39)          4520 m                      

    1              Carlsson Hans           OK Österåker                 42:45 
    2              Ek Arne                 Nyköpings OK                 43:30 
    3              Pahlén Börje            Söders SOL Tyresö            44:26 
    4              Karlsson Dag            Gustavsbergs IF              47:02 
    5              Johansson Anders        IFK Moras OK                 49:25 
    6              Elmhagen Staffan        Söders SOL Tyresö            49:52 
    7              Blidborg Lars           Tullinge SK                  50:57 
    8              Borgström Reine         Skogsluffarnas OK            51:23 
    9              Johansson Bernt         Häverödals SK                51:48 
   10              Sjökvist Håkan          Söders SOL Tyresö            52:15 
   11              Johnsson Sverre         OK Ravinen                   53:17 
   12              Wiberg Jan-Erik         Järla IF OK                  53:58 
   13              Hedlund Bo              IFK Enskede                  55:14 
   14              Jansson P-G             Säterbygdens OK              55:16 
   15              Mattiasson Bengt        Södertälje-Nykvar            55:29 
   16              Bengtsson Göran         OK Österåker                 56:16 
   17              Hedlund Ronny           OK Södertörn                 56:30 
   18              Liljehammar Lennart     Nynäshamns OK                58:27 
   19              Sjöberg Bo              Tumba-Mälarhöjden OK         58:36 
   20              Öberg Olov              Skogsluffarnas OK            58:47 
   21              Jonsson Karl-Erik       OK Nolaskogsarna             59:00 
   22              Sandwall Anders         Skarpnäcks OL                59:58 
   23              Bogstedt Benny          Tullinge SK                1:00:56 
   24              Waldenfjord Ulf         Linköpings OK              1:01:50 
   25              Svedberg Levin          Sundbybergs IK             1:02:42 
   26              Bergström Jörgen        Haninge SOK                1:03:07 
   27              Widin Sven-Erik         OK Österåker               1:03:19 
   28              Perneby Lars-Erik       Tullinge SK                1:04:32 
   29              Sandwall Johan          Skarpnäcks OL              1:05:31 
   30              Johansson Anders        Nyköpings OK               1:06:32 
   31              Dahlgren Jan            Gustavsbergs IF            1:10:06 
   32              Haglund Göran           Haninge SOK                1:11:08 
   33              Norman Christer         Säterbygdens OK            1:11:58 
   34              Nordin Lars             Solna OK                   1:13:16 
   35              Bramsten Gunnar         Sundbybergs IK             1:13:23 
   36              Andersson Kurt          Enebybergs IF              1:17:33 
   37              Persson Björn           Tullinge SK                1:33:27 
   38              Sundberg Bernt          Sofia Cykelklubb           1:35:16 

                   Berg Göran              Sundsvalls OK             Ej godk. 



H55  (31)          4780 m                      

    1              Ehn Gunnar              Tullinge SK                  43:55 
    2              Kusgård Roland          Södertälje-Nykvar            44:20 
    3              Wansölin Åke            Söders SOL Tyresö            48:34 
    4              Sandberg Tage           Bromma-Vällingby SOK         51:06 
    5              Carlsson Leif           Skarpnäcks OL                54:04 
    6              Widlund Jörgen          Nynäshamns OK                54:58 
    7              Nordin Leif             Turebergs IF                 56:11 
    8              Nordlund Såne           Nynäshamns OK                56:50 
    9              Ahlqvist Jörgen         Sundbybergs IK               57:04 
   10              Eriksson Bernt          Spårvägens OK                57:41 
   11              Stenback Anders         Bromma-Vällingby SOK         59:36 
   12              Eriksson Gunnar         Järfälla OK                1:01:21 
   13              Hellquist Torbjörn      Tullinge SK                1:04:24 
   14              Galle Christer          Mälarö SOK                 1:04:30 
   15              Skogtjärn Ulf           OK Linné                   1:07:12 
   16              Lindqvist Arne          SOK Aneby                  1:07:38 
   17              Boström Urban           Solna OK                   1:08:36 
   18              Tjäder Lars-Erik        IFK Moras OK               1:08:45 
   19              Johansson Stig          Skarpnäcks OL              1:09:12 
   20              Ek Conny                OK Södertörn               1:09:50 
   21              Näslund Kenneth         Tumba-Mälarhöjden OK       1:12:28 
   22              Laurell Olle            Tumba-Mälarhöjden OK       1:12:46 
   23              Triplet Marcel          Snättringe SK              1:16:55 
   24              Kampegård Örjan         OK Södertörn               1:19:56 
   25              Lewander Åke            Skarpnäcks OL              1:20:34 
   26              Langels Klas            Skarpnäcks OL              1:27:33 

                   Åsell Gunnar            IFK Enskede               ej start 
                   Holme Lennart           Långhundra IF             ej start 
                   Sellgren Anders         Sigtuna OK                ej start 
                   Östlund John            Sundbybergs IK            ej start 
                   Lundblad Mats           Täby OK                   ej start 



H55 MOTION  (3)    4200 m                      

    1              Wallin Bendy            Södertälje-Nykvar            53:10 
    2              Hellman Gunnar          Haninge SOK                  57:00 
    3              Andersson Kjell         OK Skogshjortarna            58:14 



H50  (31)          5500 m                      

   H50 klassen drabbades av fel, definitionen stämde ej. Klassen stryks (Ingen startavgift)
   Vi beklagar det inträffade. Sträcktider kan beskådas i Winsplits online se länken dit,
 där kan sortering ske på placeringen vid valfri kontroll

