SOMMARSERIEN 20040803 PARADISET
Totalt antal startande: 277

BANA A	7800 m

1.  Niklas Wrane		Söders SOL		55.05
2.  Henrik Persson		Tullinge SK		57.30
3.  Per Backlund		Söders SOL		57.42
4.  Per Samuelsson		TMOK			58.38
5.  Peter Andersson		Söders SOL		58.43
6.  Paulius Kudriavcevas	Hellas			60.05
7.  Erik Sisell			Gävle OK		60.37
8.  Mattias Balck		IFK Lidingö		61.09
9.  Per Kallhauge		Söders SOL		61.42
10. Pär Svensson		Söders SOL		62.42
11. Ulf Persson			IFK Enskede		62.50
12. Roger Glännefors		Söders SOL		63.47
13. Johan Eklöv			TMOK			63.52
14. Göran Thimberg		Söders SOL		64.02
15. Hans Vedin			Söders SOL		64.08
16. Andrew Quin			IFK Lidingö		64.31
17. Nils Björke			Söders SOL		64.34
18. Juha Loenberg		Stigfinnarna		65.16
19. Petr Vana			Söders SOL		65.41
20. Nick Barrable		OK Ravinen		69.17
21. Magdalena Danielsson	IFK Lidingö		69.24
22. Ove Hedlund			IFK Enskede		69.40
23. Stefan Berg			OK Ravinen		70.26
24. Fredrik Hedin		IFK Enskede		72.40
25. Jörgen Batz			Skarpnäcks OL		72.52
26. Martin Terry		IFK Lidingö		74.04
27. Peter Juthberg		Söders SOL		74.40
28. Joakim Gunnarsson		Ringsjö OK		76.18
29. Gunnar Johansson		Skarpnäcks OL		76.25
30. David Pettersson		Lunds OK		77.03
31. Jonas Nyman			Snättringe SK		77.18
32. Magnus Nordström		OK ÄÖ			77.38
33. Martin Vana			Söders SOL		80.12
34. Jan Hessel			Team Lance		80.22
35. Fanny Deckner		Skarpnäcks OL		80.48
36. Tommy Nilsson		Söders SOL		84.28
37. Thomas Eriksson		TMOK			84.32
38. Mats Zackrisson		OK ÄÖ			85.05
39. Pontus Gullberg		Eksport OL		85.42
40. Stefan Gustafsson		Skarpnäcks OL		87.36
41. Nicholas Mulder		Rand Orienteering Club	91.10
42. Börje Persson		IK Gandvik		97.20
43. Oskar Nederheim		Skarpnäcks OL		103.42
44. Roland Löwgren		Spårvägens OK		103.46
    Anders Hedberg		OK Södertörn		Ej godk.
    Martin Lindskog		OK Ravinen		Utgått
    Björn Linder		Gustavsbergs IF		Utgått
    Alf Jansson			TMOK			Utgått
    Elsa Törnros		TMOK			Utgått
    Conny Axelsson		TMOK			Utgått
    Shane Lynch			Klubblös		Utgått