H45  (38)          5980 m                      

    1              Karlberg Peter          Tullinge SK                  51:20 
    2              Karlsson Rolf           Järla IF OK                  53:24 
    3              Löfgren Anders          Järfälla OK                  53:26 
    4              Andersson Lars          OK Södertörn                 55:23 
    5              Rapp Per                IFK Moras OK                 56:30 
    6              Persson Ronny           OK Österåker                 56:31 
    7              Bengtsson Per           IFK Enskede                  57:22 
    8              Lundberg Peter          Järfälla OK                  58:48 
    9              Engström Anders         OK Kåre                      58:56 
   10              Vedin Hans              Söders SOL Tyresö            59:17 
   11              Sandström Peter         Järla IF OK                  59:19 
   12              Gustafsson Stefan       Skarpnäcks OL              1:01:02 
   13              Hellström Johan         OK Ravinen                 1:02:56 
   14              Hagelin Roger           Gustavsbergs IF            1:03:57 
   15              Zackrisson Mats         OK Älvsjö-Örby             1:04:15 
   16              Eskilsson Jan           Haninge SOK                1:04:47 
   17              Norell Roland           Söders SOL Tyresö          1:05:26 
   18              Löfman Torbjörn         Rotebro IS                 1:06:20 
   19              Månkell Jan             Turebergs IF               1:06:40 
   20              Rylander Robert         Söders SOL Tyresö          1:07:01 
   21              Mattus Tapani           IFK Lidingös Skid o OK     1:08:47 
   22              Karlsson Tomas          OK Kolmården               1:12:32 
   23              Kappel Åke              Gotlands Bro OK            1:15:25 
   24              Axelsson Conny          Tumba-Mälarhöjden OK       1:16:24 
   25              Kopp Milan              Söders SOL Tyresö          1:21:40 
   26              Kolari Ensio            Järla IF OK                1:22:59 
   27              Moberg Jonny            Tumba-Mälarhöjden OK       1:24:37 
   28              Schanow Torsten         Söders SOL Tyresö          1:26:39 
   29              Larsson Jan             IMP053 Väsby OK            1:27:10 
   30              Gustafsson Leif         Säterbygdens OK            1:43:17 

                   Norberg Lars-Erik       Järfälla OK               Ej godk. 
                   Pettersson Kenneth      Järfälla OK               Ej godk. 
                   Svanberg Gunnar         Järfälla OK               Ej godk. 
                   Lindholm Lars           Skarpnäcks OL             Ej godk. 
                   Sjunnestrand Håkan      Solna OK                  Ej godk. 
                   Pettersson Benny        IMP053 Väsby OK           Ej godk. 
                   Pettersson Leif-Gunnar  Söders SOL Tyresö         ej start 
                   Ohlsson Göran           Tullinge SK               ej start 



H45 MOTION  (2)    4800 m                      

                   Persson Torbjörn        Forsa OK                  Ej godk. 
                   Svärd Jan               IFK Enskede               ej start 



H40  (23)          6320 m                      

    1              Imark Rikard            Tullinge SK                  48:45 
    2              Pettersson Thomas       Bromma-Vällingby SOK         55:42 
    3              Markstedt Johan         OK Södertörn                 56:33 
    4              Bergman Kent            OK Ravinen                   58:20 
    5              Hill Mikael             Tumba-Mälarhöjden OK         59:22 
    6              Eriksson Marcus         Midälva OK                   59:23 
    7              Hellberg Roland         Täby OK                    1:00:35 
    8              Engman Roger            Norrköpings AIS            1:00:55 
    9              Forsberg Per-Arne       Tullinge SK                1:03:02 
   10              Hellgren Göran          OK Södertörn               1:03:44 
   11              Eriksson Joakim         Södertälje-Nykvar          1:03:49 
   12              Granath Stefan          Nynäshamns OK              1:06:10 
   13              Hektor Magnus           Gustavsbergs IF            1:06:32 
   14              Johansson Torbjörn      OK Södertörn               1:10:02 
   15              Öhrman Lars             Söders SOL Tyresö          1:10:23 
   16              Batz Jörgen             Skarpnäcks OL              1:12:50 
   17              Tallhage Johan          Skarpnäcks OL              1:21:11 
   18              Persson Håkan           Laxå OK                    1:23:14 
   19              Lövgren Sören           IFK Moras OK               1:29:41 

                   Yttermo Olle            OK Södertörn              Ej godk. 
                   Brandhorst Fredrik      Järla IF OK               ej start 
                   Mattsson Anders         OK Älvsjö-Örby            ej start 
                   Olander Kennet          Tullinge SK               ej start 



H35  (23)          6800 m                      

    1              Forsberg Erik           OK Ravinen                   58:05 
    2              Hedlund Pär             IFK Enskede                1:01:08 
    3              Törnqvist Geir          Hässleholms OK             1:01:09 
    4              Dahlgren Ronnie         Gustavsbergs IF            1:02:39 
    5              Stenebo Fredrik         Turebergs IF               1:03:02 
    6              Tarandi Mikael          IFK Lidingös Skid o OK     1:03:42 
    7              Giberg Dan              Södertälje-Nykvar          1:03:51 
    8              Albinsson Peter         IFK Enskede                1:04:22 
    9              Skeppling Mattias       OK Södertörn               1:06:52 
   10              Lindström Rune          Sundsvalls OK              1:07:26 
   11              Bengtsson Ola           Täby OK                    1:08:06 
   12              Mattsson Tomas          OK Södertörn               1:08:26 
   13              Fors Patrik             Turebergs IF               1:10:05 
   14              Brinkman Anders         Järla IF OK                1:11:04 
   15              Andersson Bengt         Eskilstunafors OL          1:11:42 
   16              Svensson Tom            Hammarby IF OF             1:13:17 
   17              Redtzer Stefan          Rotebro IS                 1:16:41 
   18              Lundberg Thomas         Mälarö SOK                 1:17:49 
   19              Käll Mats               Tumba-Mälarhöjden OK       1:22:33 
   20              Westerström Thomas      OK Älvsjö-Örby             1:30:45 
   21              Loukusa Jukka           Gustavsbergs IF            1:41:53 

                   Wångberg Stefan         OK Ravinen                Ej godk. 
                   Johansson Stefan        OK Roslagen               Ej godk. 



H21  (46)          8570 m                      

    1              Sandvik Lars Håkan      Täby OK                    1:07:57 
    2              Nordin Jan              Sundsvalls OK              1:09:48 
    3              Backlund Magnus         Södertälje-Nykvar          1:10:15 
    4              Sandström Henrik        OK Ravinen                 1:11:32 
    5              Stålberg Ingemar        Gävle OK                   1:11:55 
    6              Hjulström Lars          IFK Enskede                1:12:32 
    7              Suominen Juha           Paimion Rasti              1:13:52 
    8              Persson Ulf             IFK Enskede                1:13:53 
    9              Bengtsson Lars          Järfälla OK                1:14:17 
   10              Bogevig Anders          OK Ravinen                 1:17:51 
   11              Axelsson Björn          Tullinge SK                1:18:10 
   12              Lönnkvist Lars          Tullinge SK                1:18:15 
   13              Barbour Greg            Sundbybergs IK             1:20:06 
   14              Johansson Thomas        Sundsvalls OK              1:22:24 
   15              Malmberg Karl-Johan     Sundbybergs IK             1:22:46 
   16              Trahn Fredrik           Järla IF OK                1:23:37 
   17              Elwin Magnus            IFK Enskede                1:24:01 
   18              Olsson Håkan            OK Hammaren                1:27:22 
   19              Hedlund Ove             IFK Enskede                1:28:59 
   20              Hedin Fredrik           IFK Enskede                1:29:37 
   21              Kolmskog Anders         Sundbybergs IK             1:30:01 
   22              Jonsson Lars            Midälva OK                 1:34:40 
   23              Langels Bengt           Skarpnäcks OL              1:35:25 
   24              Kihl Jan                Sundbybergs IK             1:38:34 
   25              Hallendal Mikael        IFK Enskede                1:38:36 
   26              Granath Stefan          Snättringe SK              1:41:25 

                   Andersson Jonas         Hammarby IF OF            Ej godk. 
                   Lovang Björn            IFK Lidingös Skid o OK    Ej godk. 
                   Dominique Torkel        OK Enen                   Ej godk. 
                   Guteland Malte          Skarpnäcks OL             Ej godk. 
                   Ahlqvist Joel           Skarpnäcks OL             Ej godk. 
                   Holmström Mikael        Sundbybergs IK            Ej godk. 
                   Ehrlin Peter            Sundbybergs IK            Ej godk. 
                   Henriksson Lars         Sundsvalls OK             Ej godk. 
                   Jerning Håkan           Södertälje-Nykvar         Ej godk. 
                   Englund Ulrik           Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk. 
                   Steiner Frank           Järfälla OK               Ej godk. 
                   Borgström Magnus        IF Thor                   ej start 
                   Åhman F Henrik          OK Enen                   ej start 
                   Hellman Henrik          OK Södertörn              ej start 
                   Erlandsson Henrik       OK Södertörn              ej start 
                   Persson Henrik          Sundbybergs IK            ej start 
                   Erlandsson Anders       Sundsvalls OK             ej start 
                   Nord Henrik             Södertälje-Nykvar         ej start 
                   Ryynänen Antti          Paimion Rasti             ej start 
                   Rajan Magnus            IFK Lidingös Skid o OK    ej start 



H20  (3)           6800 m                      

    1              Heiskanen Oskari        Paimion Rasti              1:00:28 
    2              Bölske Fredrik          Rotebro IS                 1:14:09 

                   Petersen Dan            OK Älvsjö-Örby            Ej godk. 



H18  (4)           6320 m                      

    1              Lundberg Niklas         Järfälla OK                1:45:02 

                   Norberg Fredrik         Järfälla OK               Ej godk. 
                   Elnerud Albin           Sigtuna OK                Ej godk. 
                   Sjunnestrand Petter     Solna OK                  ej start 



H16  (23)          4750 m                      

    1              Engstrand Pelle         Rehns BK                     38:16 
    2              Lysell Jerker           Rehns BK                     39:04 
    3              Sandström Jonas         Järla IF OK                  41:18 
    4              Olofsson Olle           Rehns BK                     41:36 
    5              Eskilsson Christoffer   Haninge SOK                  43:25 
    6              Johnsson Mats           Sundsvalls OK                44:24 
    7              Eriksson Jesper         OK Ravinen                   45:12 
    8              Lysell Jesper           Rehns BK                     45:17 
    9              Berg Henrik             Bromma-Vällingby SOK         45:26 
   10              Andersson Mattias       Boxholm-Mjölby OL            46:06 
   11              Westblad Niklas         OK Ravinen                   48:18 
   12              Mattsson Axel           Järla IF OK                  51:34 
   13              Larson Gustav           Järfälla OK                  55:35 
   14              Zander Erik             IFK Moras OK                 57:31 
   15              Egli Dominique          Söders SOL Tyresö            58:45 
   16              Diffner Fredrik         OK Södertörn               1:00:54 
   17              Berglund Joel           Järfälla OK                1:03:55 
   18              Steen Daniel            Haninge SOK                1:12:26 
   19              Johansson Fredrik       Snättringe SK              1:13:41 
   20              Almroth Peter           Haninge SOK                1:16:42 
   21              Ekebom Robin            IMP053 Väsby OK            1:48:29 
   22              Lindmark Edvin          Skarpnäcks OL              1:48:52 

                   Tynong Anton            Gävle OK                  ej start 



H14  (20)          3350 m                      

    1              Brandhorst Erik         Järla IF OK                  25:42 
    2              Bergman Gustav          OK Ravinen                   26:19 
    3              Hellman Jonas           Haninge SOK                  28:49 
    4              Mattus Simon            IFK Lidingös Skid o OK       30:21 
    5              Kärrström Johan         Tullinge SK                  31:28 
    6              Refors Michael          Järla IF OK                  32:13 
    7              Kärrström Jonas         Tullinge SK                  32:31 
    8              Hellman Mathias         Haninge SOK                  34:16 
    9              Jordås Harry            Snättringe SK                35:58 
   10              Batz Tommy              Skarpnäcks OL                37:56 
   11              Karlsson Victor         Järla IF OK                  40:31 
   12              Mattsson Viktor         OK Älvsjö-Örby               40:42 
   13              Steen Tobias            Haninge SOK                  42:27 
   14              Axelsson Patrik         Tumba-Mälarhöjden OK         42:35 
   15              Stråt Emil              Järfälla OK                  45:02 
   16              Brandhorst Johan        Järla IF OK                  48:49 
   17              Hektor Oskar            Gustavsbergs IF              49:23 
   18              Almroth Oskar           Järla IF OK                  58:58 

                   Hössjer Simon           Haninge SOK               ej start 
                   Ohlsson Rickard         Haninge SOK               ej start 