BANA B 5500 m

1.  Johan Näsman		IFK Lidingö		35.07
2.  Ulrik Englund		TMOK			38.08
3.  Sofia Olsson		OK Skogsfalken		41.55
4.  Rolf Karlsson		Järla IF		44.20
5.  Johan Sisell		OK Södertörn		44.22
6.  Janne Mattsson		OK Trollhättan		44.30
7.  Mikael Zetterström		Skarpnäcks OL		45.30
8.  Lars-Gunnar Larsson		OK Södertörn		46.54
9.  Eddie Bjärrenholt		Rånäs IF		47.24
10. Johan Lindbom		Hellas			48.40
11. Micke Ågren			Tullinge SK		48.56
12. Annica Jansson		IFK Lidingö		49.00
13. Lars Klasson		OK Ravinen		50.02
14. Sofia Persson		Snättringe SK		50.46
15. Sune Sisell			OK Södertörn		51.07
16. Tore Eklund			Södertälje		51.52
17. Hans Sundqvist		Tullinge SK		52.16
18. Joakim Eriksson		Södertälje Nykvarn	52,46
19. Lennart Brattgård		IFK Lidingö		52.50
20. Fredrik S			OK Södertörn		52.52
21. Tommy Wedberg		TMOK			53.04
22. Johan Tallhage		Skarpnäcks OL		53.07
22. Björn Salomonsson		Snättringe SK		53.07
24. Marita Axelsson		OK Ravinen		53.30
25. Gunnar Ehn			Tullinge SK		53.42
26. Jörgen Stegard		Skarpnäcks OL		54.17
27. Jenny Tirén			OK Ravinen		54.38
28. Lars Forsstedt		Söders SOL		54.40
28. Rune Carlsson		Sundbybergs IK		54.40
30. Emelie Holmström		OK Ravinen		54.44
31. Sverker Tirén		Hellas			55.00
32. Helen Palmer		OK Ravinen		55.02
33. Joel Mongård		Skogsluffarnas OK	55.03
34. Per Öhlund			Gustavsbergs IF		55.17
35. Jan Carlsson		Söders SOL		55.18
36. Tomas Unestad		OK ÄÖ			55.40
37. Thérès Ericsson		OK Ravinen		56.00
37. Erik Forsberg		OK Ravinen		56.00
39. Jan Danell			Tullinge SK		56.23
40. Anders Karlsson		TMOK			56.33
41. Staffan Törnros		TMOK			56.56
42. Joel Ahlqvist		Skarpnäcks OL		57.08
43. anders Hedberg		Snättringe SK		57.18
44. Martina Fejlková		Söders SOL		58.10
45. Bo Hedlund			IFK Enskede		58.19
46. Patrik Adebrant		TMOK			59.24
47. Bo Norbäck			Tullinge SK		59.52
48. Kjell Holmberg		OK Södertörn		60.56
49. K. Bergstrand		Söders SOL		61.16
50. Sandra Karnebrink		Klubblös		61.25
51. Jack Larsson		OK Södertörn		61.32
52. Peter Axelsson		OK Ravinen		61.40
53. Jonny Nilsson		Snättringe SK		61.53
54. Peter Almgren		TMOK			62.25
55. Ann Backlund		OK Södertörn		62.37
56. Bengt Kärrström		Tullinge SK		62.46
57. Julia Dalgren		OK Ravinen		62.52
58. Jörgen Bergström		Haninge SOK		63.34
59. Leif Carlsson		Skarpnäcks OL		64.17
60. Anna Skoog			OK Ravinen		64.43
61. Olle Blomgren		OK Södertörn		65.08
62. Ingemar Lindqvist		Snättringe SK		65.34
63. Olle yttermo		OK Södertörn		65.37
64. Anna Tiderman		Snättringe SK		66.05
65. Bengt Bivrin		Snättringe SK		66.06
66. Tomas Movin			Snättringe SK		67.18
67. Christer Nordström		OK ÄÖ			67.35
68. Tomas Norlen		Södertälje Nykvarn	68.30
69. Torbjörn Bergman		Tullinge SK		69.02
70. Ronny Hedlund		OK Södertörn		69.18
71, Ove Andersson		Klubblös		69.20
72. Mats Windstedt		Södertälje Nykvarn	69.40
73. Leif Hermundstad		Tig			69.55
74. Katrin Hallsten		Söders SOL		70.00
75. Madeleine Larsson		Söders SOL		70.38
76. Heino Ots			Nynäshamns OK		71.05
77. Håkan Sjökvist		Söders SOL		71.20
78. Olle Kjebon			Telia			72.24
79. Börje Pahlen		Söders SOL		72.51
80. Jan Dahlin			Hellas			73.12
81. Helena Adebrant		TMOK			73.15
82. Nadia Larsson		Tullinge SK		73.26
83. Stefan Lauri		Klubblös		73.40
84. Lars Mongård		Skogsluffarnas OK	74.27
85. Georg Larsson		Söders SOL		75.15
86. Lena Risby			OK Ravinen		76.18
87. Pär Ånmark			TMOK			77.30
88. S-O Johansson		Söders SOL		77.33
89. Åke Karnebrink		OK ÄÖ			77.38
90. Gunnar Bramsten		SIK			79.45
91. Johan Sandvall		Skarpnäcks OL		80.18
92. Claes Andersson		Snättringe SK		81.17
93. Catarina Rolén		Lekeryd SK		82.44
93. Samuel Henriksson		Skarpnäcks OL		82.44
95. Anders Sandvall		Skarpnäcks OL		85.30
96. Reijo Korhonen		Haninge SOK		85.58
97. Erkki Vess			Söders SOL		86.09
98. Lars. Segerqvist		Skarpnäcks OL		86.21
99. Hans-Erik Persson		Sundbybergs IK		87.12
100.Therese holmström		IK Gandvik		97.00
    Niklas Wansölin		OK Ravinen		utg.
    Pär Dahlström		Skogsluffarnas OK	utg.
    Roland Nyman		Snättringe SK		utg.
    Linnea Carlsson		Skarpnäcks OL		utg.
    Lena Jansson		Järla IF		utg.
    Ulrik Lindström		TMOK			utg.
    Mats Dahlberg		Kiruna			utg.
    Olle Nygren			OK Södertörn		utg.
    Okänd			Okänd  endast tid i mål
                                                      18.09.26