H12  (24)          2560 m                      

    1              Lenell Joel             Mälarö SOK                   23:25 
    2              Løvald Hellberg Martin  Täby OK                      24:02 
    3              Rapp Linus              IFK Moras OK                 24:38 
    4              Bergman Kalle           OK Ravinen                   25:14 
    5              Glännefors Magnus       Söders SOL Tyresö            25:31 
    6              Forsberg Fredrik        Tullinge SK                  25:57 
    7              Redtzer Jakob           Rotebro IS                   27:00 
    8              Svahn Ola               IFK Moras OK                 27:29 
    9              Karlberg Tintin         Tullinge SK                  27:38 
   10              Ericson Linus           Södertälje-Nykvar            28:08 
   11              Westblad Joakim         OK Ravinen                   28:58 
   12              Larsson Joakim          IMP053 Väsby OK              29:39 
   13              Bjernulf Fredrik        Sundbybergs IK               30:16 
   14              Bränneby Måns           OK Kolmården                 31:36 
   15              Tynong August           Gävle OK                     31:45 
   16              Berg Joakim             Bromma-Vällingby SOK         37:20 
   17              Ottosson Love           Haninge SOK                  38:09 
   18              Renberg-Nilsson Hampus  Skarpnäcks OL                39:39 
   19              Einarsson Erik          Tullinge SK                  41:51 
   20              Fornander Eric          Järla IF OK                  42:43 
   21              Wiberg Tobias           IFK Lidingös Skid o OK       43:27 
   22              Sahlsten André          Skarpnäcks OL                51:13 
   23              Andersson Marcus        Boxholm-Mjölby OL          1:10:27 

                   Niemi-Algemo Anton      Söders SOL Tyresö         ej start 



H10  (8)           2300 m                      

    1              Westblad Markus         OK Ravinen                   23:12 
    2              Dahlgren-Rosén Martin   Gustavsbergs IF              23:21 
    3              Forsberg Olle           OK Ravinen                   31:13 
    4              Persson Markus          Laxå OK                      32:51 
    5              Persson Oskar           Laxå OK                      34:30 
    6              Brandhorst Max          Järla IF OK                  39:59 
    7              Karlsson Johan          Järla IF OK                  48:08 
    8              Edblom Dennis           Järfälla OK                  56:30 



D75  (3)           2620 m                      

    1              Hall Ulla-Britta        Järla IF OK                  45:11 
    2              Olsson Karin            Hammarby IF OF               49:15 
    3              Moberg Ann-Mari         Solna OK                   1:05:42 



D70  (2)           2620 m                      

    1              Westergren Birgitta     Täby OK                      45:02 
    2              Åleberg Ulla-Britt      Rotebro IS                   58:44 



D65  (7)           3080 m                      

    1              Dillman Solveig         Hammarby IF OF               45:46 
    2              Ericson Britt           Hammarby IF OF               47:52 
    3              Pettersson Solveig      OK Österåker                 50:44 
    4              Junegard Gunnel         OK Södertörn                 52:08 
    5              Granath Gunvor          Nynäshamns OK                56:17 

                   Andersson Ulla          OK Södertörn              Ej godk. 
                   Sundberg Margareta      Snättringe SK             Ej godk. 



D60  (7)           3460 m                      

    1              Jansson Ingrid          Säterbygdens OK              55:05 
    2              Johansson Ann-Louise    Skarpnäcks OL                57:00 
    3              Carlsson Anita          OK Österåker                 59:11 
    4              Blom Sigrid             Tullinge SK                  59:29 
    5              Pahlén Inger            Söders SOL Tyresö          1:05:54 
    6              Hill Ingrid             Spårvägens OK              1:51:00 

                   Granqvist Gunnel        Nynäshamns OK             Ej godk. 



D55  (14)          3460 m                      

    1              Lundmark Anne           Järfälla OK                  40:26 
    2              Ehn Maria               Tullinge SK                  43:50 
    3              Blomgren Anna           Tullinge SK                  46:24 
    4              Andersson Anita         OK Skogshjortarna            47:34 
    5              Ahlqvist Margareta      Sundbybergs IK               50:37 
    6              Carlin Elisabeth        Söders SOL Tyresö            52:28 
    7              Sandberg Gunvor         Bromma-Vällingby SOK         54:49 
    8              Wallin Birgitta         Södertälje-Nykvar            56:42 
    9              Persson Anna            Tullinge SK                  56:51 
   10              Olsson Birgitta         Tullinge SK                  57:52 
   11              Lindqvist Åsa           Järfälla OK                1:00:47 
   12              Ek Ann-Christine        Nyköpings OK               1:06:26 
   13              Näslund Karin           Tumba-Mälarhöjden OK       1:06:33 

                   Sellgren Marianne       Sigtuna OK                ej start 



D55 MOTION  (1)    2570 m                      

    1              Holme Karin             Långhundra IF                50:00 



D50  (6)           3460 m                      

    1              Jansson Lena            Järla IF OK                  39:02 
    2              Ennerling Eva           Stockholms OK                53:20 
    3              Dominique Helena        OK Enen                      59:55 
    4              Nylund Margaretha       OK Södertörn               1:15:56 

                   Backman Viveka          Tullinge SK               Ej godk. 
                   Clevnert Ulla           Spårvägens OK             ej start 



D45  (22)          3930 m                      

    1              Lönnkvist Barbro        Tullinge SK                  38:50 
    2              Ericson Eva-Lena        Södertälje-Nykvar            43:12 
    3              Gustafsson Monika       OK Södertörn                 44:55 
    4              Hellgren Britt-Marie    OK Älvsjö-Örby               47:04 
    5              Eriksson Kerstin        Snättringe SK                47:07 
    6              Valentin-Larsson Lotta  Gustavsbergs IF              47:08 
    7              Olsson Eva              Hammarby IF OF               47:45 
    8              Carlsson Linnea         Skarpnäcks OL                48:18 
    9              Rapp Marie              IFK Moras OK                 50:53 
   10              Johansson Elisabeth     IFK Moras OK                 51:35 
   11              Bachman Helena          Täby OK                      54:29 
   12              Larsson Monika          Skarpnäcks OL                55:04 
   13              Wadin Margareta         OK Älvsjö-Örby               56:15 
   14              Lundeberg Lotten        OK Södertörn                 57:44 
   15              Eriksson Siv            Järfälla OK                  59:29 
   16              Sundberg Åsa            OK Södertörn               1:00:38 
   17              Eskilsson Ingmarie      Haninge SOK                1:01:06 
   18              Ericsson Åsa            Haninge SOK                1:05:37 
   19              Sandström Kerstin       Järla IF OK                1:06:08 