BANA C	3700 m

1.  Camilla Pettersson		OK Ravinen		34.55
2.  Tommy Erblom		OK Södertörn		35.52
3.  Elisabeth Nilsson		Söders SOL		36.05
4.  Staffan Elmhagen		Söders SOL		36.26
5.  Åsa Vedin			Söders SOL		37.28
6.  Henry Pettersson		Stigfinnarna		38.23
7.  Ivar Nordberg		OK ÄÖ			38.30
8.  Bo Skoog			TMOK			38.36
9.  Rickard Welander		OK ÄÖ			38.37
10. Tomas Egeltoft		Skarpnäcks OL		38.52
11. Göran Johansson		Snättringe SK		39.35
12. Nicklas Nilsson		TMOK			40.27
13. Benny Bogstedt		Tullinge SK		40.53
14. Sture Nilsson		SPIF			41.24
15. Margareta Wadin		OK ÄÖ			41.27
16. Ida Forsén			Tullinge SK		41.42
17. Gunnar Persson		IFK Enskede		42.03
18. Malin Lindskog		OK Ravinen		42.05
19. Olle Rudin			TMOK			42.24
20. Gunnar Lindholm		Klubblös		43.11
21. Jesper D ?			OK Ravinen		43.17
22. Lena Kronqvist		Söders SOL		43.25
23. Roland Hansson		Snättringe SK		43.34
24. Lars-Henric Persson		Mälarö SOK		44.00
25. Helena Falk			Skarpnäcks OL		44.18
26. Anita Karlsson		OK Södertörn		45.00
27. Håkan Granevi		Tullinge SK		45.24
28. Tore Borgstedt		Snättringe SK		45.43
29. Per Södersten		OK Ravinen		45.50
30. Martin Ahlström		IFK Enskede		46.05
31. Solveig Dillman		Hammarby IF		48.13
32. Britt Ericson		Hammarby IF		48.21
33. Åke Linderoth		Sundbybergs IK		48.31
34. Caroline Larsson		OK Södertörn		48.35
35. L-E Perneby			Tullinge SK		48.37
36. Maggan Bogstedt		Tullinge SK		49.45
37. Ola Alterå			Snättringe SK		49.54
38. Elin Isgren			IFK Enskede		50.15
39. Jan Brundell		Solna OK		50.17
40. Bror Forsberg		Haninge SOK		51.00
41. Christina Bergström		Tullinge SK		51.18
42. Annika Dalgren		OK Ravinen		51.24
43. Yngve Hedberg		Snättringe SK		52.46
44. Maria Ehn			Tullinge SK		52.48
45. Lars Stigberg		TMOK			52.52
46. Milton Lövgren		SOK Viljan		52.58
47. Conny Ek			OK Södertörn		54.50
48. Bengt Aronsson		Klubblös		55.00
49. Bengt Karlsson		TMOK			55.16
50. Helen Törnros		TMOK			55.20
51. Birgitta Westergren		Täby OK			55.38
52. Tony Millbrant		Skogsluffarnas OK	55.51
53. Rebecka Heinrup		Järla IF		55.58
54. Gabriella Holmström		OK Ravinen		56.00
55. Klas Langels		Skarpnäcks OL		56.08
56. Gary Aldgård		Klubblös		56.37
57. Sven Jonsson		Snättringe SK		57.08
58. Ulf Eskilsson		OK Södertörn		57.10
59. Kjell Larsson		Söders SOL		57.45
60. Ingrid Graneli		Haninge SOK		58.40
61. Sten Tiderman		TMOK			59.09
62. Lena Lövgren		OK Södertörn		59.37
63. Jenny Dahlström		Snättringe SK		59.57
64. Roger Andersson		OK ÄÖ			60.40
65. Göran Roos			STS			60.45
66. Anette Linnersjö		Gustavsbergs IF		61.12
67. Riina Larsson		Söders SOL		61.38
68. Bernt Sundberg		Sofia CK		61.47
69. Kjell Larsson		Söders SOL		62.30
70. Lennart Westergren		Söders SOL		63.08
71. Åke Hall			Järla IF		63.53
72. Victor Karlsson		Järla IF		68.18
73. Kerstin Jensen-Urstad	IFK Lidingö		68.27
74. Christer Wilhelmsson	Stigfinnarna		69.08
75. Viviann Andersson		Snättringe SK		79.13
76. Ingvar Oskarsson		HSB			81.14
77. Karin Carlsson		Skarpnäcks OL		102.30
    Helen Glännefors		Söders SOL		Ej godk.
    Lennart Hävren		Järla IF		Utgått
    Inger Pahlén		Söders SOL		Utgått
    P-M Johansson		Klubblös		Utgått
    Hans Mård			OK Ravinen		Utgått



BANA D 2800 m

1.  Jacob Svensson		Söders SOL		26.30
2.  Tobias Mattsson		Trollhättans SOK	28.48
3.  Torsten Lundborg		CMG			29.51
4.  Stefan Hogart		Klubblös		33.10
5.  Torsten Wiking		Järfälla OK		34.53
6.  Thor Holmberg		OK Södertörn		37.34
7.  Gunnel Granqvist		Nynäshamns OK		37.50
8.  Ellinor Björk		Klubblös		38.57
9.  Sven-Olov Larsson		Klubblös		39.55
10. Bertil Wislander		OK ÄÖ			41.27
11. Märtha Frykholm		Södertälje Nykvarn	41.40
12. Kerstin Movin		Snättringe SK		42.45
13. Anna Molander		OK Tor			44.10
14. Karl-Erik Elestav		JOK			44.14
15. Ingvar Norberg		OK Södertörn		44.18
16. Heidi Bjerkhaug		OK Ravinen		44.24
17. Marianne Jernberg-Svensson	Söders SOL		46.05
18. Ulla-Britt Hall		Järla IF		46.15
19. Sophia Gabrielsson		Söders SOL		46.42
20. Jan Nellerup		Klubblös		51.18
21. Edda Nilsson		SPIF			51.43
22. Olle Jorinder		Klubblös		52.06
23. Carina Törnblom		Klubblös		53.07
24. Sven Larsson		Skarpnäcks OL		55.25
25. Kicki Linder		Järla IF		56.30
26. Helena Korhonen		Haninge SOK		56.57
27. Karin Lundeqvist		Haninge SOK		57.06
28. Helen Flarup		Söders SOL		58.07
29. Marie-Lovise Johansson	Söders SOL		58.36
30. Emma Risby			OK Ravinen		58.45
31. Hasse Sahlberg		Stigfinnarna		63.08
32. Amund Nordin		OK Södertörn		72.50
    Curt Andersson		OK Södertörn		Ej godk.
    Karin Johnsson		Skarpnäcks OL		Ej godk.
    Lennart Klang		Hellas			Ej godk.		


    
BANA E  2300 m

1.  Claes Rundström		OK ÄÖ			28.38
2.  Hanna Korhonen		Haninge SOK		30.49
3.  Mats Jonsson		BV SOK			33.12
4,  Johan Karlsson		Järla IF		37.17