                   Bogstedt Maggan         Tullinge SK               Ej godk. 
                   Molén Eva               Skarpnäcks OL             ej start 
                   Vedin Åsa               Söders SOL Tyresö         ej start 



D45 MOTION  (6)    3250 m                      

    1              Mared Gunilla           Solna OK                     31:36 
    2              Berg Virve              Bromma-Vällingby SOK         42:50 
    3              Backman Marianne        Tullinge SK                  44:58 
    4              Nordin Eva              Gustavsbergs IF              45:21 
    5              Lundeqvist Karin        Haninge SOK                  47:49 
    6              Elnerud Eva             Sigtuna OK                 1:08:15 



D40  (15)          3930 m                      

    1              Pettersson Maria        Tullinge SK                  35:23 
    2              Løvald Anne Cecilie     Täby OK                      40:12 
    3              Johnson Catrin          Skogsluffarnas OK            45:34 
    4              Almroth Guje            Järla IF OK                  45:55 
    5              Forsberg Karin          Tullinge SK                  46:54 
    6              Hill Carina             Tumba-Mälarhöjden OK         48:24 
    7              Bjernulf Madelene       Sundbybergs IK               49:48 
    8              Lindblom Agneta         Gustavsbergs IF              50:40 
    9              Svanberg Eva            Järfälla OK                  52:13 
   10              Renberg Gudrun          Skarpnäcks OL                56:03 
   11              Mattsson Ingrid         OK Älvsjö-Örby               57:04 
   12              Tynong Anna-Lena        Gävle OK                     59:08 
   13              Larsson-Mänd Riina      Söders SOL Tyresö          1:06:23 
   14              Brandhorst Anna         Järla IF OK                1:08:23 
   15              Gustafsson Anki         Säterbygdens OK            1:13:20 



D35  (16)          4520 m                      

    1              Söderqvist Christin     OK Ravinen                   41:40 
    2              Imark Kerstin           Tullinge SK                  45:06 
    3              Nordin Anna             Sundsvalls OK                45:36 
    4              Rosén Carin             Gustavsbergs IF              45:46 
    5              Törnqvist Carina        Hässleholms OK               46:49 
    6              Lindström Anna-Lena     Sundsvalls OK                48:15 
    7              Granström Annika        Nynäshamns OK                50:19 
    8              Dufva Ann               OK Södertörn                 51:56 
    9              Silier Andrea           Järfälla OK                  53:00 
   10              Lindell Anne            Kalmar OK                    53:19 
   11              Lövgren Lena            OK Södertörn               1:04:15 
   12              Strindelius Lena        IF Thor                    1:04:31 
   13              Österman Tove           Järla IF OK                1:09:26 
   14              Stråt Sara              Järfälla OK                1:12:37 
   15              Refors Anna             Järla IF OK                1:13:18 
   16              Hektor Sara             Gustavsbergs IF            1:22:46 



D35 MOTION  (7)    4030 m                      

    1              Strömberg Marika        Söders SOL Tyresö            50:23 
    2              Kappel Eva              Gotlands Bro OK              52:38 
    3              Kihl Liselott           Sundbybergs IK             1:01:45 
    4              Näslund Annette         Rotebro IS                 1:09:23 
    5              Persson Åsa             Laxå OK                    1:10:57 
    6              Östling-Mattsson Helene Järla IF OK                1:13:04 
    7              Pousette Barbro         Tumba-Mälarhöjden OK       1:46:06 



D21  (20)          5980 m                      

    1              Thureson-Giberg Lotta   Södertälje-Nykvar          1:04:53 
    2              Aneland Kristina        OK Ravinen                 1:06:35 
    3              Nordin Linda            Sundbybergs IK             1:07:18 
    4              Eriksson Ingela         Gävle OK                   1:08:07 
    5              Vestin Jessica          Tullinge SK                1:09:10 
    6              Sundqvist Anna-Karin    Tullinge SK                1:12:20 
    7              Holmberg Jenny          Turebergs IF               1:14:13 
    8              Sjökvist Caroline       Söders SOL Tyresö          1:15:12 
    9              Hallendal Carina        IFK Enskede                1:16:56 
   10              Pahlén Åsa              Söders SOL Tyresö          1:19:34 
   11              Isgren Elin             IFK Enskede                1:23:18 
   12              Rosengren Sara          Turebergs IF               1:23:31 
   13              Karnebrink Sandra       OK Älvsjö-Örby             1:24:09 
   14              Berglund Maria          Alfta-Ösa OK               1:36:59 
   15              Johansson Märta         Järfälla OK                1:39:00 
   16              Malmberg Jenny-Ann      Sundbybergs IK             1:42:40 

                   Josefsson Kicki         Skarpnäcks OL             Ej godk. 
                   Alkevik Anna            Skogsluffarnas OK         Ej godk. 
                   Holmström Anna          Sundbybergs IK            Ej godk. 
                   Hammarberg Anna         Sundsvalls OK             ej start 



D21 MOTION  (1)    4200 m                      

                   Svensson Zandra         IFK Moras OK              ej start 



D20  (1)           4440 m                      

    1              Rickard Jonna           IFK Enskede                  56:47 



D16  (16)          3970 m                      

    1              Pettersson Elin         Täby OK                      36:18 
    2              Lönnkvist Johanna       Tullinge SK                  40:13 
    3              Löfgren Kristin         Järfälla OK                  40:57 
    4              Svärd Anna              IFK Enskede                  43:31 
    5              Englid Emma             Tumba-Mälarhöjden OK         44:39 
    6              Wijkmark Moa            Söders SOL Tyresö            45:37 
    7              Kopp Petra              Söders SOL Tyresö            46:46 
    8              Sundqvist Malin         Tullinge SK                  48:58 
    9              Mattsson Amanda         Sundsvalls OK                51:04 
   10              Hall Anna               Järla IF OK                  52:37 
   11              Norberg Emelie          Järfälla OK                  52:59 
   12              Bringsäter Emelie       Haninge SOK                  56:01 
   13              Rapp Therese            IFK Moras OK                 56:44 
   14              Moberg Kristina         Tumba-Mälarhöjden OK         58:28 
   15              Johansson Sara          Gustavsbergs IF            1:13:50 

                   Österholm Sanna         Trosabygdens OK           ej start 



D14  (30)          3350 m                      

    1              Løvald Hellberg Christi Täby OK                      28:33 
    2              Englid Eva              Tumba-Mälarhöjden OK         29:27 
    3              Sundqvist Elin          Tullinge SK                  31:28 
    4              Sandström Malin         Järla IF OK                  32:02 
    5              Asztalos Jenny          Tumba-Mälarhöjden OK         32:52 
    6              Bachman Anna            Täby OK                      33:15 
    7              Hall Klara              Järla IF OK                  33:23 
    8              Jansson Ellen           Järla IF OK                  33:25 
    9              Pettersson Emeli        Tullinge SK                  33:42 
   10              Ottosson Frida          Haninge SOK                  33:43 
   11              Forsberg Frida          OK Ravinen                   33:53 
   12              Rönnols Lisa            Täby OK                      35:06 
   13              Hellgren Erica          OK Älvsjö-Örby               36:19 
   14              Längberg Linnea         Järla IF OK                  36:21 
   15              Ohlsson Karolin         Tullinge SK                  36:41 
   16              Svahn Katarina          IFK Moras OK                 37:00 
   17              Markstedt Louise        OK Södertörn                 38:52 
   18              Stenfalk Mikaela        Täby OK                      42:55 
   19              Karlsson Amanda         Södertälje-Nykvar            50:53 
   20              Persson Lovisa          Laxå OK                      51:11 
   21              Fornander Linnea        Järla IF OK                  52:23 
   22              Carlsson Karin          Skarpnäcks OL                52:24 
   23              Gustafsson Amanda       Säterbygdens OK              54:47 
   24              Einarsson Johanna       Tullinge SK                1:01:06 
   25              Buhrgard Sofia          Järfälla OK                1:05:59 
   26              Johansson Linn          Gustavsbergs IF            1:14:17 

                   Johannesson Maria       Solna OK                  Ej godk. 
                   Öhrström Isabell        Haninge SOK               ej start 
                   Lundberg Linda          Järfälla OK               ej start 
                   Bränneby Linn           OK Kolmården              ej start 



D12  (13)          2560 m                      

    1              Adolfsson Lovisa        Tullinge SK                  25:08 
    2              Forsberg Annie          OK Ravinen                   36:59 
    3              Engström Malin          OK Kåre                      37:58 
    4              Kihlström Camilla       Enebybergs IF                43:45 
    5              Backman Malin           Tullinge SK                  47:55 
    6              Hektor Matilda          Gustavsbergs IF              48:09 
    7              Markstedt Helena        OK Södertörn                 52:08 
    8              Edblom Erika            Järfälla OK                  52:39 
    9              Käll Hanna              Tumba-Mälarhöjden OK         53:11 
   10              Lundmark Jasmine        Järfälla OK                  55:04 
   11              Lindmark Anna           Skarpnäcks OL                56:44 
   12              Mattsson Klara          OK Älvsjö-Örby             1:02:50 
   13              Gustafsson Elina        Säterbygdens OK            1:12:53 



D10  (6)           2300 m                      

    1              Mattsson Hilda          Järla IF OK                  21:59 
    2              Adolfsson Linnea        Tullinge SK                  26:51 
    3              Almroth Linnea          Järla IF OK                  29:53 
    4              Bergman Ronja           Tullinge SK                  33:44 
    5              Dalgren Josefin         OK Ravinen                   35:33 
    6              Imark Cecilia           Tullinge SK                  37:34 



U4  (6)            3350 m                      

    1              Nyberg Martin           Snättringe SK                53:43 
    2              Tiderman Per            Snättringe SK                56:09 
    3              Hill Ronja              Tumba-Mälarhöjden OK         56:29 
    4              Forsberg Christian      IFK Enskede                  59:04 
    5              Ohlsson Josefin         Tullinge SK                1:00:03 
    6              Mared Gustav            Solna OK                   1:11:30 



U3  (5)            2560 m                      

    1              Johansson Anna          Haninge SOK                  35:07 
    2              Forsberg Sofia          OK Ravinen                   41:03 
    3              Sahlsten Minna          Skarpnäcks OL                48:08 
    4              Davidsson Victor        Solna OK                     56:42 

                   Amanda Bengtsson        Järfälla OK               ej start 



U2  (10)           2300 m                      

    1              Englid Emil             Tumba-Mälarhöjden OK         25:58 
    2              Andersson Emil          Tullinge SK                  29:50 
    3              Hunhammar David         Bromma-Vällingby SOK         31:53 
    4              Mared Oskar             Solna OK                     34:16 
    5              Lövgren Linus           IFK Moras OK                 37:03 
    6              Bengtsson Daniel        Haninge SOK                  39:47 
    7              Perneby Erika           IFK Enskede                  40:02 
    8              Heijensköld Moa         Tullinge SK                  47:53 

                   Nordqvist Ludvig        OK Kåre                   Ej godk. 
                   Österholm Sofia         Trosabygdens OK           ej start 



U1  (6)            1990 m                      

    1              Månkell Rickard         Turebergs IF                 22:31 
    2              Forsberg Lovisa         OK Ravinen                   23:02 
    3              Hunhammar Martin        Bromma-Vällingby SOK         23:59 
    4              Hamrell Hanna           IFK Enskede                  24:31 
    5              Kappel Simon            Gotlands Bro OK              26:14 
    6              Mared Anna              Solna OK                     44:38 



INSKOLNING  (13)   1990 m                      

                   Söderkvist Hanna        OK Ravinen                   Godk. 
                   Bjernulf Tobias         Sundbybergs IK               Godk. 
                   Tarandi Cecilia         IFK Lidingös Skid o OK       Godk. 
                   Tarandi Mikaela         IFK Lidingös Skid o OK       Godk. 
                   Dahlgren Rosén Anna     Gustavsbergs IF              Godk. 
                   Nordin Johan            Sundsvalls OK                Godk. 
                   Bergman Birk            Tullinge SK                  Godk. 
                   Hektor Agnes            Gustavsbergs IF              Godk. 
                   Bruhn Daniel            Söders SOL Tyresö            Godk. 
                   Tarandi Camilla         IFK Lidingös Skid o OK       Godk. 
                   Lövgren Frida           IFK Moras OK                 Godk. 
                   Opande Lola             Söders SOL Tyresö            Godk. 

                   Wiberg Oscar            Järla IF OK               ej start 



Öppen 1  (9)       2300 m                      

    1              Palm Maria              Klubblös                     32:03 
    2              Birke Englid Marianne   Tumba-Mälarhöjden OK         32:31 
    3              Persson Emma            Stockholms Godtemplares I    32:35 
    4              Persson Sofia           Stockholms Godtemplares I    35:37 
    5              Forsberg Matilda        OK Ravinen                   38:39 
    6              Linder Kicki            Järla IF OK                  42:03 
    7              Fröjdh Fredrika         OK Älvsjö-Örby               47:51 

                   Björk Agnes             SOIK Hellas               Ej godk. 
                   Widin Anki              OK Österåker              Ej godk. 



Öppen 2  (14)      2560 m                      

    1              Svanberg Kathrin        OK Södertörn                 31:15 
    2              Janson Malin            Sundbybergs IK               34:10 
    3              Johansson Per           Snättringe SK                37:41 
    4              Larsson Rasmus          Snättringe SK                42:18 
    5              Andersson Helen         Boxholm-Mjölby OL            47:37 
    6              Hedberg Katja           Järfälla OK                  50:29 
    7              Bringsäter Oscar        Haninge SOK                  57:13 
    8              Johansson Karl-Axel     Järfälla OK                  57:15 
    9              Sivard Karin            Klubblös                   1:03:29 
   10              Johansson Ann           Snättringe SK              1:05:34 
   11              Zackrisson Malin        OK Älvsjö-Örby             1:25:04 

                   Moberg Anders           Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk. 
                   Johansson Lena          Södertälje-Nykvar         Ej godk. 
                   Svensson Rolf           Hammarby IF OF            Ej godk. 



Öppen 4  (26)      3350 m                      

    1              Bengtsson Åsa           Täby OK                      46:24 
    2              Hedlund Karin           IFK Enskede                  46:40 
    3              Nord Evy                Södertälje IF                47:11 
    4              Eriksson Therese        Gotlands Bro OK              47:21 
    5              Eriksson Annika         Gotlands Bro OK              48:29 
    6              Carlberg Marcus         IFK Enskede                  48:41 
    7              Karlsson Jesper         IFK Enskede                  49:21 
    8              Ericsson Gunnar         IMP053 Väsby OK              54:40 
    9              Rock Bo                 Järfälla OK                  55:03 
   10              Albinsson Malin         IFK Enskede                  55:16 
   11              Johansson Lisa          Snättringe SK                55:21 
   12              Asztalos Lena           Tumba-Mälarhöjden OK         57:05 
   13              Krising Kindahl Lena    Klubblös                     57:15 
   14              Öhgren Sara             OK Ravinen                 1:00:07 
   15              Axelsson Jette          Tumba-Mälarhöjden OK       1:07:07 
   16              Hultqvist Ingvar        Haninge SOK                1:08:05 
   17              Einarsson Per           Söders SOL Tyresö          1:08:11 
   18              Nyberg Allan            Snättringe SK              1:10:52 
   19              Boström Björn           Gotlands Bro OK            1:15:38 
   20              Aronsson Bengt          Klubblös                   1:18:22 
   21              Lundholm Ann-Christine  Söders SOL Tyresö          1:19:46 
   22              Löfgren Eva             Järfälla OK                1:21:16 

                   Abramsson Peder         Skogsluffarnas OK         Ej godk. 
                   Åhlander Bengt          Hammarby IF OF            Ej godk. 
                   Nylund Marlene          Klubblös                  j fullf. 
                   Ryderås Cecilia         OK Österåker              ej start 



Öppen 5  (14)      3970 m                      

    1              Pettersson Camilla      OK Ravinen                   38:33 
    2              Kleist Maria            Tullinge SK                  43:07 
    3              Larsson Miriam          Gustavsbergs IF              50:09 
    4              Lundholm Jörgen         Söders SOL Tyresö            59:29 
    5              Larsson Jonas           Järla IF OK                1:00:04 
    6              Nilsson Jan             FK Snapphanarna            1:00:24 
    7              Bergman Ann-Sofi        Gotlands Bro OK            1:06:29 
    8              Jensen-Urstad Kerstin   IFK Lidingös Skid o OK     1:21:44 
    9              Svensson Ingemar        Stockholms Godtemplares I  1:23:46 
   10              Anzelius Kjell          Stigfinnarna               1:26:14 
   11              Melin Börje             OK Södertörn               1:28:21 
   12              Mongård Elin            Sundbybergs IK             1:33:13 
   13              De Magistris Federica   Sundbybergs IK             1:36:00 
   14              Andersson Viviann       Snättringe SK              1:46:16 



Öppen 6  (11)      4750 m                      

    1              Sjöberg Lars-Erik       Västerbergslagens OL         53:13 
    2              Lindholm Johnny         Sigtuna OK                   59:16 
    3              Wåhlander Martin        IFK Enskede                1:00:18 
    4              Ekberg Siv              Söders SOL Tyresö          1:00:59 
    5              Stjärne Per             Klubblös                   1:06:45 
    6              Langels Kristina        Skarpnäcks OL              1:11:46 
    7              Brännström Anders       Järla IF OK                1:17:07 
    8              Esko Jussi-Pekka        Klubblös                   1:28:58 
    9              Johansson Bengt         Tumba-Mälarhöjden OK       1:33:07 
   10              Heijkenskjöld Lars      Tullinge SK                1:42:46 

                   Ahlström Martin         IFK Enskede               Ej godk. 



Öppen 7  (29)      3080 m                      

    1              Westblad Pär            OK Ravinen                   27:19 
    2              Dalgren Julia           OK Ravinen                   33:32 
    3              Dalgren Jesper          OK Ravinen                   37:49 
    4              Nygren Monika           Tumba-Mälarhöjden OK         38:00 
    5              Kihlström Carin         Enebybergs IF                38:32 
    6              Sundberg Per            Gävle OK                     38:34 
    7              Welander Rickard        OK Älvsjö-Örby               38:36 
    8              Egeltoft Karin          Skarpnäcks OL                39:11 
    9              Egeltoft Tomas          Skarpnäcks OL                39:39 
   10              Dalgren Annika          OK Ravinen                   39:45 
   11              Argus-Längberg Elisabet Järla IF OK                  39:46 
   12              Tirén Jenny             OK Ravinen                   39:59 
   13              Svanberg Ann-Sofie      OK Södertörn                 40:22 
   14              Lundell Anna-Lena       Gävle OK                     41:18 
   15              Magnusson Kjell         Sundbybergs IK               43:17 
   16              Nygren Magnus           Klubblös                     43:31 
   17              Fredriksson Kerstin     Järla IF OK                  46:49 
   18              Andersson Inger         Söders SOL Tyresö            54:11 
   19              Ulander Sture           Härnösands OK                57:18 
   20              Jonsson David           Hammarby IF OF               57:27 
   21              Kolmskog Lars           Sundbybergs IK               58:29 
   22              Zäll Kerstin            Tullinge SK                  59:39 
   23              Svanström Eva-Lena      Täby OK                      59:51 
   24              Jonsson Mats            Bromma-Vällingby SOK       1:00:31 
   25              Björkman Bengt          Gustavsbergs IF            1:09:43 
   26              Stenfalk Bodil          Täby OK                    1:25:15 
   27              Larsson Sven            Skarpnäcks OL              1:29:06 
   28              Spångberg Solveig       IFK Lidingös Skid o OK     1:29:12 

                   Andersson Karin         Tullinge SK               Ej godk. 



Öppen 8  (35)      4780 m                      

    1              Johnsson Stefan         OK Ravinen                   36:45 
    2              Hedberg David           Järfälla OK                  45:55 
    3              Berg Stefan             OK Ravinen                   46:34 
    4              Hunhammar Sven          Bromma-Vällingby SOK         53:46 
    5              Svahn Ulla              IFK Moras OK                 54:57 
    6              Bergman Torbjörn        Tullinge SK                  55:23 
    7              Tarandi Väino           IFK Lidingös Skid o OK       56:39 
    8              Lindgren Johan          Tullinge SK                  57:02 
    9              Johansson Anna          Eksjö SOK                    57:27 
   10              Schweitz Anna           OK Grip                      59:06 
   11              Kåberg Ola              OK Ravinen                   59:48 
   12              Movin Tomas             Snättringe SK              1:00:04 
   13              Adebrant Helena         Tumba-Mälarhöjden OK       1:00:51 
   14              Wiberg Björn            IFK Lidingös Skid o OK     1:00:59 
   15              Reibring Björn          Nyköpings OK               1:01:26 
   16              Nylund Ek Henrik        Klubblös                   1:01:47 
   17              Andersson Bertil        Tullinge SK                1:01:59 
   18              Svanström Ingemar       Täby OK                    1:03:43 
   19              Fornander Tommy         Järla IF OK                1:05:20 
   20              Bengtsson Jan-Olav      Mälarhöjdens IK            1:05:44 
   21              Karlsson Johan          Sundbybergs IK             1:05:57 
   22              Persson Hans-Erik       Sundbybergs IK             1:07:18 
   23              Larsson Georg           Söders SOL Tyresö          1:07:42 
   24              Nord Lars               Södertälje-Nykvar          1:09:35 
   25              Larsson Lasse           Klubblös                   1:09:54 
   26              Thunell Birgitta        IFK Lidingös Skid o OK     1:15:14 
   27              Ånmark Pär              Tumba-Mälarhöjden OK       1:22:26 
   28              Mared Magnus            Solna OK                   1:23:59 
   29              Kampegård Bjarne        OK Södertörn               1:24:07 
   30              Eriksson Gunnar         Gotlands Bro OK            1:28:36 
   31              Stenfalk Ulf            Täby OK                    1:36:14 
   32              Spetz Einar             Vallentuna/Össeby OL       1:44:52 
   33              Helldorff Olle          Klubblös                   1:46:21 
   34              Guteland Bengt          Skarpnäcks OL              1:57:03 

                   Mongård Lars            Skogsluffarnas OK         Ej godk. 



Öppen 9  (17)      6800 m                      

    1              Mård Henrik             Järfälla OK                  54:12 
    2              Sjöberg Lars            Tullinge SK                  56:08 
    3              Persson Staffan         Tullinge SK                  56:35 
    4              Åkerman Ingemar         Tullinge SK                  57:03 
    5              Sisell Johan            OK Södertörn               1:01:53 
    6              Käll Anders             Tumba-Mälarhöjden OK       1:03:27 
    7              Otterborg Claes         Eksjö SOK                  1:04:52 
    8              Franzon Henrik          Sundbybergs IK             1:05:17 
    9              Söderberg Mats          Kalmar OK                  1:06:54 
   10              Svanberg Sten           OK Södertörn               1:07:10 
   11              Adebrant Patrik         Tumba-Mälarhöjden OK       1:13:10 
   12              Neuhauser Ingemar       Klubblös                   1:13:58 
   13              Karlsson Anders         Tumba-Mälarhöjden OK       1:29:31 
   14              Nilsson Fredrik         Sundbybergs IK             1:30:47 
   15              Jakobsson Stefan        Sundbybergs IK             1:31:35 
   16              Pettersson Tomas        Haninge SOK                1:43:32 
   17              Sjöstedt Peter          Bromma-Vällingby SOK       2:05:09 



D80  (1)           2620 m                      

    1              Ennerling Lilian        Stockholms OK              1:04:58 



H85  (5)           2620 m                      

    1              Hånnberg Ivan           OK Södertörn                 41:39 
    2              Åman Bengt              Skogsluffarnas OK          1:02:30 

                   Hånnberg Evert          OK Södertörn              Ej godk. 
                   Arnle Åke               Solna OK                  ej start 
                   Lundberg Thure          Bromma-Vällingby SOK      ej start